"मेस्सी चीनमा धेरै लोकप्रिय छन्" संसारलाई वास्तविक र प्यारो चीन प्रदर्शन
2023-06-19 16:33:27cri
Share with:

आजकपैचिङ धेरै "तातो" छ। यो लगातार धेरै दिनको उच्च तापक्रमका कारण मात्र होइन, मेस्सीको यात्राका कारण पनि पैचिङको तातिएको हो।

अर्जेन्टिनाको पुरुष फुटबल टोलीको पैचिङको ५ दिने भ्रमणलाई फर्केर हेर्दा सबैभन्दा आकर्षक क्षण पैचिङको श्रमिक रंगशालामा भएको अष्ट्रेलियाली टोलीसँगको मैत्रीपूर्ण खेल थियो। धेरै विदेशी सञ्चारमाध्यमहरूले दर्शकहरूमाझ धेरै चिनियाँ फ्यानहरूले अर्जेन्टिनाको टोलीको नम्बर १० जर्सी लगाएका थिए, मेस्सीको नाम चिच्याइरहेका थिए र "निलो र सेतो महासागर" मा भेला भएका थिए। अर्जेन्टिनाको टोलीले लगाएको जर्सीमा खेलाडीको नाम चिनियाँ भाषामा लेखिएको थियो, जसले चिनियाँ फ्यानहरूलाई निकै मायालु महसुस गराउँछ। मेस्सीले भन्नुभयो, ‘जब म चीन आउँछु, म सधैँ फ्यानहरूको उत्साह महसुस गर्न सक्छु।

चिनियाँ फ्यानहरूले विश्वलाई चिनियाँ जनताको फुटबल र खेलकुदप्रतिको माया, चिनियाँ जनताको खुलापन, उत्साह र मित्रता र समसामयिक चीनको जीवन्तता देखाउँछन्। यसले पश्चिमी सञ्चारमाध्यमले बनाएको चीनको स्टेरियोटाइपलाई पनि थप उल्टो पारेको छ।

"मलाई स्पष्ट रूपमा लाग्छ कि अधिक पश्चिमी मानिसहरूले पश्चिमी मिडियाले चित्रण गरेको चीनको छविमा शंका व्यक्त गर्न थालेका छन्।" २५ वर्षदेखि चीनमा बसोबास गर्ने फ्रान्सेली विद्वान लरेन्ट माइकलनले केही पश्चिमी मिडिया "प्रायोजित रूपमा दृष्टिबिहिन" भएर सताउने गरेको बताउनु भयो। अज्ञानता वा गहिरो पूर्वाग्रहका कारण, धेरै पश्चिमी मिडियाका रिपोर्टहरू विकृत भएका छन्, धेरै पश्चिमीहरूको धारणा कुरुप पार्दै छन्। चिनियाँहरू कस्ता छन्, चीन कस्तो छ?  देख्नु भनेको विश्वास हो। सन् २०२१ मा कोलम्बियाका एक युवा जोनाथनले भन्नुभयो: "मैले चीन आएपछि मात्र विदेशी मिडियाले प्रचार गरेको चीन र अहिलेको वास्तविक चीनबीच कम्तिमा २० वर्षको अन्तर रहेको महसुस गरेँ।"

यस वर्षको जुनमा मेस्सी चीन आउनुभयो र न्यानो स्वागत पाएर चीन र विश्वबीचको आपसी समझदारीको अर्को झ्याल बन्यो। जस्तै मेस्सीले चिनियाँ बच्चाहरूलाई भन्नुभयो, "फुटबलको खेलको आनन्द लिनुहोस् र धेरै साथीहरू बनाउनुहुनेछ।" आजको चीन जीवन्तताले भरिएको छ, आजको चीन विश्वसँग घनिष्ठ रूपमा जोडिएको छ। संसारभरका साथीहरूले चीनमा आएर वास्तविक चीन पत्ता लगाउन सक्नेछन्।