"महामारी नियन्त्रणमा विश्वको सबैभन्दा असफल देश" बाट बारम्बार गल्ती
2022-03-18 19:33:01CRI
Share with:


अमेरिकी सिनेटले भर्खरै एक विशाल संघीय खर्च बिल पारित गर्‍यो जसमा युक्रेनको लागि कुल 13 अर्ब 60 करोड अमेरिकी डलरको आपतकालीन सहायता समावेश छ। तर, महामारी रोकथाम कोषको विनियोजनमा दुई दलबीचको मतभेदका कारण सिनेटसभाले उक्त विधेयकमा रहेको महामारी रोकथाम कोषमा रहेको 15 अर्ब 60 करोड डलर सिधै हटायो।

 

अमेरिकाको वर्तमान अवस्थालाई गम्भीर महामारी र यति कम प्रतिक्रियात्मक कोषला लिएर विचार गर्दा अचम्म लाग्छ। र यसले विश्वलाई फेरि एक पटक देखाउँछ: विश्वको एक मात्र महाशक्तिमा, कसरी राजनीतिक स्वार्थले जनताको जीवनलाई बेवास्ता गर्दछ र कसरी अमेरिकी राजनीतिज्ञहरूले सर्वसाधारणहरुको जीवन अधिकारलाई बेवास्ता गर्दछ।

 

अमेरिकाको जोन्स हप्किन्स विश्वविद्यालयको तथ्याङ्क अनुसार अमेरिकामा हालको नयाँ कोरोना संक्रमणको संख्या 8 करोड नजिक छ र कोरोनाबाट मृत्यु हुनेको संख्या 10 लाख नजिक छ। महामारी प्रतिरोधमा दुई वर्षको अमेरिकी लडाइँला राजनीतिले क्रान्त पारेको छ। अमेरिकी द हिलले अमेरिकाको संवैधानिक संरचनाले महामारी नियन्त्रण गर्न "असम्भव" बनाएको टिप्पणी गरेको छ। यस बेला राजनीतिक सङ्घर्ष महामारीविरुद्ध प्रभावहीन मात्र नभएर अनैतिक पनि छ।