चिङ सिङमा भएको लडाइँ सम्बन्धी कथा-1
2022-02-16 17:07:45cri
Share with:


 

ईसा पूर्व 206मा चीनको इतिहासमा पहिलो एकीकृत शक्तिशाली सामन्त देश मानिएको छिन साम्राज्यको पतन भयो। त्यसबाट चीनको इतिहास एउटा नयाँ अध्यायको शुरुवात भयो। त्यसबेला सि छु पा राजा स्याङ यू तथा हान राजा लिउ पाङको छुट्टा-छुट्टै नेतृत्वमा दुईवटा नयाँ सैनिक गूट बन्नपुगे। ती दुइ पक्षले सम्पूर्ण देशको शासन अधिकार आफ्नो हातमा लिनका लागि चीनको इतिहासमा चर्चित "छु--हान युद्ध" शुरु गरे। पाँच वर्षसम्म जारीरहेको त्यस युद्धमा हान राजाका समर्थक महारथी हान सिङले सैनिक सञ्चालनको कुशलता देखाएका थिए। "चिङ सिङमा भएको लडाइँ" भनेको उनले युद्धमा विजय हासिल गरेको एक ज्वलन्त उदाहरण हो।

      ईसा पूर्व 204 को अक्टोबरमा हान सिङले हान पक्षका नयाँ भर्ना भएका दश हजार जति सैनिकहरु लिएर थाइ हाङ पहाड पार गरी स्याङ यूको अधीनमा रहेको चाओ राज्यमाथि आक्रमण गरे। चाओ राज्यका राजा से तथा चाओ राज्यको सेनाका कमाण्डर छन यूले हान सिङसित निर्णायक संघर्ष गर्नका लागि थाइ हाङ पहाडको साँगुरो खोंच अर्थात् चिङ सिङ (आजको ह पै प्रान्तको चिङ सिङदेखि पूर्व) मा दुइ लाख सैनिक तैनाथ गरेका थिए।

      हान पक्षका सेनाले चाओ पक्षका सेनामाथि धावा बोल्नका लागि चिङ सिङ खोंच पार गरेर जानुपर्छ। त्यहाँको भौगोलिक स्थिति अति विकट थियो। त्यहाँबाट पार गर्नका लागि 50 किलोमिटर जति लामो साँगुरो गोरेटो मात्र थियो। रक्षाका लागि अनुकुल र आक्रमणका लागि प्रतिकुल त्यस ठाउँमा ठूलो सैनिक कार्बाही चलाउनु उपयुक्त थिएन। त्यस बेला चाओ राज्यका सेना पहिले नै त्यहाँका अग्लो ठाउँमा कब्जा जमाएर आरामसँग कुरिरहेको थियो। त्यसका जवानहरुको संख्या पनि अधिक भएकाले त्यो पूर्णतः हात माथि पर्ने अवस्थामा थियो। उता हाँक दिन आइरहेको हान सिङको सेनामा करिब दश हजार जवानहरु मात्र थिए, साथै टाढाबाट आएको र सैनिक तथा घोडा पनि साह्रै थकित भएको हुनाले त्यो प्रतिकूल अवस्थामा थियो।

      चाओ सेनाका सल्लाहकार लि चुओ च्यूले कमाण्डर छन यूलाई एकातिर सेनाका मूल शक्तिद्बारा अगाडिबाट छेक्ने गरी हान सेनासित जुझ्ने र अर्कातिर केही सैनिकहरु शत्रुका पछाडि पठाएर खाद्यान्न जस्ता आवश्यक वस्तु उपलब्ध गराउने त्यसको जरुरी आपूर्ति व्यवस्थालाई भंग गरिदिने सुझाव दिए जसबाट अगाडि र पछाडि दुबैतिरबाट शत्रुलाई च्यापेर सखाप पार्न र हान सिङलाई समात्न सकियोस्। तर छन यू खुला रुपमा अगाडिबाट मुखामुख हुने गरी लड्न चाहने रुढीबादी सैनिक भएकाले आफ्ना सैनिकहरु बढी भएको आड-भरोसा लिएर उनले लि चुओ च्यूको सुझाउलाई अस्वीकार गरिदिए।
 यो लेखलाई दुई भागमा विभाजन गरिएको छ। दोस्रो भाग आगामी साता राखिने छ।