सान फ्रान्सिस्कोबाट चीन र अमेरिकी जनताबीचको सम्बन्ध कसरी विकसित हुने
2023-11-18 12:15:30cri
Share with:

केही दिनअघि अमेरिकामा रहेका पान्डा दम्पत्त वाशिटनमा जन्मेको फ्नो बच्चासँग चीन फर्केका थिए। धेरै अमेरिक सर्वसाधारणले विदाइ गर्दा नयाँ पान्डा अमेरिका बस्ने अपेक्षा गरेका थिए। स्थानीय समयअनुसार, १५ तारिख बेलुका चीनका राष्ट्राध्यक्ष सी चिनफिङले सान फ्रान्सिस्कोमा अमेरिक मैत्रीपूर्ण दलबाट योजित स्वागत भोजमा उपस्थित हुँदा त्यसबारे कुराकानी गर्दै अमेरिकासँग पान्डा संरक्षणमा सहकार्य गरेर दु देशका जनताबीचको मैत्रीपूर्ण भावनाला बढाउने इच्छा फूले लिएको व्यक्त गर्नुभयो।

 

सो अवसरमा राष्ट्राध्यक्ष सी चिनफिङले चीन-अमेरिका सम्बन्धको स्वस्थ विकासमा जनताको महत्वपूर्ण भूमिका हुने कुरा धेरै पटक दोहोर्याउनुभयो। उहाँले दु देशका जनताबीचको दानप्रदानबाट चीन-अमेरिका सम्बन्ध पटक पटक गरी सही बाटोमा ल्याइएको भन्दै चीन र अमेरिकाबीचको बाटो भिन्न भएपनि सबै जनताको छनोट समस्त मानवजातिको साझा मूल्यसँग मिल्ने भएकाले सम्मान गर्नुपर्ने कुरामा जोड दिनुभयो। सहभागीहरूले दश पटकभन्दा बढी चोटी न्यानो ताली बजाएका छन्।

 

सही हो, देशबीचको सम्बन्ध नै जनताबीचको सम्बन्ध हो। नयाँ युगमा चीन र अमेरिकाका जनताबीचको मित्रत कसरी अरू विकास हुनेछ त?

 

सर्वप्रथम च्यानल सुचारू हुनुपर्छ। यसपटक दु राष्ट्रनायकबीच सहमति भएको छ कि दु देशले मानवीय वतजावत, मानवीय दानप्रदानला सुविधा प्रदान गर्न अरू कदमहरू चाल्नेछन् त्यसमा गामी वर्षको सुरूमा हवा उडान, पर्यटनको उच्च तहको संवाद, भिसा वेदन प्रकियाको सुधारला बढाउने विषय समावेश छन्।

 

यसबाहेक भिन्नतालारक्षित गरी साझा धार खोज्नुका साथै सहयोगला अरू बढाउनुपर्छ। यसअघि अमेरिक सरकारले डिकप्लिङला प्रोत्साह गरिरहेको थियो तर दु देशको लोक क्षेत्रबीचको र्थिक तथा व्यापारिक दानप्रदान निकै बलियो भइरहेको देखिन्छ। जसबाट डिकप्लिङ अमेरिकाका व्यवसायिक क्षेत्रको छनोट होइन तर सहयोग र साझा फाइदा नै प्रमुख प्रवाह भएको कुरा देखिएको छ।

सान फ्रान्सिस्को चीन र अमेरिक जनताबीच वत जावत इतिहासको साक्षी हो, हाल चीन र अमेरिकाबीच जनस्तरीय वत जावतको नयाँ यात्रा पनि प्रमाणित गरेको छ। स्थिति जसरी परिवर्तन भए चीन र अमेरिक जनताको दान प्रदान र सहयोगको इच्छा परिवर्तन हुँदैन। सान फ्रान्सिस्कोबाट चीन र अमेरिका सम्बन्धको नयाँ यात्रा सुरू भएको छ र झनै बढी मानिसले त्यसला स्वागत गरेका छन् जुन चीन र अमेरिकाबीच सम्बन्ध सुधार र विकास हुने सबभन्दा दृढ शक्ति हो।