विश्वमा जतिसुकै परिवर्तन आएपनि चीनले सुधार, खुलापन र नवप्रवर्तनको पक्ष लिने
2023-04-01 16:57:12cri
Share with:

मार्च २८ तारिखदेखि ३१ तारिखसम्म आयोजित पोआउ एसिया फोरमको वार्षिक बैठकमा अष्ट्रेलियाली उत्पादन कम्पनीका प्रमुख मार्क हचिन्सनले "विश्व दृष्टिकोण"का टिप्पणीकारहरूसँग कुराकानी गर्नुभयो। हचिन्सनले धेरै वर्षदेखि चीनमा व्यापार गर्दै आएका छन् र यसलाई आफ्नो "दोस्रो घर" मान्छन्। हचिन्सन जस्ता उद्यमीहरू प्रशस्त छन्। यस वर्षको फोरमले पाँच महादेशका ५० भन्दा बढी देश र क्षेत्रका राजनीतिक सर्कलहरू, व्यापारिक सर्कलहरू र थिंक ट्याङ्क विद्वानहरूका 1,500 भन्दा बढी प्रतिनिधिहरूलाई आकर्षित गरेको थियो। अस्थिरता र अनिश्चितता सामान्य बन्दै गएको वातावरणमा यस वार्षिक बैठकको मुख्य विषय ‘अनिश्चित विश्व: चुनौती सामना गर्न एकता र सहयोग, विकास प्रवर्द्धनका लागि खुलापन र समावेशीता’रहेको थियो।

"बाहिरी विश्वका लागि चीनको खुलापनको सङ्केत एकदमै स्पष्ट छ", "चीनको आर्थिक वृद्धिको गति बलियो छ", "चीनको उपभोक्ता बजार अन्य देशहरूका लागि विशेष महत्त्वपूर्ण छ"... चार दिनको अवधिमा धेरै विदेशी सहभागीहरूले यस्तो कुरा भनेका छन्। 

चीनको वाणिज्य मन्त्रालयको तथ्याङ्क अनुसार सन् २०२३को पहिलो महिनामा चीनको विदेशी पुँजीको वास्तविक प्रयोग  1 खर्ब 27 अर्ब 69 करोड चिनियाँ युआन थियो, जुन गत वर्षको तुलनामा १४.५ प्रतिशतले बढेको छ। तीमध्ये उच्च प्रविधियुक्त उत्पादन उद्योगमा विदेशी पुँजीको वास्तविक प्रयोग वार्षिक रूपमा ६२.८ प्रतिशतले बढेको छ। चीनमा विदेशी लगानी बिस्तारै उच्च-प्रविधि र उच्च मूल्य अभिवृद्धि उत्पादन लिङ्कहरूमा सरेको छ, जसले चीनको उच्च गुणस्तरको विकासको जीवन्तता देखाउँछ।

"विश्वमा जतिसुकै परिवर्तन आए पनि चीनले सुधार, खुलापन र नवप्रवर्तनको पक्षमा सधैं अडिग रहनेछौँ।"——हालैको चीनको विकास फोरमदेखि भर्खरै सम्पन्न पोआउ एसिया फोरमसम्म, चीनले सधैं बाहिरी संसारको लागि यस्तो दृढ संकेत पठाएको छ।