युरोपेली देशहरू रणनीतिक स्वायत्तता खोज्न संघर्षरत
2022-11-24 19:05:44cri
Share with:

 

स्थानीय समय अनुसार २१ तारिख साँझ, फ्रान्सेली राष्ट्रपति इमानुएल म्याक्रोनले धेरै युरोपेली उद्यमीहरूको लागि भोजको आयोजना गर्नुभयो। म्याक्रोनसँग उद्यमीहरूका लागि एउटा मात्र सन्देश थियो, ‘युरोप नछोड्नुहोस्।’ अर्को दिन फ्रान्सेली अर्थमन्त्री ब्रुनो माइरेले भन्नुभयो, ‘अमेरिकाले आफ्नै माटोमा आफ्नै उद्योग विकास गर्दछ,हामीले युरोपेली उद्दमको हितहरूलाई अझ दृढताका साथ रक्षा गर्नुपर्छ।’

 अब फ्रान्स र युरोपका राजनीतिज्ञहरू पहिलेभन्दा धेरै चिन्तित छन् कि कम्पनीहरूले युरोप छोड्नेछन् र युरोपको औद्योगिक प्रणाली अमेरिकाले खोक्रो पार्नेछ।

 युरोपमा बढ्दो ऊर्जाको मूल्य र उच्च उत्पादन लागतका कारण युरोपेली कम्पनीहरूले गम्भीर अस्तित्व संकटको सामना गरिरहेका छन्। यद्यपि, अमेरिकामा स्थिर ऊर्जा मूल्यहरू, स्थानीय कम्पनीहरूलाई ठूलो मात्रामा सहुलियत दिनको लागि "मुद्रास्फीति न्यूनीकरण ऐन"को प्रयोगको साथ, युरोपेली कम्पनीहरूले अमेरिकामा प्रवाह गर्दछन्।  

 युरोपेली नीति निर्माताहरू युरोपमा औद्योगिकीकरणको बढ्दो जोखिममा छन्। युक्रेन संकटको प्रकोपपछि, युरोपले रूस विरुद्ध धेरै चरणको प्रतिबन्धहरू सुरु गर्न अमेरिकालाई पछ्याएको छ, तर अन्तमा यो  स्वयं नै सबैभन्दा ठूलो शिकार भएको छ। युरोपको गहिरो ऊर्जा संकटको फाइदा उठाउँदै अमेरिकाले पनि धेरै पैसा कमायो। उदाहरणका लागि, युरोपमा 6 करोड अमेरिकी डलर मूल्यको तरल प्राकृतिक ग्याँस 27.5 करोड अमेरिकी डलरमा बेचिएको थियो, जुन तीन गुणा बढी हो। त्यति मात्र होइन, यसै वर्षको अगस्टमा अमेरिकाले ‘मुद्रास्फीति न्यूनीकरण ऐन’प्रस्तुत गरेको छ। केही नेटिजनहरूले टिप्पणी गरे, ‘अमेरिकाले युरोपको रगत मात्र होइन, तर युरोपको मासु पनि काटिरहेको छ।’

 

युरोप आक्रोशित छ। म्याक्रोनले "व्यापार संरक्षणवाद"मा संलग्न भएकोमा अमेरिकाको आलोचना गर्नुभयो। युरोपेली संघका अधिकारीहरूले पनि अमेरिकाले विश्व व्यापार सगठनको नियमहरू उल्लङ्घन गरेको आरोप लगाएका छन्।  स्थानीय समय 22 तारिख फ्रान्स र जर्मनीले एक संयुक्त विज्ञप्ति जारी गर्दै, उनीहरूले युरोपेली उद्योगहरूको संरक्षण गर्ने र अमेरिकाको मुद्रास्फीति न्यूनीकरण ऐनलाई संयुक्त रूपमा बहिष्कार गर्ने बताएका छन्।

वास्तवमा दोस्रो विश्वयुद्धदेखि नै अमेरिकाले बनाएको गठबन्धन प्रणाली आफ्नै स्वार्थ र आधिपत्य जोगाउने औजार बनेको छ। अब "अमेरिका पहिलो" रणनीतिले सहयोगीहरूलाई टाढा लगिरहेको छ। युरोपेली देशहरूले "अमेरिकालाई पछ्याउने" बाटो मोड्न र रणनीतिक स्वायत्तता खोज्न कडा मेहनत गरिरहेका छन्।