मध्यपूर्व फेरि एकपटक "अमेरिकी नौटंकी" बाट फुत्किन सफल
2023-05-09 16:01:49cri
Share with:

१२ वर्षसम्म अलग्गै रहेपछि सिरिया अन्ततः ७ तारिख अरब लिग परिवारमा फर्किएको छ। साउदी अरेबिया र इरानले  बेइजिङमा हात मिलाएर शान्ति स्थापना गरेपछि मध्यपूर्वको मेलमिलाप प्रक्रियामा यो अर्को कोसेढुङ्गा भएको बाहिरी विश्वको धारणा छ।

सिरियाली संकटको परिप्रेक्ष्यमा 2018 देखि सिरियाली सरकारी सेनाले देशको 70% भन्दा बढी भाग नियन्त्रणमा राखेको छ र विपक्षीहरूको शक्ति क्रमशः घट्दै गएको छ। सिरियाको युद्ध पछिको पुनर्निर्माणको साथमा अरब देशहरूले हालैका वर्षहरूमा सिरियाली सरकारसँग सम्पर्क गर्न थालेका छन्।

हाल विश्व जटिल परिवर्तनको नयाँ युगमा प्रवेश गरेको छ। विश्वको सामान्य प्रवृत्ति स्पष्ट देखेका अरब देशहरू उठेका छन्। लामो समययता अमेरिकाले मध्यपूर्वी मामिलामा अनावश्यक रूपमा हस्तक्षेप गर्दै आएको छ जसले टकराव र विभाजनलाई उक्साउँदै, अन्तहीन द्वन्द्व र युद्धहरू उक्साएको छ। मध्यपूर्वका मानिसहरूले आफ्नो भाग्य आफ्नै हातमा लिनुपर्छ भन्ने विचार स्पष्ट हुँदैछ।

दिग्गज अमेरिकी पत्रकार फरीद जकारियाले वाशिंगटन पोस्टमा लेखेका थिए कि अमेरिकाले शीत युद्धको समयमा आफ्नो "कूटनीतिक उपलब्धिहरू" बाट आफूलाई बाहिर निकाल्न सकेन, र बाहिरी संसार परिवर्तन भइरहेको महसुस गर्न सकेन। आज मध्यपूर्वमा बढिरहेको "मिलापको ज्वार" ले अमेरिकालाई सम्झाउँछ: समय वास्तवमा फरक छ।