अमेरिका रेल दुर्घटना, अमेरिकी मानव अधिकारको यथास्थितिलाई उजागर गर्दै
2023-02-15 16:12:58CRI
Share with:

फेब्रुअरी ३ तारिख अमेरिकाको ओहायोको एउटा सानो सहर पूर्वी प्यालेस्टाइनमा एउटा रेल पटरीबाट खसेको थियो, जसले गर्दा आगलागी भयो। अमेरिकी सञ्चारमाध्यमका अनुसार मालवाहक रेलका करिब ५० वटा डिब्बा पटरीबाट खसेका थिए। १० वटा डिब्बामा विषाक्त रसायन भरिएको थियो र कम्प्रेस्ड विनाइल क्लोराइड भएका ५ वटा डिब्बा विस्फोटनको जोखिममा छन्। ६ तारिख स्थानीय आपतकालीन विभागले विस्फोटनको पूर्व-तयारीमा रहेको सुरुङमा विनाइल क्लोराइड डिस्चार्ज गर्ने निर्णय गर्‍यो र केही किलोमिटर भित्रका बासिन्दाहरूलाई तुरुन्तै बाहिर निकाल्यो। तीन दिनपछि, अधिकारीहरूले स्थानीयलाई आफ्नो घर फर्कनसक्ने बताए। उनीहरूले पटरीबाट खसेको रेलले कुनै प्रदुषण नगरेको दाबी गरे।

 

१३ तारिखसम्म सामाजिक सञ्जालमा ठूलो संख्यामा डरलाग्दो लाइभ तस्बिरहरू देखापरेका छन्। हालै फर्केका केही स्थानीयमा फरक-फरक लक्षणहरू देखा परेका छन्, धेरै मरेका जनावरहरू नजिकै फेला परेका छन्। मानिसहरूले सबैभन्दा धेरै जान्न चाहेको कुरा के भने रेल पटरीबाट खसेको कारण के कति पर्यावरणीय क्षति भएको छ? दुर्घटनामा संलग्न अमेरिकी सरकार र रेलवे कम्पनीले कस्तो प्रकारको प्रतिकार्य उपाय अपनाएको छ? तर अहिलेसम्म, तिनीहरूको अपरेशन र प्रतिक्रियाहरूको श्रृंखला निराशाजनक छ।

सबैभन्दा पहिले, दुर्घटनाग्रस्त रेलसँग सम्बन्धित नोर्फोक दक्षिणी कम्पनीले जारी गरेको तथ्याङ्कले पटरीबाट खसेको गाडीमा बोकेको विषाक्त रसायन विनाइल क्लोराइड मात्र नभई इथाइलिन ग्लाइकोल मोनोब्युटाइल ईथर, आइसोक्टाइल एक्रिलेट र आइसोब्युटाइलन समेत रहेको देखाएको छ। ओहायोका खतरनाक सामग्रीका विशेषज्ञ सिल क्यागियानोले चुहावट दुर्घटना "रसायनले एउटा सानो सहरलाई नष्ट गर्नु" बराबर भएको ठहर गर्नुभयो। ५ देखि २० वर्षमा स्थानीय मानिसहरूमा ठूलो संख्यामा क्यान्सर रोगीहरू देखा पर्न सक्छन्।

 

दोस्रो, अमेरिकी मिडियालाई यस विषयमा रिपोर्टिङ गर्न ठूलो समस्या छ। फेब्रुअरी ३ तारिख रेल पटरीबाट खसेपछि अमेरिकी सञ्चारमाध्यमले सानो मात्रामा मात्रै रिपोर्ट गरेका थिए र फेब्रुअरी ८ तारिख ओहायोमा आयोजित एक पत्रकार सम्मेलनमा, एक पत्रकारलाई प्रत्यक्ष रिपोर्टिङ गर्दा उनको प्रत्यक्ष प्रसारणले प्रेस सम्मेलनमा अवरोध गरेको आधारमा पक्राउ गरेको थियो। अमेरिकी जनताको जीवन, स्वास्थ्य र जीवन सुरक्षाका सामु ठूला खतराहरू सामना गरिरहेको बेला उनीहरू किन जान्न पाउने आधारभूत अधिकारबाट पनि सन्तुष्ट छैनन्?

यस पटक संलग्न नोर्फोक दक्षिणी कम्पनी एक कम्पनी हो जसले नाफा अधिकतम गर्दछ र लागत घटाउँछ। बेलायती "गार्डियन" ले औंल्याएको छ, अमेरिकी रेलवे उद्योगले लामो समयदेखि नाफालाई सुरक्षाभन्दा माथि राखेको छ। यो दुर्घटनाले उद्योगको पर्यवेक्षणको कमीको कमीलाई उजागर गरेको छ।

कसले आम अमेरिकीहरूको जीवनरक्षा गर्ने र तिनीहरूको स्वास्थ्य हितको रक्षा गर्ने? मानव अधिकारको पक्षमा रहेका अमेरिकी राजनीतिज्ञहरू उठ्नुपर्छ।