अमेरिकामा श्वेत सर्वोच्चता राष्ट्रको कपडाको हिस्सा बनेको तथ्यमा एक प्रशिद्ध अमेरिकी लेखकको साबिती
2022-09-22 19:18:30cri
Share with:

अमेरिकी इतिहासकार डोनाल्ड याकोभोनको नयाँ पुस्तकले जातिवादी मूल्यहरू, विद्यालय पाठ्यपुस्तकहरूको पुस्ताबाट निर्मित ऐतिहासिक झुटहरू कस्ता थिए भन्ने कुराको वर्णन गरेको छ।  उनले लेखेका छन् :धेरै वर्ष पहिले दासत्व विरोधी आन्दोलनको विरासतको अध्ययन सुरु गरें। मौलिक स्वतन्त्रता संग्रामको "सामूहिक" वा "लोकप्रिय" स्मृतिले आधुनिक नागरिक अधिकार आन्दोलनलाई कसरी सृजना गर्न मद्दत गर्‍यो भनेर बुझ्न मैले १८६५ पछिको शताब्दीमा ध्यान केन्द्रित गरेँ। यस परियोजनाको एक भागको रूपमा, म हाम्रो राष्ट्रको K-12 विद्यालय पाठ्यपुस्तकहरूमा कसरी उन्मुलनवाद प्रस्तुत गरिएको थियो भनेर मापन गर्न चाहन्थेँ। मैले केही भोल्युमहरूमा द्रुत हेराई र त्यसपछि मेरो प्राथमिक अनुसन्धानमा द्रुत फिर्ताको कल्पना गरेँ। बरु, हार्वर्ड युनिभर्सिटीको ग्रेजुएट स्कुल अफ एजुकेशनको मोनरो सी. गुटम्यान पुस्तकालयमा १८०० देखि १९८० को दशकसम्मका लगभग ३,००० अमेरिकी इतिहास पाठ्यपुस्तकहरूको सङ्कलनबाट मैले आफूलाई अभिभूत भएको पाएँ।

सन् १८६५ अघिका स्कूलका पुस्तकहरू कस्तो थिए भन्ने ठोस भावनाका साथ उनले भित्र पस्ने र पुनरुत्थान गर्ने काम गरेको बताएका छन्। त्यसैले उनी बुझ्न चाहन्थे कि इतिहासको पछिल्लो इतिहासलाई पूर्ण रूपमा कसरी बुझ्न सकिन्छ। छोटो समयमै, उनले दासत्व, जाति, उन्मुलनवाद, र गृहयुद्ध र पुनर्निर्माणलाई हाम्रो राष्ट्रको K-12 स्कुलका पुस्तकहरूमा १८३२ देखि हालसम्म कसरी सिकाइएको छ भन्ने अध्ययनमा डुबेको उल्लेख गरेका छन्।

"नयाँ संसारको अन्वेषण" ले दासत्व विरोधी आन्दोलनको कहिल्यै उल्लेख नगरेको उनले बताएका छन्। अर्कोतर्फ, दासहरूले कपास उठाउन आवश्यक साबित गरेको उनले औँल्याएका छन्।