अमेरिकाको "बलुन राजनीतिक शो"
2023-02-19 16:05:11CRI
Share with:

अमेरिकी नेताले भर्खरै ह्वाइट हाउसमा भाषण दिँदै हालै गोली हानिएका तीनवटा वस्तुको चीनसँग कुनै सरोकार नभएको र अमेरिकाले चीनसँग संलग्नता जारी राख्दै नयाँ शीतयुद्ध सिर्जना गर्न नचाहेको बताए। तर एकै समयमा उनले चीनमा "त्यो बेलुन" लाई गोली हानेकोमा माफी नमाग्ने दाबी पनि गरे।

 

समग्रमा वाशिङ्टनको "बेलुन राजनीतिक शो" अहिलेसम्म करिब आधा महिनादेखि चलिरहेको छ। यस अवधिमा चीनले बारम्बार भनेको छ कि चिनियाँ नागरिक मानवरहित जहाज अनियन्त्रणका कारण अमेरिकी आकाशमा छिरेको थियो जुन पूर्णतया आकस्मिक थियो। धेरै अमेरिकी अधिकारीहरूले पनि चिनियाँ बेलुनले अमेरिकी कर्मचारी र सुरक्षालाई कुनै खतरा नरहेको बताएका छन्। तर वाशिङटनमा ध्रुवीकृत पक्षपातको राजनीतिक वातावरणमा यो सामान्य दुर्घटनालाई जटिल बनाइयो र राजनीतिक शोमा परिणत गरियो।

 

वास्तवमा सामान्य अन्तर्राष्ट्रिय कानूनको नियम अनुसार, बलपूर्वक धकेलिएर, संकट वा आपतकालीन अवस्थाहरू मध्ये कुनै एकको अवस्थामा एक देशको मानवरहित विमान अनुमति बिना नै अर्को देशको हवाई क्षेत्रमा प्रवेश गर्ने अवैधानिकतालाई छुट दिन सक्छ।

तर चीनलाई बदनाम गर्ने र अमेरिकी पार्टी बीचको पक्षपातपूर्ण सङ्घर्षको सेवा गर्ने यो राजनीतिक शोले आफ्नो पुरानो पृष्ठभूमिलाई उजागर गरेको छ। चिनियाँ अधिकारीहरूका अनुसार गत वर्षको मेदेखि अमेरिकाले आफ्नो भूभागमा ठूलो संख्यामा उच्च उचाइमा रहेका बेलुनहरू विश्वभर प्रक्षेपण गरेको छ र कम्तीमा १० पटक अवैध रूपमा चीनको आकाशमा उडेको छ। यसबारे अमेरिकाले किन एक शब्द पनि बोलेन, तर जबर्जस्ती दुर्घटनाका कारण अमेरिकी वायुक्षेत्रमा छिरेको चिनियाँ नागरिक हवाई जहाजलाई लिएर अत्यधिक प्रतिक्रिया देखायो? यो एक सामान्य अमेरिकी दोहोरो मानक अभ्यास हो।