अन्तर्राष्ट्रिय नियम कसले तोड्दैछ?
2023-05-13 16:24:18cri
Share with:

धेरै जापानी मिडियाले हालै रिपोर्ट गरे कि जापानमा आयोजना हुने जी-७  शिखर सम्मेलनले चीनलाई अन्तर्राष्ट्रिय नियमहरू "पालन" गर्न आग्रह गर्ने छ। यसले अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई अलमलमा पार्छ कि तिनीहरू कुन प्रकारका अन्तर्राष्ट्रिय नियमहरूको बारेमा कुरा गरिरहेका छन्?


अन्तर्राष्ट्रिय नियम पालना गर्ने गरिब विद्यार्थीको हैसियतमा अमेरिका र केही पश्चिमा देशहरूले चीनको आलोचना गर्ने के योग्यता छ?

 

अन्तर्राष्ट्रिय नियम सम्बन्धमा विश्वमा नियमहरूको एउटा मात्र सेट छ, जुन संयुक्त राष्ट्रसंघ बडापत्रको सिद्धान्तहरूमा आधारित अन्तर्राष्ट्रिय आधारभूत मापदण्ड हो। तर अमेरिकाले प्रतिनिधित्व गर्ने थोरै पश्चिमा देशहरूको मुखमा "संयुक्त राष्ट्र चार्टर" विरलै सुनिन्छ। तिनीहरूको बयानबाजीमा एक उच्च आवृत्तियुक्त शब्द हुन्छ  "नियम-आधारित अन्तर्राष्ट्रिय क्रम"।

 


यो एक अस्पष्ट भनाई हो, जुन संयुक्त राष्ट्र संघको बडापत्रमा, संयुक्त राष्ट्र संघमा विभिन्न देशका नेताहरूले अपनाएका घोषणाहरूमा वा संयुक्त राष्ट्र महासभा र सुरक्षा परिषद्का प्रस्तावहरूमा समावेश गरिएको छैन।

 

सिरियामा अमेरिकी सेनाको अवैधानिक उपस्थिति,तेल र खाद्यान्न चोरी,जापानद्वारा समुद्रमा आणविक-दूषित पानी निकास... अमेरिका, जापान र अन्य देशहरू अन्तर्राष्ट्रिय नियमहरूको सबैभन्दा ठूलो अवरोध गर्नेहरू मुलुकहरू हुन्।

 

विश्व मामिलाहरू सबैले छलफल गर्नुपर्छ।  केही पश्चिमी देशहरूले भन्नु पर्ने केही छैन। कसले अन्तर्राष्ट्रिय नियम तोड्दैछ ?  द्वन्द्वले भरिएको यो "सानो राष्ट्र समूह" ले ऐना हेर्नु जरुरी छ।