सी चिनफिङद्बारा युरेसियन आर्थिक संघको दोस्रो युरेसियाली आर्थिक मञ्चको पूर्ण सत्रको उद्घाटन समारोहलाई सम्बोधन
2023-05-25 10:30:49cri
Share with:

मे २४ तारिख चिनियाँ राष्ट्राध्यक्ष सी चिनफिङलाई युरेसियन आर्थिक संघको दोस्रो युरेसियन आर्थिक मञ्चको पूर्ण सत्रको उद्घाटन समारोहमा भाग लिन आमन्त्रण गरिएको थियो।

राष्ट्राध्यक्ष सी चिनफिङले सो समारोहमा सहभागी हुँदै सम्बोधन गर्नुभएको छ। राष्ट्राध्यक्ष सीले हाल विश्व एक शताब्दीमा नदेखिने ठूलो परिवर्तनबाट गुज्रिरहेको र साँचो बहुपक्षीयतालाई कायम राख्न र समन्वित क्षेत्रीय विकासको प्रवर्द्धन गर्न अन्तर्राष्ट्रिय समुदायको व्यापक सहमति आवश्यक रहेको बताउनुभयो।


यूरेसिया महाद्वीप सबैभन्दा ठूलो जनसंख्या भएको क्षेत्र हो, सबैभन्दा ठूलो संख्यामा देशहरू र विश्वमा सबैभन्दा विविध सभ्यताहरू छन्, उथलपुथल र परिवर्तनशील विश्वको सामना गर्दा, एसिया-युरोपले कसरी सहकार्य गर्नुपर्छ? यसले यस क्षेत्रका जनताको हितमा मात्रै नभई विश्वको विकासको प्रवृत्तिलाई पनि गहिरो असर गर्छ, राष्ट्राध्यक्ष सीले भन्नुभयो।

 

राष्ट्राध्यक्ष सीले यस्तो प्रश्नमा चीनको जवाफ स्पष्ट रहेकोमा जोड दिनुभयो। दिगो शान्ति, विश्वव्यापी सुरक्षा र साझा समृद्धिको खुला, समावेशी, स्वच्छ र सुन्दर विश्व निर्माण गर्न सबै देशहरूलाई मिलेर काम गर्न आह्वान गर्दै विश्वव्यापी विकास पहल, विश्वव्यापी सुरक्षा पहल र विश्वव्यापी सभ्यता पहललाई क्रमशः अगाडि बढाएको पनि उहाँले बताउनुभयो। उहाँले यो वर्ष "बेल्ट एण्ड रोड" पहलको संयुक्त निर्माणको दशौँ वार्षिकोत्सव भएको र यस पहलको आधारभूत सुरुवात बिन्दु र लक्ष्य विभिन्न देशहरूसँग मिलेर विकास गर्ने नयाँ तरिकाहरू खोज्नु र सबै देशहरू र विश्वलाई फाइदा हुने "खुशीको बाटो" खोल्ने पनि भन्नुभयो।


राष्ट्राध्यक्ष सी चिनफिङले एसिया-युरोप परिवारको सदस्यको रूपमा चीनको विकासलाई एसिया-युरोप क्षेत्रबाट अलग गर्न नसकिने र यसले एसिया-युरोप क्षेत्रलाई पनि फाइदा पुग्ने कुरामा जोड दिनुभयो।