मानवअधिकार अपराधका लागि अमेरिका जिम्मेवार
2022-08-10 17:27:53CRI
Share with:

 

सन् २०२१ को अगष्टमा अफगानिस्तानबाट गैरजिम्मेवार भई अमेरिकी फिर्तीले आतंक फैलायो किनकि हजारौं अफगानहरूले काबुल एयरपोर्टमा प्रवेश गरेका थिए। अमेरिकी सी१७ यातायात विमानले मानिसको सुरक्षाको ख्याल नगरी जबरजस्ती उडान भरेको थियो, जसका कारण धेरै मानिस विमानबाट खसेका थिए। यो मध्यपूर्व र अन्य ठाँउमा अमेरिकाको ध्वस्त गरिएको एक सानो भाग मात्र हो। अगष्ट ९ तारिख चिनियाँ मानव अधिकार अनुसन्धान संघले मध्यपूर्व र यसको वरपरका क्षेत्रहरूमा अमेरिकाले गरेका धेरै अपराधहरू खुलासा गर्दै विस्तृत तथ्याङ्क र ठूलो संख्यामा केसहरू प्रयोग गरी अनुसन्धान प्रतिवेदन जारी गरेको छ। यसले विश्वलाई देखाएको छ: अमेरिका मुस्लिम संसारको सबैभन्दा ठूलो अपराधी हो।

"युद्ध भनेको अमेरिकी जीवन शैली हो।" अमेरिकी इतिहासकार पॉल एटवुडको यो भनाइलाई तथ्यहरूले बारम्बार प्रमाणित गरेको छ। सन् १७७६ मा राष्ट्रको स्थापना भएको २४० भन्दा बढी वर्षमा अमेरिकाले २० वर्ष भन्दा कमका लागि युद्धमा भाग लिएको छैन। विगत २० वर्षमा अमेरिकाद्वारा छेडिएको युद्धहरूले ८ लाख भन्दा बढी मानिसहरू मारिएका छन्, जसमध्ये लगभग ३ लाख ३५ हजार सर्वसाधारण थिए।

अफगानिस्तानको अर्थतन्त्रलाई ध्वस्त पार्ने क्रममा अमेरिकाले अफगानिस्तानको केन्द्रीय बैंकमा रहेको अरबौं डलरको विदेशी मुद्रा सञ्चितिलाई अझै पनि फ्रिज गरेको छ। विश्व खाद्य कार्यक्रमका एक अधिकारीका अनुसार, "९८ प्रतिशत अफगानीहरूसँग पर्याप्त खानेकुरा छैन, पाँच वर्ष मुनिका झन्डै आधा बालबालिका गम्भीर कुपोषणको शिकार भएका छन्।" अमेरिकी प्रतिबन्धबाट इरानी जनता पनि पीडित छन् । साथै अमेरिकाले मध्यपूर्वको ऐतिहासिक र सांस्कृतिक सम्पदालाई नष्ट गरेको छ, मुस्लिमहरूलाई स्वेच्छाचारी रूपमा कैद गरेको छ र उनीहरूलाई अन्धाधुन्ध यातना दिएको छ।

अमेरिकाले मध्य पूर्व र अन्य ठाउँहरूमा धेरै अपराधहरू गरेको छ, जुन यो "विश्वमा मानव अधिकारको कारणको सबैभन्दा ठूलो विनाशकारी" हो। संयुक्त राष्ट्र सघ मानवअधिकार परिषदले जतिसक्दो चाँडो अमेरिकी मानवअधिकार उल्लंघनको छानबिन गर्नुपर्छ। अमेरिकाले मध्यपूर्व र अन्य ठाउँका मानिसहरू विरुद्ध गरेको मानवअधिकार अपराधका लागि जिम्मेवारी लिनुपर्छ।