एकातिर थप, अर्कातिर घटाउ
2022-06-27 18:45:36cri
Share with:

गत साता ब्रिक्स मुलुकका उद्योग तथा वाणिज्य मञ्च, ब्रिक्स मुलुकका नेतागणबीचको चौधौँ वार्ता र विश्व विकास उच्च तह वार्ता आयोजना भएका छन्। वार्तामा सहयोग र विकास फेरि एक पटक मुख्य विषय बनेका छन्।

ब्रिक्सका पाँच सदस्य मुलुकमध्ये चारवटा एशिया, अफ्रिका, लाटिन अमेरिकाबाट आएका हुन् भने एक युरेशियाको हो। भौगोलिक वा जातीय वितरणबाट हेर्दा पनि राम्रो प्रतिनिधित्व भएको देखिन्छ।

तर यति ठूलो समूहले अरूलाई खुला स्वागत गरिरहेको छ। पाँच वर्षअघि ब्रिक्सले ब्रिक्स प्लस उठाएर मेक्सिको, इजिप्ट, गिनीलगायत मुलुकलाई सम्मेलनमा सहभागी गराएर अरू बढी उदीयमान मुलुक र विकासोन्मुख मुलुकलाई ब्रिक्स लाभ शेयर गरेको थियो।

गत मे महिना ब्रिकस र उदीयमान मुलुक तथा विकासोन्मुख मुलुकका विदेशमन्त्री संवादको आयोजना भएको थियो भने कजाकिस्तान, साउदी अरब, अर्जेन्टिनालगायत मुलुकका विदेशमन्त्री सहभागी भएका थिए। गत साता सम्पन्न भएको विश्व विकास उच्च तह वार्तामा १८ वटा मुलुकका नेतागण सहभागी भएका छन् भने नयाँ रेकर्ड पनि सिर्जना भएको छ।

ब्रिक्स मुलुकका नतागणबीच चौधौँ वार्तामा पाँच सदस्य मुलुकका नेताले ब्रिक्स प्लस सहयोगलाई अरू विकास गरी ब्रिक्स विस्तृत प्रतिकृयालाई बढाउनेबारे सहमत सन्पन्न गरेका छन्। तर अर्कातिर अमेरिकाको नेतृत्वमा रहेको पश्चिमाले प्रभुत्व विचार लाधिरहेका छन्।

गत वर्षको अन्तमा अमेरिकाले तथाकथित प्रजातन्त्र शिखर सम्मेलनको आयोजना गरी अमेरिकाको विरोध गर्ने र अमेरिकी प्रजातन्त्रसँग नमिलेका मुलुकलाई सम्मेलनमा निशेध गरेको थियो।

सदस्यबाट नहटाइए पनि अमेरिकाको प्रभूत्वमा बस्नुपर्छ। अहिले आयोजना भइरहेको जी ७ सम्मेलन पनि यस्तै हो। रूसको युरोप तथा एशिया आर्थिक लिग प्रतिष्ठानका प्रमुख भ्लादिमिर लेबेसिनले भन्नुभए झैँ ब्रिक्स र जी ७ बीच निकै फरक छ। जी ७ मा अमेरिका नेता हो भने अरूले अमेरिकी नेतृत्वमा रहने मात्र हो, तर ब्रिक्स समानताका आधारमा स्थापित छ।

खुला, उदार, आपसी हितयुक्त विकास नै भविष्यको प्रवृत्ति बनेको छ साथै विश्वको सामान्य सहमत पनि हो। प्रभुत्व विचार लिएको गतिबिधि नै पक्कै विफल हुनेछ।