विश्वलाई रणनीतिक रूपमा स्वायत्त युरोप चाहिन्छ
2022-04-26 18:48:38cri
Share with:


 फ्रान्सका राष्ट्रपति इमानुएल म्याक्रोनले पुनः चुनाव जित्नुभएको छ। यूरोपेली संघको मुख्य सदस्य देशको रूपमा फ्रान्स सधैं नै युरोपेली एकीकरणको प्रवर्द्धन र रणनीतिक स्वतन्त्रताको पालनाको मुख्य शक्ति भएको छ। युरोपेली परिषद्का अध्यक्ष मिशेलले भन्नुभयो, ‘यो अशान्तिपूर्ण समयमा हामीलाई एक स्थिर युरोप र यूरोपेली संघलाई थप स्वतन्त्र बनाउन प्रतिबद्ध फ्रान्स चाहिन्छ।"

 स्वतन्त्रता फ्रान्सेली विदेश नीति परम्परा हो। म्याक्रोनको पहिलो कार्यकालमा युरोप र फ्रान्सको रणनीतिक स्वायत्तता बढाउनका लागि समर्पित गरिएको थियो र केही सहयोगीहरूमाथि निर्भरता कम गर्नका लागि पनि," उहाँले भन्नुभयो। पुनः निर्वाचित मञ्चमा म्याक्रोनले पहिलो कार्यकालको नीतिलाई निरन्तरता दिने धारणा व्यक्त गर्नुभयो। यसले उहाँलाई समर्थन प्राप्त भएको छ तर यो पनि उहाँले पुन: चुनाव पछि सामना गर्ने अर्को चुनौती हो। युक्रेन समस्यामा अमेरिकासँग चासोको मतभेदसँग कसरी व्यवहार गर्ने भन्ने हो।

 रुसी-युक्रेनी द्वन्द्व नै दोस्रो विश्व युद्धपछि युरोपले सामना गरेको सबैभन्दा गम्भीर संकट हो र वार्ताबाट समस्याको समाधान यसको सर्वोत्तम उपाय हो। म्याक्रोनले पनि परिस्थितिलाई चर्किन दिनुहुँदैन भनेर बारम्बार जोड दिनुभएको छ। तर अमेरिकाको उक्साहटमा युरोपले रुसमाथि प्रतिबन्ध लगाउने क्रम जारी राखेको छ। तर युरोप विरुद्धको प्रतिक्रिया झन झन स्पष्ट हुँदै गइरहेको छ। अमेरिकाको अपहरण अन्तर्गत युरोप रुसी-युक्रेनी द्वन्द्वको ठूलो शिकार भएको छ। युक्रेन संकटको शुरुवातकर्ता अमेरिकाले भाग्य बनाउने र रुसलाई दबाउने मात्रै होइन, "युक्रेनी जाल" को प्रयोग गर्दै युरोपको निर्भरतालाई बलियो बनाउने काम गरेको छ। वास्तवमा युरोपमा अमेरिकाका धेरै छुराहरू राखिएका छन्। त्यसैले अमेरिकामाथिको रणनीतिक निर्भरताबाट मुक्त हुन युरोपको आह्वान झन् चर्को हुँदै गइरहेको छ। यूरोपेली संघले गत महिना "रणनीतिक कम्पास योजना" जारी गर्‍यो, नेटोबाट स्वतन्त्र युरोपेली सैन्य बल निर्माण गर्ने र युरोपको आफ्नै सुरक्षा ढाँचा निर्माण गर्ने प्रस्ताव राखेको थियो, जुन यस लक्ष्यतर्फको प्रवृत्ति हो।

 यस सन्दर्भमा युरोपले धेरै गर्न सक्छ। उदाहरणका लागि जब चीनसँग सम्बन्धको कुरा आउँछ युरोपले पनि दिमाग स्पष्ट राख्नुपर्छ र चीनलाई तर्कसंगत बुझ्नुपर्छ।

 युरोपको लागि यद्यपि रणनीतिक स्वायत्तताको प्रक्रियालाई अगाडि बढाउने सहज यात्रा हुनेछैन, अमेरिकाले रथमा बाँध्नु भनेको आफैंमा उल्टो मात्र हुनेछ। युरोपको भाग्य युरोपियनहरूको हातमा हुनुपर्छ।