दक्षिण प्रशान्तमा घुमिरहेको भूत को हो?
2022-04-29 11:48:26cri
Share with:


एउटा भूत प्रशान्त महासागरमा घुमिरहेको छ। मैले भनेँ यो चीन होइन यो हामी हौँ। केही दिनअघि बेलायती "गार्डियन" ले चीन र सोलोमन टापुहरू बीचको सुरक्षा सहयोग सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेकोमा अमेरिका र अष्ट्रेलियाको अत्यधिक प्रतिक्रियाको निन्दा गर्दै लेख प्रकाशित गरेको छ।
प्रशान्त महासागरको एक सार्वभौमसत्ता राष्ट्रको रूपमा सोलोमन टापुले समानता र पारस्परिक लाभको आधारमा चीनसँग सामाजिक व्यवस्था कायम राख्दै जनताको जीवन र सम्पत्तिको रक्षा गर्न, मानवीय सहायता लिन र प्राकृतिक प्रकोपको सामना गर्ने सहयोगमा किन अमेरिका र अष्ट्रेलियाबाट कडा प्रतिक्रिया पाइएको छ?
मौलिक रूपमा, यो किनभने अमेरिका र अष्ट्रेलियाले सोलोमन टापुहरू जस्तै प्रशान्त टापुका देशहरूलाई सार्वभौम राज्यहरूको रूपमा कहिल्यै मानेका छैनन्, मात्र उनीहरूको पछाडिको क्षेत्र। अमेरिका र अष्ट्रेलियाको परिप्रेक्ष्यमा प्रशान्त टापुका देशहरूले कसैसँग सहयोग लिने र कसैलाई सहयोग गर्ने भन्ने निर्णय उनीहरूले गर्नुपर्छ। यो नै औपनिवेशिकता र प्रभुत्ववाद सोच हो।
 
हालैका वर्षहरूमा अमेरिका, बेलायत र अष्ट्रेलियाले आणविक पनडुब्बीहरू र हाइपरसोनिक हतियारहरू जस्ता अत्यन्त संवेदनशील सैन्य सहयोग गर्न तथाकथित त्रिपक्षीय सुरक्षा साझेदारी स्थापना गरेका छन्। यो कदमले फेरि एकपटक दक्षिण प्रशान्त राष्ट्रहरूलाई सामूहिक राजनीति र सैन्य टकरावको शिकार बनाउँछ।
सबै प्रकारका खराब व्यवहारहरूले अमेरिका र अष्ट्रेलियालाई दक्षिणमा अलोकप्रिय बनाएको छ। क्षेत्रीय शान्तिलाई धम्की दिने भूत दक्षिण प्रशान्त महासागरको आकाशबाट सकेसम्म चाँडो हराउनुपर्छ।