नेपालमा करिब साढे बाह्र अर्ब विदेशी विनिमय सञ्चिति
2022-12-16 16:55:11cri
Share with:

मुलुकमा कात्तिक मसान्तसम्ममा १२ खर्ब ४६ अर्ब २७ करोड रुपियाँ बराबरको मुलुकको कुल विदेशी मुद्रा सञ्चिति रहेको छ। यो गत असारको तुलनामा ११ अर्ब ६६ करोड रुपियाँ अर्थात् २ दशमलव ५ प्रतिशतले बढेको हो। असारमा कुल विदेशी विनिमय सञ्चिति १२ खर्ब १५ अर्ब ८० करोड रुपियाँ बराबर थियो।
 
नेपाल राष्ट्र बैङ्कले बिहीबार सार्वजनिक गरेको देशको वर्तमान आर्थिक तथा वित्तीय स्थिति (चालू आर्थिक वर्षको पहिलो चार महिनासम्म) प्रतिवेदनअनुसार गत भदौ महिनामा ११ खर्ब ९८ अर्ब १६ करोड रुपियाँ र असोजमा १२ खर्ब ६४ अर्ब ६६ करोड रुपियाँ बराबर थियो । असोजको तुलनामा कात्तिक महिनामा विदेशी विनिमय सञ्चिति ३६ अर्ब ७६ करोड रुपियाँले घटेको छ ।
 
मुलुकको विदेशी विनिमय सञ्चिति कात्तिकमा नौ अर्ब ६३ करोड अमेरिकी डलर रहेको छ । यो गत असारको तुलनामा नौ करोड र असोजको तुलनामा १५ करोड अमेरिकी डलरले बढी हो।
चार महिनाको आयातलाई आधार मान्दा बैङ्किङ क्षेत्रमा रहेको विदेशी मुद्रा सञ्चितिले ९.७ महिनाको वस्तु र ८.४ महिनाको वस्तु तथा सेवा आयात धान्न पर्याप्त रहेको राष्ट्र बैङ्कको प्रतिवेदनमा उल्लेख छ ।
गोरखापत्र अनलाइनका अनुसार कात्तिक मसान्तसम्ममा चालू खाता ३५ अर्ब ४० करोड रुपियाँले घाटामा छ । अघिल्लो आर्थिक वर्षको सोही अवधिमा चालू खाता दुई खर्ब २० अर्ब ९१ करोड रुपियाँले घाटामा थियो । असोजको तुलनामा कात्तिकमा एक अर्ब १२ करोड रुपियाँले बढेको छ । अमेरिकी डलरमा चालू खाता २८ करोडले घाटामा छ । अघिल्लो वर्षको कात्तिकमा एक खर्ब ८६ अर्ब अमेरिकी डलरले घाटामा थियो। गत साउनमा १६ अर्ब २६ करोड रुपियाँले चालू खाता घाटामा थियो, जुन बढेर भदौमा ३७ अर्ब १८ करोड र असोजमा ३४ अर्ब २८ करोड रुपियाँ रहेको थियो ।
यसैबीच चालू आर्थिक वर्षको पहिलो चार महिनाको अवधिमा शोधनान्तर स्थिति २० अर्ब तीन करोड रुपियाँले बचतमा रहेको छ । यो साउनमा २२ अर्ब ६३ करोड र भदौमा २३ अर्ब ८९ करोड रुपियाँले घाटामा थियो। असोजको तुलनामा कात्तिकमा सात अर्ब ६० करोड रुपियाँले शोधनान्तर स्थितिमा सुधार भएको हो । शोधनान्तर स्थितिमा सुधार आई असोजमा १२ अर्ब ४३ करोड रुपियाँ बचतमा थियो ।
 
अघिल्लो वर्षको सोही अवधिमा शोधनान्तर स्थिति एक खर्ब ५० अर्ब ३८ करोडले घाटामा रहेको थियो । आयातमा गरिएको कडाइ र विप्रेषणमा भएको सुुधारका कारण शोधनान्तर बचतमा रहेको हो । अमेरिकी डलरमा समेत यस अवधिमा शोधनान्तर स्थिति १४ करोड ९६ लाखले बचतमा छ । समीक्षा अवधिमा गत आवमा एक अर्ब २७ करोडले घाटामा थियो।
 
त्यसैगरी यो वर्षको साउनदेखि कात्तिकसम्ममा विप्रेषण आप्रवाह २० दशमलव ४ प्रतिशतले बढेर तीन खर्ब ७८ अर्ब चार करोड रुपियाँ पुगेको छ।
चालू आर्थिक वर्षको पहिलो चार महिनाको अवधिमा वैदेशिक रोजगारीका लागि अन्तिम श्रम स्वीकृति (संस्थागत तथा व्यक्तिगत–नयाँ) लिने नेपालीको सङ्ख्या १०२ दशमलव ५ प्रतिशतले वृद्धि भई एक लाख ९५ हजार १९६ पुगेको छ । त्यसैगरी वैदेशिक रोजगारीका लागि पुनः श्रम स्वीकृति लिनेको सङ्ख्या ४६.४ प्रतिशतले बढेर ८७ हजार ४२८ पुगेको छ । अघिल्लो वर्षको सोही अवधिमा यस्तो सङ्ख्या २४९.१ प्रतिशतले बढेको थियो । मुद्रास्फीति ८.०८ प्रतिशत कात्तिक महिनामा मुद्रास्फीति ८ दशमलव ०८ प्रतिशत रहेको छ ।
वार्षिक बिन्दुगत उपभोक्ता मुद्रास्फीति असोज मसान्तसम्म ८ दशमलव ५० प्रतिशत रहेको थियो । अघिल्लो आर्थिक वर्षको कात्तिकमा भने मुद्रास्फीति ६ दशमलव ०४ प्रतिशत मात्र रहेको थियो।यस अवधिमा खाद्य तथा पेय पदार्थ समूहको मुद्रास्फीति ७ दशमलव ३८ प्रतिशत र गैरखाद्य तथा सेवा समूहको मुद्रास्फीति ८ दशमलव ६३ प्रतिशत रहेको नेपाल राष्ट्र बैङ्कको प्रतिवेदनमा उल्लेख छ । गोरखापत्र अनलाइन।