समुद्रमा फोहोर निकासी सुरु गर्ने जापानी कुबिचार पूर्ण रूपमा दिवालिया
2023-08-23 16:16:07cri
Share with:

स्वदेश तथा विदेशमा चर्को विरोधका बाबजुद जापान सरकारले अगष्ट २४ तारिख फुकुसिमा आणविक दूषित पानीलाई समुन्द्रमा छोड्ने घोषणा गरेको थियो। जापानको टोकियो इलेक्ट्रिक पावर कम्पनीले त्यसपछि आणविक दूषित पानी ढलको पाइपमा इन्जेक्सन गर्न तयारी कार्य सुरु गर्यो। सोही दिन जापानका जनता, अन्तर्राष्ट्रिय संघसंस्था र प्यासिफिक रिमका देशहरूले एकपछि अर्को गर्दै उक्त निर्णयको निन्दा गर्दै जापानलाई यो निर्णय फिर्ता लिन माग गरेका थिए।

अन्तर्राष्ट्रिय समुदाय विश्वास गर्छ कि जापानले आणविक-दूषित पानीको जबरजस्ती समुद्रमा निकासी गर्नु एउटा अभूतपूर्व घटना हो, जसले "अन्तर्राष्ट्रिय कानुनको उल्लङ्घन मात्र गर्दैन, अपरिवर्तनीय प्रकोपहरू पनि ल्याउन सक्छ।" जापान सरकारले घरेलु जनतालाई मात्रै धोका दिन खोजेको होइन । विगत दुई वर्षमा, यसले अन्तर्राष्ट्रिय क्षेत्रमा जनसम्पर्कमा संलग्न भएर जानाजानी समुद्री निकास योजना "सुरक्षित र हानिरहित" छ भन्ने भ्रम सिर्जना गरेको छ। एकातिर, जापानले गोप्य रूपमा अवधारणा परिवर्तन गर्‍यो र यसको वास्तविक हानिलाई कम गर्नका लागि "आणविक प्रदूषित पानी" लाई "परमाणु प्रशोधित पानी" को रूपमा सुन्दर बनाउन खोज्यो। अर्कातर्फ, जापानले समुद्रमा फोहोर फाल्ने "पास" किन्न धेरै पैसा खर्च गर्छ। तर, मूल्याङ्कन प्रतिवेदन सार्वजनिक भइसकेपछि त्यसले मूल्याङ्कनमा संलग्न सबै विज्ञहरूको रायलाई पूर्ण रूपमा प्रतिबिम्बित गर्न सकेको छैन। न त सम्बन्धित निष्कर्षलाई विज्ञहरूले सर्वसम्मतिले अनुमोदन गरेका छन्।

आणविक ढल भनेको आणविक ढल हो, जापानी पक्षले जतिसुकै सानो बनाउन खोजे पनि यसलाई "सेतो" बनाउन सक्षम हुने छैन। सामुद्रिक कानुन सम्बन्धी संयुक्त राष्ट्र संघको महासन्धि अनुसार सामुद्रिक वातावरणको संरक्षण र संरक्षण गर्नु सबै देशको दायित्व हो। एक राज्य पक्षको रूपमा, जापानले अन्तर्राष्ट्रिय कानुन अनुसार जिम्मेवारी लिनुपर्छ।