चीनलाई "खुलापन" भन्दै आएका केही देशद्वारा चीनमाथि कपटपूर्ण प्रतिबन्धको दुर्नियतमा
2023-01-03 16:48:35cri
Share with:

गत वर्षको अन्त्यमा चीनले महामारी विरुद्धको नीतिलाई अनुकूलन र समायोजन गरेपछि आर्थिक र सामाजिक व्यवस्था द्रुत गतिमा पुनर्स्थापित भएको छ। अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले यसलाई विश्वव्यापी अर्थतन्त्रमा सकारात्मक वृद्धिको रूपमा स्वागत गरेको छ। यद्यपि, चीनलाई "खुलापन" का लागि दाबी गर्दै आएका अमेरिकाद्वारा प्रतिनिधित्व गर्ने केही देशहरूले चीनमा घरेलु महामारीको स्थिति "नयाँ भाइरस परिवर्तन हुन सक्छ" भन्ने निहुँमा चीनबाट गएका यात्रुहरूको प्रवेशमा प्रतिबन्ध लगाउने नीति अपनाउने घोषणा गरेका छन्।

"अर्थहीन" शीर्षकमा "वाशिङटन पोस्ट" ले भर्खरै धेरै महामारी विशेषज्ञहरूलाई उद्धृत गर्दै अमेरिकी सरकारको उक्त निर्णय "अवैज्ञानिक, अव्यावहारिक र गलत दिशामा" भएको भनेर आलोचना गरेको छ। केही विश्लेषकहरूले औंल्याएका छन् कि यी देशहरूको अर्को सामूहिक राजनीतिक प्रदर्शन हो र तिनीहरू फेरि एक पटक चीनलाई नियन्त्रण गर्ने हितुले चीनलाई अलग गर्नका लागि महामारीको लागि चीनलाई दोष लगाउन चाहन्छन्।

मानिसहरूले स्पष्ट रूपमा सम्झन्छन् कि विगत तीन वर्षमा, अमेरिका लगायत केही देशहरूले चीनको महामारी रोकथाम नीतिको विरोधाभाषी मनोवृत्ति लिएका छन् र सधैँ महामारी रोकथामलाई राजनीतिक कार्डको रूपमा खेलेका छन्। जब चीनले कडा महामारी रोकथाम नीति अपनाएको र आफ्ना जनताको स्वास्थ्य र सुरक्षालाई प्रभावकारी रूपमा संरक्षण गर्ने बेलामा केही युरोपेली र अमेरिकी देशहरूले स्वतन्त्रता र मानव अधिकार छैन भन्ने नारा लगाएका छन्। चीनले महामारीको स्थितिको परिवर्तन अनुसार महामारी रोकथाम नीतिलाई अनुकूलित र समायोजन गरेपछि केही पश्चिमी राजनीतिज्ञ र सञ्चारमाध्यमले चीनको महामारीको अवस्थालाई अन्य देशको राष्ट्रिय रक्षा महामारीको लागि "धम्की" भनेर प्रचार गर्न थालेका छन् र प्रवेश प्रतिबन्धको नीति ल्याएका छन्। यो दोहोरो मापदण्डको अभ्यास पाखण्डीपूर्ण छ!

यस्तो देखिन्छ कि युरोप र अमेरिकाका केही मानिसहरूको राजनीतिक तर्कमा चीनले "खुला" वा "बन्ध"जे पनि गलत हो। तिनीहरूको अनाड़ी राजनीतिक प्रदर्शनले विभाजन र टकरावको नयाँ चरण सिर्जना गर्न खोजिरहेको छ। जसले विश्वलाई छिटो महामारीको धुँवाबाट बाहिर निस्कनबाट गम्भीर बाधा पुर्‍याउनेछ।