फन्ट डाउनलोड
सि.आर.आइको संक्षिप्त परिचयनेपाली सेवाको संक्षिप्त परिचयसम्पर्कका लागि

अमेरिकाद्वारा चर्काइएको व्यापार युद्धले सारा विश्वको उद्योग श्रृंखलामा गम्भीर खतरा पुर्‍याएको विशेषज्ञहरूको ठहर

(GMT+08:00) 2018-07-12 10:22:08

यस जुलाई छ तारिख अमेरिकाले 24 अर्ब अमेरिकी डलरको चिनियाँ उत्पादित वस्तुका लागि 25प्रतिशत भन्सार कर असुल्न थालेको छ जसबाट व्यापार युद्ध चर्काइएको देखिन्छ। यसप्रति चीनले प्रतिक्रिया जनाएको छ। चीनका धेरै अर्थशास्त्रीको विचारमा अमेरिकाले चर्काएको यस व्यापार युद्ध आर्थिक व्यवस्था अनुकूल छैन भने यसले सारा विश्वको उद्योग श्रृंखलामा गम्भीर खतरा पुर्‍‍याएको छ।

किन अमेरिकाले हालसम्म आर्थिक इतिहासमा सबैभन्दा ठूलो परिमाणको व्यापार युद्ध चर्काएको छ त?विशेषज्ञका अनुसार यस व्यापार युद्धले अमेरिकाको व्यापारिक घाटा र असन्तुलन समस्याको समाधान गर्ने लक्ष्य लिइएको होइन। चीनलाई आफ्नो नियन्त्रणामा राख्ने विचार नै सम्बन्धित कारणहरुमध्ये एक हो। चीनको वाणिज्य मन्त्रालयको अन्तर्राष्ट्रिय व्यापार तथा अर्थतन्त्र सहयोग अनुसन्धान प्रतिष्ठानका अनुसन्धानकर्ता मै सिन युको विचारमा अमेरिकाको वर्तमान आर्थिक परिस्थिति राम्रो दिशातर्फ विकसित भैरहेको छ। अवनति अवधिमा नरहेको अमेरिकाले हाल व्यापार युद्ध चर्काएकाले प्रभावकारी रुपमा रोजगार र हित कल्याणलाई बढाउनसक्दैन। उहाँले अगाडि भन्नुभयो:आर्थिक दृष्टिकोणबाट हेर्दा अमेरिकाले उक्त व्यापार युद्ध चर्काउनु आर्थिक तर्कसित मिल्दैन। वास्तवमा चीन र अमेरिकाबीचको घर्षण प्रभुत्ववाद बोकेको अमेरिकाले विकसित भैरहेको नयाँ ठूलो मुलुक चीनलाई बाधा पुर्‍याउनका लागि उठाएको हो। यस व्यापार युद्धबाट केही दशकअघि अमेरिकाले चीनलाई दबाएको रणनीति विफल भएको प्रतिबिम्बित भएको छ। जसबाट अमेरिकाले अर्को नयाँ चरणमा प्रवेश गर्नुपर्छ।

1  2  
जानकारी तथा लेखहरु