जातिवाद, अमेरिकाको कहिले मेट्न नसकिने छाया
2022-08-24 16:09:05CRI
Share with:

सान फ्रान्सिस्कोका लागि चिनियाँ महावाणिज्य दूतावासको वेबसाइटले २३ तारिख सार्वजनिक गरेको सूचना अनुसार, हाल क्यालिफोर्निया राज्यको कल्याण्ड नगरमा लगातार रूपमा एशियाली लक्षित भयंकर हिंसात्मक अपराध भएका छन्, जसमा दु जना चिनियाँ अमेरिकीको मृत्यु हुनुका साथै धेरै एशियाली अमेरिकी घाइते भएका छन्।

केही समययता अमेरिकामा चिनियाँ मूल अमेरिकी लगायत एशियाली अमेरिकी समूह लक्षित भेदभाव स्थिति गम्भीर हुँदैएको छ र हिंसात्मक गतिविधि धेरै देखिएको छ। पछिल्लो जनमतका अनुसार, लस एन्जलसका दु तिहाइ एशियाली अमेरिकीला जातिवाद एउटा गम्भिर चिन्ताको विषय बनेको छ। निजी जेलमा गोराबाहेक अरू रंगका मानिसहरू तथा आप्रवासीहरूला निकै अनुचित उपचार गरिएको छ, जातिवादको कारणले मारिएको अफ्रिकी अमेरिकी र अरू अल्पसंख्यक समूहको घटना धेरै देखिन्छ। मानव अधिकारबारे अमेरिकाका विभिन्न दुष्कर्ममाथि संयुक्त राष्ट्र संघका विभिन्न मानवअधिकार विशेष प्रणाली रिपोर्टरले लोचना गरेका छन्।

 

संयुक्त राष्ट्र संघका महासचिव न्टोनियो गुटेरेसले यसै वर्षको जातिवाद हटाउने अन्तर्राष्ट्रिय दिवसको स्मृति सभामा जातिवाद लोकतन्त्र, स्थिरता र शान्तिला धम्की दिने अँध्यारो बल भएको उल्लेख गर्नुभएको थियो। संयुक्त राष्ट्र संघको सबै प्रकारका जातीय भेदभाव उन्मूलनसम्बन्धी अन्तर्राष्ट्रिय महासन्धि अनुसरण गरेको मुलुकको रूपमा रहेको अमेरिकाले प्रणालीगत रूपमा जातिवादको सुधार गर्न प्रभावकारी कदम चाल्न सकिरहेको छैन जुन सन्धिको दायित्वसँग पूर्ण विपरित छ, उक्त अँध्यारो बल नै लोकतन्त्र, स्थिरता र शान्तिसमक्ष सबभन्दै ठूलो धम्की हो।

 

यस्तो खराब मानवअधिकार रेकर्डसमक्ष अमेरिकाले फ्नो समस्याको समाधान गर्दैन तर मानवअधिकार गुरूको रूपमा मानवअधिकार विषयला राजनीतिक हतियारको रूपमा अरू मुलुकला दबाव दिएको छ जसले अन्तर्राष्ट्रिय कानून र अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्ध धारभूत नियमला सार्वजनिक रूपमा ध्वस्त बनाएको छ। जुन जातिवाद, मानवअधिकारला सम्मान र संरक्षण गर्ने अन्तर्राष्ट्रिय समूहको प्रयास विपरित छ।