समुद्रमा आणविक प्रदूषित पानी निष्कासनमा जापान जवाफदेही हुनुपर्ने
2022-07-23 17:10:56cri
Share with:

२२ तारिख जापानी आणविक ऊर्जा नियम समितिको अस्थायी सम्मेलनले टोकियो इलेक्ट्रिक पावर कम्पनीको फुकुशिमा दाइची आणविक उर्जा स्टेशन आणविक प्रदूषित पानी निष्कासन योजनालाई औपचारिक रूपमा पारित गरेको छ।

 हालसम्म मानवअधिकारले समुद्रमा आणविक प्रदूषित पानी निष्कासन गरेको छैन भने विज्ञान विपरीत र गैरजिम्मेवार गतिविधिले कस्तो नतिजा दिने भन्ने पनि थाहा छैन। हाल फुकुशिमा दाइची आणविक उर्जा स्टेशनमा १२ लाख ५० हजार टन आणविक प्रदूषित पानी बचत भएको छ। जापानले आणविक प्रदूषित पानीलाई प्रशोधन गरेर समुद्रमा निष्कासन गर्ने उल्लेख गरेको छ तर वैज्ञानिक अनुसन्धानकर्ताले आणविक प्रदूषित पानीमा रहने रेडियो आइसोटोपलाई हटाउन गाह्रो भएको उल्लेख गरेका छन्। साथै फुकुशिमा किनारमा विश्वका सबभन्दा शक्तिशाली सागर धारा छन् यसरी नै रेडियोधर्मी सामग्री निष्कासन भएको ५७ दिनभित्र अधिकांश प्रशान्त क्षेत्रमा फैलिनेछ भने १० वर्षपछि विश्वका समस्त समुद्री क्षेत्रमा फैलिनेछ।

 

त्यसैले गत वर्षको अप्रिलमा जापान सरकारले आणविक प्रदूषित पानी समुद्रमा निष्कासन गर्ने गलत निर्णय गरेयता अन्तर्राष्ट्रिय समूह र जापानी सर्वसाधारणले कडा विरोध गरिरहेका छन्।

 प्रशान्त टापु मञ्चको विदेश मन्त्री बैठकले पनि जापानले समुद्रमा आणविक प्रदूषित पानी निष्कासन गरेबाट अन्तरपुस्ताको प्रभाव जन्मिने दोहोर्याएको छ। दक्षिण कोरिया सरकारले २२ तारिख आपतकालीन बैठकको आयोजना गरी सम्बद्ध जवाफी नीतिबारे छलफल गरेको छ।

जापानमा विरोधको लहर पनि चर्कँदैआएको छ। तर आन्तरिक तथा अन्तर्राष्ट्रिय विरोधको सामना गर्दा जापानी राजनीतिज्ञले वेवास्ता गरेका छन्। यदि निष्कासन गरेमा दक्षिण कोरियाली वातावरण संरक्षण संगठनले भने झैँ यो र आणविक आतंकवादी प्रहार पनि उस्तै उस्तै हुनेछ।