शरणार्थीप्रतिको दोहोरो मापदण्डमा अमेरिका र पश्चिमाको अहंकार र पूर्वाग्रह
2022-03-16 20:37:55CRI
Share with:

"सिरियाले विश्वले पूर्ण राष्ट्रको नरसंहार देखेको छ र धेरै पश्चिमी देशहरूले यसमा भाग लिएका छन्जबकि युक्रेनमा सम्पूर्ण पश्चिमी संसारले युक्रेनी जनताको रक्षा गरिरहेको छ।" हालै सिरियाली वार्ता समितिका प्रमुख अनास अल अब्दाहले भन्नुभयो। उहाँले पश्चिमा देशको दोहोरो मापदण्डबाट आफू आक्रोशित र निराश भएको पनि टिप्पणी गर्नुभयो।

 

मार्च 15 तारिखमा सिरियाली संकटको 11औं वर्षगाँठ हो। संयुक्त राष्ट्र संघले हालै जारी गरेको तथ्याङ्क अनुसार विगत 11 वर्षमा कम्तिमा 3 लाख 50 हजार मानिसले ज्यान गुमाएका छन्, 1 करोड 20 लाख भन्दा बढी मानिस धेरै पटक विस्थापित भएका छन्। 1 करोड 40 लाख नागरिकलाई मानवीय सहायताको तत्काल आवश्यकता छ। संयुक्त राष्ट्रसंघका महासचिव एन्टोनियो गुटेर्रेसले राजनीतिक प्रक्रियालाई गति दिन र सिरियाली जनताको 11 वर्षको पीडा अन्त्य गर्न ठोस कदम चाल्न सबै पक्षहरूलाई आह्वान गर्नुभयो। यद्यपि गुटेर्रेसको आह्वानलाई पश्चिमा संसारमा खासै ध्यान दिइएको छैन। हाल, अमेरिका र पश्चिमा मुलुकको ध्यान युक्रेनमा छ। केही वर्षहरूमा सिरिया जस्ता ठाउँहरूबाट शरणार्थीहरूलाई बाहिर राख्नुको तुलनामा, पश्चिमा मुलुकले युक्रेनी शरणार्थीहरूप्रति ठूलो सहानुभूति देखाएका छन्। केही पश्चिमी राजनीतिज्ञहरू र मिडियाहरूले पनि मापदण्डको रूपमा रूप, छालाको रंग, जाति आदि प्रयोग गर्छन्, मध्य पूर्व र अफ्रिकाका शरणार्थीहरूसँग युक्रेनी शरणार्थीहरूको तुलना गर्दै, युक्रेनको भन्दा "उच्च" भएको संकेत गर्दछ। यी टिप्पणीहरूले अमेरिका र पश्चिमी मुलुकको गहिरो जरा भएको जातीय पूर्वाग्रह र "युरोपियन-केन्द्रवाद" को अहंकारलाई उजागर गरेको छ।

 

मानिसहरूलाई अचम्म लागेको कुरा के छ भने अमेरिकाले सिरिया, अफगानिस्तान र अन्य ठाउँहरूमा निर्दोष मानिसहरूलाई मारेको र मानवीय प्रकोपहरू सिर्जना गर्दा, केही पश्चिमी मिडिया र राजनीतिज्ञहरूले किन क्रोश पोखेनन्? युरोपेली संसदका सदस्य क्लेयर डेलीले भन्नुभयो, अफगानिस्तानमा आक्रमणकारी अमेरिका भएकोले मात्र हो। अफगानिस्तानमा विगत 20 वर्षको युद्धमा, अमेरिकी सेनाद्वारा निर्दोषहरूको अन्धाधुन्ध हत्यामा 47 हजार सर्वसाधारणको मृत्यु भएको छ। संयुक्त राष्ट्रसंघको तथ्यांक अनुसार अफगानिस्तान भित्र करिब 34 लाख मानिस विस्थापित भएका छन् । गत वर्षको अगस्टमा हतारमा अमेरिकी सेना अफगानिस्तानबाट बाहिरिएपछि 2 करोड 30 लाख मानिस तीव्र भोकमरीमा परेका थिए। अमेरिका र पश्चिमा देशहरूले यो कुरा कसरी उल्लेख गर्दैनन्? उनीहरुको "सहानुभूति" कहाँ गयो ?

 

वास्तवमा अफगानिस्तानको युद्धसिरियाको युद्ध र युक्रेनको संकटमा अमेरिकाले लज्जास्पद भूमिका खेलेको छ। तिनीहरूको नजरमा, मध्यपूर्व वा युक्रेनका शरणार्थीहरू राजनीतिक स्वार्थ हासिल गर्न र अमेरिकी आधिपत्य कायम राख्ने औजार मात्र हुन्।