चीन सधैँ “ग्लोबल साउथ”को पक्षमा
2023-09-21 15:35:19cri
Share with:

“ग्लोबल साउथ” नयाँ उदियमान बजारमुलक र विकासोन्मुख देशहरूको समूह हो। तर अमेरिका र पश्चिमाले  “ग्लोबल साउथ”को गर्भाधानलाई वाद्ययन्त्रीकरण गर्दै जसबाट चीनलाई छुट्याउन खोजिरहेका छन्।

अमेरिका र पश्चिमाको यस्तो पृथक तरिकाले केही प्रभाव पार्छ कि? हाल आयोजित ७७ देश समूह र चीनबीच शिखर सम्मेलने स्पष्ट जवाफ दिएको छ। उक्त शिखर सम्मेलनबाट पारित “हावाना घोषणा”मा धेरै चिनियाँ धारणा र विचार समेटिएर विभिन्न पक्षले प्रयासमा विश्वको विकास र साझा विजयी सहकार्य गरेर मानव भाग्य समूदायको निर्माण गर्ने विषय व्यक्त गरिएको छ। यो  “ग्लोबल साउथ”ले देखाएको एकता र आत्म-सुधारको संकेत हो। साथै जसबाट चीन सधैँ “ग्लोबल साउथ”को एक हो भन्ने फेरि पुष्टि गरिएको छ।

इतिहासमा राष्ट्रिय स्वतन्त्रता र मुक्त गर्ने क्रममा चीन र व्यापक एशियाली तथा अफ्रिकी देशहरूसँग गहिरो मित्र बाँधेको थियो। नयाँ चीनको स्थापनापछि चीन र व्यापक एशियाली तथा अफ्रिकी देशहरूले आपसलाई सहयोग गरेका छन्। समान इतिहासका कारण चीन “ग्लोबल साउथ”को प्राकृतिक सदस्य हो।

वर्तमान अरू विकासोन्मुख देशहरूजस्तै चीनले पनि विकास तथा पुनर्त्थानमा प्रयास गरिरहेको छ। चीन पहिचान गरिएको सबैभन्दा ठूलो विकासोन्मुख देश पनि हो।

चीनको दृष्टिगुणमा “ग्लोबल साउथ”का देशहरू चीनका सहयात्री भएर सक्दो प्रयासमा समर्थन तथा सहयोग दिनुपर्छ। त्यसै गरी हालसम्म चीनले १६० भन्दा बढी देशहरूलाई विकास सहायता दिनुका साथै १५० भन्दा बढी देशहरूसँग “बेल्ट एण्ड रोड” को निर्माण गर्नुका साथै १०० भन्दा बढी देश तथा अन्तर्राष्ट्रिय संगठनसँग विश्वव्यापी विकास प्रस्तावको सहयोग गरिरहेको छ। चीनले विश्वको विकास र दक्षिण-दक्षिण सहयोग कोषको स्थापना पनि गरेको छ। हाल चीनले  “ग्लोबल साउथ” भाग्य समुदायको निर्माण गरेर साझा विकास हुने नयाँ युगको निर्माण गर्ने प्रस्तुत गरेको छ।