अमेरिकी जेलमा भइरहेका मृत्युहरू संघीय सरकारद्वारा बेपत्ता हुने प्रतिवेदनमा सार्वजनिक
2022-09-22 19:17:50cri
Share with:

अमेरिकाको न्याय विभागले राज्य कारागार र स्थानीय जेलहरूमा मृत्युको बारेमा पर्याप्त र प्रभावकारी रूपमा तथ्याङ्क सङ्कलन गर्न असफल भएको छ। कम्तिमा ९९० घटनाहरू संघीय सरकारले आर्थिक वर्ष २०२१ मा मात्र गणना गर्न सकेका छैनन्। भर्खरै जारी गरिएको द्विदलीय सिनेट रिपोर्टले यो तथ्या सार्वजनिक गरेको छ।

प्रतिवेदनका निष्कर्षहरू अनुसन्धानमा होमल्याण्ड सेक्युरिटी र सरकारी मामिलाको स्थायी उपसमितिको सुनुवाइको केन्द्रबिन्दु थिए, जसले संघीय ब्युरो अफ प्रिजन र तत्कालीन निर्देशक माइकल कार्भाजललाई यस गर्मीमा जेलमा अस्वच्छ र असुरक्षित अवस्थाको आरोपमा काम गर्न लगाएका थिए।

अहिले दस महिनाको अनुसन्धानको निष्कर्षले हिरासतमा मृत्यु कसरी हुन्छ भन्ने कुराको पर्दाफास गरेको छ। कानुनले राज्य र संघीय एजेन्सीहरूले हिरासतमा मृत्युको जानकारी महान्यायाधिवक्तालाई रिपोर्ट गर्न आवश्यक छ, जसले त्यसपछिका तथ्याङ्कले त्यस्ता मृत्युहरूलाई कसरी कम गर्न र कांग्रेसलाई परिणामहरू प्रदान गर्न मद्दत गर्न सक्छ।

सुनुवाइमा, उपसमितिका अध्यक्ष, सेन जोन ओसोफ लगायतले हालैका वर्षहरूमा न्याय विभागको असफलता स्पष्ट रहेको बताएका छन्। उदाहरणका लागि, सिनेटको रिपोर्टले पत्ता लगाएको छ कि सन् २०१९ को अक्टोबरदेखि डिसेम्बरसम्म, तथ्याङ्क सङ्कलनका लागि जिम्मेवार विभागको ब्यूरोले "एघार राज्यहरूमा कुनै पनि राज्यका जेलमा मृत्यु वा १२ राज्य र कोलम्बिया जिल्लामा कुनै पनि स्थानीय जेलका मृत्युहरू थाहै पाएन।"

"संयुक्त राज्य अमेरिकाले देशव्यापी जेल, जेल र नजरबन्द केन्द्रहरूमा हाम्रो निगरानीमा के हुन दिइरहेको अमेरिकी सरकारको उत्तरदायित्व कार्यालयको सहयोगमा गरिएको प्रतिवेदन अनुसार, आर्थिक वर्ष २०२१ मा न्याय विभागलाई आपूर्ति गरिएका ७० प्रतिशत अभिलेखमा मृत्युसँग सम्बन्धित जानकारीको कम्तिमा एउटा क्षेत्र पनि हराइरहेको थियो।