आरसीइपीले क्षेत्रीय आर्थिक खुलापनको संयुक्त उपभोग्यको नमूना सिर्जना
2023-01-02 15:53:39CRI
Share with:

"हाम्रा उत्पादनहरू जापानमा बढी प्रतिस्पर्धी छन्!" थियानचिन बन्दरगाहमा रहेको पेट्रोलियम उत्पादन कम्पनीका कर्मचारीले यस्तो भनेका छन्। दक्षिण कोरियाको इन्चियोनबाट चीनको थियानचिन र त्यसपछि जापानसम्म, यस कम्पनीका सामानले शून्य शुल्कको यात्रा पूरा गरेका छन्। यो क्षेत्रीय व्यापक आर्थिक साझेदारी सम्झौम्झौता आरसीइपीको कार्यान्वयनपछि उद्यमहरुद्ववारा व्यापार विस्तारको एक सूक्ष्मता हो। जनवरी १ मा, आरसीइपी लागु भएको एक वर्ष भएको छ भने अनगिन्ती कम्पनीहरूलाई व्यापार अवसरहरू ल्याएको छ।

आरसीइपी आशियानद्वारा प्रारम्भ गरिएको हो र यसका सदस्यहरूमा १० आशियान देशहरू, चीन, जापान, दक्षिण कोरिया, अष्ट्रेलिया र न्युजिल्याण्ड समावेश छन्। यो सबैभन्दा ठूलो जनसंख्या र सबैभन्दा ठूलो आर्थिक तथा व्यापारिक परिमाणसँग एक मुक्त व्यापार सम्झौता हो। यो सम्झौता वर्तमान विश्वव्यापीकरण विरोधी र सुस्त पुनर्संरचना जस्ता चुनौतीहरूको सामना गरिरहेको एक सकारात्मक शक्ति मानिन्छ। आरसीइपीलाई "बादलमा प्रकाश घेरा" मानिन्छ र यसले एशिया-प्रशान्त क्षेत्रमा विश्वव्यापी अर्थतन्त्रमा योगदान पुर्‍याएको छ। आरसीइपीमा चीनको उच्चस्तरको खुलापनलाई बढावा दिने दृढ संकल्पलाई प्रतिबिम्बित गर्दछ र यो चीनको खुलापनमा अर्को कोसेढुङ्गा पनि हो।

आरसीइपीका लागि चीनको सहभागिता महत्त्वपूर्ण छ। सबैभन्दा ठूलो विकासशील देश र विश्वको दोस्रो ठूलो अर्थतन्त्र समूहका रूपमा, चीनले आरसीइपीमा आर्थिक मात्राको लगभग ६० प्रतिशत ओगटेको छ। चीनले आफ्नो नयाँ विकासका साथ विश्वका लागि नयाँ अवसरहरू उपलब्ध गराउँदै आएको छ र क्षेत्रीय तथा विश्वव्यापी अर्थतन्त्रमा बलियो जीवन्तता जारी राखेको छ।


आरसीइपीले ल्याएको भन्सार, कर र अन्य सहजीकरण उपायहरूले नयाँ व्यापार फारमहरू र मोडेलहरू जस्तै क्रस-बोर्डर ई-कमर्सका लागि नयाँ संसार खोलेको छ। आशियान आरसीइपीको मुख्य निकाय हो र चीन र आशियानको दुई प्रमुख बजारहरूको राम्रो उपयोग गर्नाले ठूलो शक्ति उत्पन्न हुनेछ।

आशियान देशहरूका लागि, आरसीइपीको प्रमुख फाइदाहरू मध्ये एक आयात लागत घटाउनु र ट्यारिफहरू घटाएर निर्यातका अवसरहरूमा वृद्धि हुनु हो। आरसीइपी लागु भएपछि, चीन र आशियानबीचको तत्काल शून्य-कर अनुपात ६५ प्रतिशत नाघेको छ, जसले आशियानको आयात र निर्यात व्यापारलाई धेरै बढायो। प्राकृतिक श्रोत र श्रममा आफ्नो फाइदा र सम्भाव्यताको सदुपयोग गरेर, आशियानले अन्य देशहरूसँग आफ्नो पूरक फाइदाहरू अझ राम्रोसँग लिनेछ, क्षेत्रीय औद्योगिक शृङ्खलालाई सुदृढ पार्नेछ र विश्वव्यापी अर्थतन्त्रको पुन:प्राप्ति र समृद्धिलाई बढावा दिनेछ।

साथै, आरसीइपी पनि चीन, जापान र दक्षिण कोरियाद्वारा संयुक्त रूपमा सहभागी भएको पहिलो स्वतन्त्र व्यापार सम्झौम्झौता हो। यो पूर्वी एसियाको क्षेत्रीय आर्थिक एकीकरणमा ठूलो प्रगति हो र यसले तीन देशहरू बीचको व्यापार र लगानीको वृद्धिलाई बलियो बनाएको छ।

गत वर्ष नोभेम्बरमा आयोजित पाँचौँ चीन अन्तर्राष्ट्रिय आयात एक्सपोमा सबै आरसीइपी सदस्य राष्ट्रहरूका कम्पनीहरू "पारिवारिक चित्र" को अनुभूति गर्न भेला भएका थिए। गएको वर्षमा भएको सम्झौम्झौताको कार्यान्वयनले फलदायी नतिजा हासिल गरेको छ र नयाँ वर्षको पाइला अघि बढिरहेको छ । आरसीइपीको थप उच्च-गुणस्तरको कार्यान्वयनको साथ, सबै सदस्यहरूले पारस्परिक लाभ र जीत परिणामको नयाँ अध्याय लेख्न जारी राख्छन् र क्षेत्रीय र विश्व अर्थतन्त्रमा बलियो गति प्रदान गर्दछ।