"सान फ्रान्सिस्कोको इच्छा" लाई वास्तविकतामा परिणत गरिँदै
2023-11-17 16:20:06cri
Share with:

नोभेम्बर १५ तारिख चिनियाँ राष्ट्राध्यक्ष सी चिनफिङ र अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनबीच अमेरिकाको सान फ्रान्सिस्को फिलोली पार्कमा झण्डै ४ घण्टा लामो वार्ता भएको थियो र उहाँहरूबीच राजनीतिक कूटनीति, मावनीय तथा साँस्कृतिक आदानप्रदान आदि क्षेत्रमा २० भन्दा बढी सहमति भएका छन्। यस वार्ताबाट भविष्य उन्मुख “सान फ्रान्सिस्को इच्छा” बनाइएको छ भने जसले  चीन-अमेरिका सम्बन्ध सुधार र विकासका लागि दिशा सिर्जना गर्दछ र उथलपुथल र परिवर्तनको संसारमा निश्चितता र स्थिरता पुर्याउँछ।

 

"सान फ्रान्सिस्को इच्छा" के हो? चीनले यसलाई चीन-अमेरिका सम्बन्ध निर्माण गर्ने संयुक्त प्रयासका "पाँच स्तम्भ" का रूपमा वर्णन गर्दछ। दुवै पक्षले संयुक्त रूपमा सही समझदारी स्थापित गर्न, संयुक्त रूपमा प्रभावकारी रूपमा भिन्नताहरू व्यवस्थापन गर्न, संयुक्त रूपमा पारस्परिक लाभकारी सहयोगको प्रवर्द्धन गर्न, ठूलो राष्ट्रको जिम्मेवारी संयुक्त रूपमा काँधमा लिनुपर्नेछ। मावनीय तथा सांस्कृतिक आदानप्रदानलाई संयुक्त रूपमा प्रवर्द्धन गर्नेमा जोड दिन्छ।

"सान फ्रान्सिस्को इच्छा" लाई व्यवहारमा उतार्ने पूर्वाधार भनेको चीन र अमेरिकाले एकअर्काको सही समझदारी हो। चीन र अमेरिकाबीच प्रतिद्वन्द्वी वा साझेदार हुन्? यो मौलिक प्रश्न हो। यस बैठकमा दुई नेताहरुले समानता र सम्मानको आधारमा दुई सेनाबीच उच्चस्तरीय सञ्चार र चीन-अमेरिकी सामुद्रिक सैन्य सुरक्षा परामर्श संयन्त्रको पुनः सुरु गर्न सहमत पाएका छन्। साथै उच्चस्तरीय आदानप्रदानलाई सुदृढ गर्ने र वाणिज्य, अर्थतन्त्र, वित्त, निर्यात नियन्त्रण र अन्य क्षेत्रमा संस्थागत परामर्श प्रवर्द्धन र प्रवर्द्धन गर्ने निर्णय पनि गरिएको छ। जसले वर्तमान अवस्थामा दुवै पक्षको साझा हितमा कमी नआएको सङ्केत गर्दछ, तर बढेका छन् ।


"सान फ्रान्सिस्को भिजन" लाई साकार बनाउन मानिसहरू-जनता र सांस्कृतिक आदानप्रदानमा बाधा पुर्‍याउने नकारात्मक कारकहरूलाई कम गर्न र दुई जनताहरू बीच थप आदानप्रदान र सञ्चारलाई प्रोत्साहन र समर्थन गर्न पनि आवश्यक छ। चीनले देशबीच उडान बढाउन, पर्यटन सहयोग प्रवर्द्धन, स्थानीय आदानप्रदान विस्तार र शिक्षा र अपाङ्गतासम्बन्धी मामिलामा सहयोग सुदृढ गर्ने प्रस्ताव राखेको छ। अमेरिका पक्षले दुई देशबीच सीधा उडानहरू बढाउने र शैक्षिक, वैज्ञानिक र प्राविधिक आदानप्रदान र कर्मचारी आदानप्रदान विस्तार गरेको देख्दा खुसी लागेको बताइएको छ। यदि यी उपायहरू लागु भएमा चीन-अमेरिका सम्बन्धको स्वस्थ विकासका लागि जग बलियो बनाउने छन् र दुई देशबीच विश्वास तथा सहयोग बढाउन थप प्रेरणा दिने छन्।