अन्तर्राष्ट्रिय तीव्र टिप्पणीः चीनको दुई सत्रहरू मार्फत जन प्रजातन्त्रको सम्पूर्ण प्रक्रियालाई बुझ्नुहोस्
2023-03-10 16:52:46cri
Share with:

 बेइजिङमा आयोजना भइरहेको चीनको दुईवटा अधिवेशन विश्वका लागि चीनको जन प्रजातन्त्रको सम्पूर्ण प्रक्रियालाई अवलोकन गर्ने एउटा महत्वपूर्ण झ्याल हो।एक देश प्रजातान्त्रिक होस वा नहोस् जनता साँच्चै देशका मालिक हुन् कि होइनन् भन्ने कुरामा मुख्य कुरा हुन्छ। चीनमा १.४ बिलियन भन्दा बढी मानिस छन् भने जुन विश्वको जनसंख्याको झन्डै एक-पाँच भाग हो। यति धेरै जनताको चाहनालाई कसरी पूरा गर्ने छ? चीनले " जनताको पूर्ण प्रक्रिया लोकतन्त्र " को सुनौलो कुञ्जी पाएको छ।

लोकतन्त्र सजावटको लागि प्रयोग हुँदैन भने यो जनताको समस्याको समाधान गर्न प्रयोग गरिन्छ। चौतर्फी रूपमा सम्पन्न समाजको निर्माणबाट महामारी रोकथाम र नियन्त्रणमा ठूलो निर्णायक विजय र चिनियाँ शैलीको आधुनिकीकरणको निरन्तर प्रवर्द्धनसम्म चीनको सामाजिक र आर्थिक उपलब्धिहरू जन प्रजातन्त्रको विकाससँग घनिष्ट सम्बन्ध छ। अन्तर्राष्ट्रिय आधिकारिक संस्थाहरूको सर्वेक्षणका अनुसार हालैका वर्षहरूमा चिनियाँ सरकारप्रति चिनियाँ जनताको सन्तुष्टि हरेक वर्ष ९० प्रतिशतभन्दा माथि रहेको देखाएको छ। यो चिनियाँ लोकतन्त्रको बलियो जीवीत शक्तिको वास्तविक प्रतिबिम्ब हो।

हाल चीनले चौतर्फी रुपमा आधुनिक समाजवादी देश निर्माणको नयाँ यात्रा सुरु गरेको छ । सम्पूर्ण प्रक्रियामा जन प्रजातन्त्रको विकास चिनियाँ शैलीको आधुनिकीकरणको अनिवार्य आवश्यकता हो। यो मोडेलले विश्वलाई "चीनको शासन" को महान फाइदाहरू देखाएको छ र मानव लोकतन्त्रको विकासको लागि नयाँ मार्ग खोजेको छ। भविष्यमा चिनियाँ शैलीको आधुनिकीकरणको विकाससँगै सम्पूर्ण प्रक्रिया जन प्रजातन्त्रको मार्ग फराकिलो हुँदै जानेछ, यसले थप विकास उपलब्धि सिर्जना गर्ने छ र विश्वभरका धेरै मानिसहरूलाई लाभान्वित गर्ने छ।