चीन र भेनेजुएलाबीचको "फलामे" मित्रता
2023-09-15 15:46:41cri
Share with:


१४ तारिख भेनेजुएलाका राष्ट्रपति निकोलास मदुरो मोरोसले आफ्नो चीन भ्रमण पूरा गर्नुभयो। मदुरोको यो तेस्रो राजकीय तथा राष्ट्रपतिको रूपमा पाँचौं चीन भ्रमण थियो।


१३ तारिखको वार्तामा चिनियाँ राष्ट्राध्यक्ष सी चिनफिङले सुधार तथा खुलापन चीनका लागि समयसँगै लड्न र समसामयिक भाग्य निर्धारण गर्न एक महत्वपूर्ण कदम भएको कुरामा जोड दिनुभयो। ‘भेनेजुएलाको विशेष आर्थिक क्षेत्रहरू स्थापनामा समर्थन गर्ने र भेनेजुएलासँग अनुभवहरू साझा गर्ने साथै भेनेजुएलालाई राष्ट्रिय निर्माण प्रवर्द्धन गर्न मद्दत गर्न चीन इच्छुक छ।’ यो अवधारणा भेनेजुएलाको आर्थिक रूपान्तरण हासिल गर्न र "स्रोत सीप सिद्धान्त" बाट मुक्त हुने वास्तविक मागसँग मिल्दोजुल्दो छ।


सन् २०२३ को पहिलो आधामा चीन र भेनेजुएलाबीचको मालसामानको द्विपक्षीय व्यापार मात्रा १.९१८ बिलियन अमेरिकी डलर रहेको छ, जुन गत वर्षको तुलनामा १६प्रतिशतले बढेको छ। दुई देशका राष्ट्राध्यक्षहरूबीचको भेटमा चीनले भेनेजुएलाका उच्च गुणस्तरीय विशेष उत्पादनहरूको आयात विस्तार गर्ने इच्छा व्यक्त गरेको छ।

 

दुवै विकासोन्मुख देशका रूपमा चीन र भेनेजुएलाले विकासोन्मुख राष्ट्रहरूको साझा हितको रक्षा गर्न संयुक्त राष्ट्र संघ र "जी-७७ र चीन" जस्ता बहुपक्षीय संयन्त्रहरूमा सहयोगलाई बलियो बनाउन सक्छन्। यस वर्षको अगस्टमा मदुरोले भेनेजुएलाले ब्रिक्स सहयोग संयन्त्रमा सामेल हुन औपचारिक रूपमा आवेदन दिएको बताउनुभयो।


भविष्यमा, चीन र भेनेजुएलाको "फलामको जोडी" ले उच्च स्तरको र फराकिलो क्षेत्रीय सहयोग र विकास हासिल गर्नेछ, दुई जनताका लागि थप लाभहरू सिर्जना गर्नेछ र चीन-ल्याटिन अमेरिका सहयोगको लागि अझ राम्रो खबर ल्याउनेछ।