चीनको जनसङ्ख्यालाई भारतले "ओभरटेक" गरेको छ, र पश्चिमले यसलाई प्रयोग गर्न चाहन्छ
2023-04-20 18:57:36CRI
Share with:

संयुक्त राष्ट्र सङ्घीय जनसङ्ख्या कोषले १९ तारिख जारी गरेको "२०२३ स्टेट अफ वर्ल्ड पोपुलेसन रिपोर्ट" मा भारत सन् २०२३ को मध्यसम्ममा चीनलाई उछिन्दै विश्वको सबैभन्दा बढी जनसंख्या भएको देश बन्ने प्रक्षेपण गरेको थियो। यो जनसंख्या विकासको नियमको नतिजा हो, तर केही पश्चिमा मिडियाले रिपोर्ट गरे: "विश्वको 'गुरुत्वाकर्षण केन्द्र' सरेको छ," "विश्व व्यवस्थामा ठूलो परिवर्तन भएको छ," र "जनसांख्यिकीय बेफाइदाले चीनलाई अझ गाह्रो बनाएको छ।"

 

वास्तवमा, पश्चिमा सञ्चारमाध्यमहरूले वर्षौँदेखि चीनको जनसंख्याको बारेमा विषयहरू बनाउँदै आएका छन्। "जनसांख्यिक लाभांश" हराएमा, चीन पतन हुनेछ र विश्व अर्थतन्त्रले सोही अनुसार कष्ट भोग्ने छ भनेर सबैले सोचोस् भन्ने तिनीहरुको उद्देश्य हो। तर नतिजा के हुन्छ? तिनीहरूले सबै तरिकाबाट चीनको निन्दा गरे तर चीनले निरन्तर विकास गरिरहेको छ, विशाल जनसंख्याको साथ दिगो र स्थिर आर्थिक विकासको चमत्कार सिर्जना गरेको छ।

 

पश्चिमा मिडियामा यस्तो प्रचारमा जनसंख्या विकासको कानूनको आधारभूत ज्ञानको कमी छ। चीन विश्वको ठूलो जनसंख्या भएको देश हो। सुधार र खुलापनपछि, विशेष गरी विश्व व्यापार संगठनमा सामेल भएपछि, "जनसांख्यिक लाभांश" पूर्ण रूपमा प्रकट भएको छ: देश विकासको द्रुत ट्रयाकमा अघि बढेको छ, विश्वले जित्ने अवसर पनि पाएको छ। वर्तमानमा, चीन उच्च गुणस्तर विकासको चरणमा प्रवेश गरेको छ, नवाचार-संचालित विकास भविष्यको विकासको लागि महत्वपूर्ण भएको छ। दीर्घकालीन रूपमा, यो चीनको लागि श्रम प्रधान उद्योगहरूलाई बिदाइ गर्ने र विश्वव्यापी औद्योगिक श्रृंखला र आपूर्ति श्रृंखलाको मध्यदेखि उच्च बिन्दुमा सर्ने अपरिहार्य प्रवृत्ति हो।

 

यो देख्न सकिन्छ कि चीनको विकास सम्भावनाको मूल्यांकन गर्न, हामीले जनसंख्याको आकारको एकल सूचकमा मात्र ध्यान दिनु हुँदैन, आर्थिक वृद्धिको गुणस्तरलाई पनि हेरिनुपर्छ।