जापानको आणविक दूषित पानी निकासी योजनामा पश्चिमी देशहरू किन "मौन"?
2023-07-11 16:01:24cri
Share with:

जुलाई १० तारिख अन्तर्राष्ट्रिय आणविक ऊर्जा एजेन्सीले फुकुसिमा आणविक दूषित पानी समुद्रमा निकासीबारे मूल्याङ्कन प्रतिवेदन जारी गरेको लगभग एक हप्ता बितिसकेको छ। अमेरिका र पश्चिमा देशहरूको प्रतिक्रिया चाखलाग्दो छ। मूल्याङ्कन प्रतिवेदन जारी गरेपछि अमेरिकी राज्य परिषदले "स्वागत" गरेको छ। पश्चिमी राजनीतिज्ञहरू जापानको समुद्र-डिस्चार्जिंग योजनाको विवादास्पद प्रकृतिमा धेरै हदसम्म मौन थिए।

किन अमेरिकाले समुद्रमा फोहोर पानी छोड्ने जापानको योजनामा सहयोग गरिरहेको छ? किनभने यो आफैँ समुद्री आणविक प्रदूषण सिर्जना गर्ने "प्रारम्भिक" मध्ये एक हो।

दोस्रो महायुद्धपछि आणविक नै जापान र अमेरिकाबीचको गठबन्धन सम्बन्धमा विशेष अर्थ रहेको छ भने अमेरिकाले जापानलाई नियन्त्रण गर्ने माध्यम हो। साथै यो जापानको लागि अमेरिकामा संलग्न र भरोसा गर्ने एक महत्वपूर्ण उपकरण हो।

प्रशान्त महासागर मानवजातिको साझा मातृभूमि हो भने केही देशहरूका लागि आणविक परीक्षण साइट वा भूराजनीतिक खेलहरूमा बार्गेनिङ चिप होइन। जापान सरकारले सबै पक्षको न्यायोचित आह्वानलाई ध्यान दिनुपर्छ, आणविक दूषित पानी समुद्रमा फ्याँक्ने योजना तुरुन्तै बन्द गर्नुपर्छ । चुपचाप बस्ने पश्चिमी देशहरू यो योजनाको सहयोगी बन्नु हुँदैन।