नेटो शिखर सम्मेलनले किन पटक पटक चीनलाई लक्षित गर्दै उत्तेजक बनायो?
2023-07-13 16:53:24cri
Share with:

स्थानीय समयअनुसार जुलाई १२ तारिख नेटो भिल्नियस शिखर सम्मेलन सम्पन्न भएको छ। अघिल्लो दिन जारी गरिएको शिखर सम्मेलनको संयुक्त विज्ञप्तिमा दशभन्दा बढी पटक चीनको उल्लेख गरिएको थियो र चीनले यूरो-एट्लान्टिक सुरक्षाका लागि "प्रणालीगत चुनौती" खडा गरेको दाबी गरेको थियो।

नेटोको कार्यतालिका अनुसार यो शिखर सम्मेलनमा मुख्यतया युक्रेनको अवस्था र सदस्य विस्तारको विषयमा छलफल भएको छ। त्यसो भए फेरि चीनलाई किन ध्यान दिइयो? वास्तवमा, यो आश्चर्यजनक छैन। नेटो संसारको सबैभन्दा ठूलो सैन्य गठबन्धन हो र यसको अस्तित्वका लागि आधारभूत प्रवर्द्धन शक्ति विरोधीहरू हुनु हो। अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेन शक्तिमा आएपछि गलत रूपमा चीनलाई "सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण रणनीतिक प्रतिस्पर्धी" का रूपमा राख्ने काम र स्पष्ट रूपमा "इन्डो-प्यासिफिक रणनीति" लाई नेटोको सहभागिता आवश्यक भएको कुरामा जोड दिइएको छ। वाशिङ्गटनको निर्देशनमा नेटो चीनप्रति झन् कडा बन्दै गएको छ।

युक्रेनी संकटलाई उदाहरणको रूपमा लिॅदा यसको मूल कारण नेटोको निरन्तर पूर्वतिर विस्तार हो, जसले रूसको सुरक्षा क्षेत्रलाई क्षय र सङ्कटमा पार्छ। संकट उत्पन्न भएपछि अमेरिकाले नेटो सदस्यहरूलाई युक्रेनमा ठूलो मात्रामा हतियार पठाउन प्रवर्द्धन गरिरहेको छ, जसले युद्धको स्थितिलाई तीव्र बनाउँछ। यो युद्ध युरोपेली भूमिमा भएको छ र नेटोका अधिकांश सदस्य राष्ट्रहरू युरोपेली देशहरू छन्। त्यसैले तिनीहरू स्वाभाविक रूपमा युद्धको प्रत्यक्ष शिकार भएका छन्। उनीहरूले अमेरिकाको लागि झण्डा फहराइदिए तर बदलामा उनीहरूले के पाएका थिए कि युरोपको सुरक्षा अवस्था बिग्रियो।