चीनको वैदेशिक व्यापारले बलियो लचिलोपन देखाउँछ
2022-06-09 20:18:07CRI
Share with:

चीनको अखिल भन्सार कार्यालयले नौ तारिख पछिल्लो वैदेशिक व्यापारको तथ्याङ्क सार्वजनिक गरेको छ। मे महिनामा चीनको आयात र निर्यातको कुल रकम 5 खर्ब 37 अर्ब 74 करोड अमेरिकी डलर थियो, जुन 11.1 प्रतिशतले बढेको छ। तीमध्ये निर्यात 16.9 प्रतिशतले बढेको छ भने आयात 4 प्रतिशतले बढेको छ । महामारी अन्तर्गत चीनको विदेशी व्यापार आयात र निर्यातको लागि पहिलो पाँच महिनामा स्थिर वृद्धि हासिल गर्न सजिलो छैन, यसले विश्वलाई फेरि एकपटक आफ्नो बलियो लचिलोपन र चिनियाँ शक्ति प्रदर्शन गरेको छ।

 

विशेष गरी मे महिनामा शाङहाइ र अन्य स्थानहरूमा महामारीको रोकथाम र नियन्त्रणमा सुधार भएसँगै याङ्सी नदीको डेल्टा क्षेत्रमा विदेशी व्यापारको निर्यातमा उल्लेखनीय सुधार आएको छ। चीनभरिको अवस्था हेर्दा विदेशी व्यापार आयात र निर्यातमा स्थानीय महामारीको प्रभाव पनि अल्पकालीन छ।

 

चीनलाई विश्व चाहिन्छ र विश्वला पनि चीन चाहिन्छ। अमेरिका र पश्चिमा केही राजनीतिज्ञहरूले बहुराष्ट्रिय कम्पनीहरूलाई चीनबाट "अलग" गर्न चाहेका छन्, जुन असम्भव काम हुनेछ। मे महिनाको अन्त्यमा चिनियाँ व्यापार प्रवर्द्धन परिषदद्वारा जारी गरिएको सर्वेक्षण प्रतिवेदनले यो कुरा फेरि प्रमाणित गर्‍यो: यस वर्षको पहिलो त्रैमासिकमा सर्वेक्षण गरिएका विदेशी-लगानीका उद्यमहरूमध्ये 71%ले आफ्नो व्यापारको स्तर कायम राखेका छन्, 16.4% विस्तार भएको छ र 72.1% ले चीनमा आफ्नो पूँजी 5% भन्दा बढी बनाएका छन्।

 

हालसालै शाङहाइ र पैचिङ लगायत चीनका धेरै ठाउँहरूले महामारी प्रभावित कम्पनीहरूलाई नीतिगत समर्थन गरेका छन्। यी नीतिहरूले बजारी निकायहरूको जीवन शक्तिलाई थप मजबुत गर्न सक्नेछन्।