चीनका राष्ट्राध्यक्ष सी चिनफिङ तथा अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेन बीच टेलिफोन वार्ता
2022-07-29 09:49:47cri
Share with:

चीनका राष्ट्राध्यक्ष सी चिनफिङले २८ तारिख राती निर्धारित समय अनुसार अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनसँग टेलिफोन वार्ता गर्नुभएको छ। दुवै देशका नेतागणले चीन अमेरिका सम्बन्ध र साझा चासोका विषयहरूमा सदिच्छापूर्वक वैचारिक आदान प्रदान गर्नुभएको छ।

 

वार्ताको क्रममा राष्ट्राध्यक्ष सीले अन्तर्राष्ट्रिय समाज र विभिन्न मुलुकका जनताहरूले हाल जटिल र बदलिँदो विश्वको सामना गर्दा चीन र अमेरिका दुवै देशले निर्देशनात्क भूमिका निर्वाह गर्नसक्ने आशा गरिरहेको भन्दै विश्व शान्ति र सुरक्षाको संरक्षण गर्नुका साथै विश्वव्यापी विकास र समृद्धिको प्रबर्द्धन नै चीन र अमेरिका यी दुई ठूला मुलुकको कर्तव्य भएको कुरामा जोड दिनुभएको छ।

 

उक्त वार्तामा राष्ट्राध्यक्ष सी चिनफिङले मुख्यत:थाइवान समस्या सम्बन्धमा चीनको सैद्धान्तिक अडान बारे पनि प्रष्ट पार्नुभएको छ।

 

अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले एक मात्र चीन भन्ने नीतिमा कुनै पनि परिवर्तन नभएको र नहुने भन्दै अमेरिकाले थाइवानको स्वतन्त्रतालाई समर्थन नगर्ने कुराको पनि पुन:पुष्टी गर्नुभएको छ। 

 

त्यस क्रममा दुवै देशका नेताले युक्रेन सङ्कट लगायतका ध्यानाकर्षणका विषयहरूमा वैचारिक आदान प्रदान गर्नुभएको छ।