अमेरिकाको चिप्स र विज्ञान ऐन अन्ततः आफैँलाई चोट पुर्याउँदै
2022-08-12 17:24:18CRI
Share with:

 

अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले भर्खरै "चिप्स र विज्ञान ऐन" मा हस्ताक्षर गर्नुभएको छ। अमेरिकी जनमतले पछिल्ला दिनहरूमा यसप्रति असन्तुष्टि व्यक्त गरेका छन्। "द न्यूयोर्क टाइम्स" ले ऐन महत्वाकांक्षी देखिन्छ, तर यो धेरै वर्ष सम्म प्रभावकारी हुनेछैन भनेर टिप्पणी गरेको छ। "वाशिंगटन पोस्ट" ले इन्डियाना विश्वविद्यालयका उप प्राध्यापक डान्जिम्यानको लेख प्रकाशित गर्दै "चिप्स ऐन" लाई "महँगो मूर्ख" भनेको छ।

ऐनमाथि किन यति धेरै प्रश्न उठेका छन्? किनभने यो ऐनको सामग्री र उद्देश्य सरल छैन। यो अघिल्लो "अमेरिकी प्रतिस्पर्धा ऐन", "अन्तहीन सीमा अधिनियम" र अन्य ऐनहरूको सरलीकृत संस्करण हो। केही विश्लेषकहरूले अमेरिकाले यो ऐन ल्याउनुको प्रत्यक्ष कारण खोजेका छन्। तथ्याङ्कका अनुसार सन् १९९० मा अमेरिकाले विश्वव्यापी अर्धचालक उत्पादन साझेदारीको ३७ प्रतिशत ओगटेको थियो र सन् २०२० सम्म यो १२ प्रतिशतमा झरेको छ। स्थितिलाई बचाउन अमेरिका आतुर छ।

बाहिरी संसार पनि चिन्तित छ कि यो ऐनले बताउँछ कि अमेरिकी अनुदान प्राप्त गर्ने कम्पनीहरूले कुनै पनि "ठूलो लेनदेन" सञ्चालन नगर्ने र चीन वा "अमेरिकालाई चिन्ता" गर्ने अन्य देशहरूसँग दस वर्ष भित्र उन्नत प्रक्रिया चिप्सहरूमा लगानी गर्ने छैन। अमेरिकासँग आफूलाई विकास गर्ने अधिकार छ, तर अरूलाई विकासबाट रोक्ने अधिकार छैन। शितयुद्धको मानसिकताको नेतृत्वमा चिप्स उद्योगका लागि यस प्रकारको सुरक्षा नीति असफल हुने निश्चित छ।

यो ऐनले औद्योगिक विकासको कानुनको उल्लंघन गरेको छ । यसबाहेक, अमेरिकामा आधुनिक उन्नत उत्पादन उद्योगहरूको अस्तित्व र विकासको लागि अनुकूल वातावरणको अभाव छ। वास्तवमा, यो सामसुङ जस्ता अमेरिकी सहयोगीहरूको कम्पनीहरू हुन् जुन पहिलो धम्कीमा छन्। बोस्टन कन्सल्टिङ ग्रुप र अन्य संस्थाहरूको अनुमान अनुसार, यदि अमेरिकाले चीन विरुद्ध "हार्ड टेक्नोलोजी डिकपलिंग" को नीति अपनायो भने, यसले छोटो अवधिमा चीनको लागि समस्या निम्त्याउन सक्छ, तर अमेरिकी सेमिकन्डक्टर कम्पनीहरूले अझ बढी पीडित हुनेछन्।