तिनीहरू किन अमेरिकामा कारखानाहरू निर्माण गर्न मान्दैनन्?
2023-12-26 16:27:56cri
Share with:

"होशियारीपूर्वक विचार गरेपछि, हामीले अमेरिकाको ओक्लाहोमामा ब्याट्री कारखाना स्थापना गर्ने योजना त्यागेका छौं।" हालै टेस्ला ब्याट्री आपूर्तिकर्ता जापानको प्यानासोनिक कम्पनीले यो घोषणा गरेको हो। यो एक अलग मामला होइन। यस वर्षदेखि धेरै प्रसिद्ध अन्तर्राष्ट्रिय कम्पनीहरूले अमेरिकामा कारखानाहरू निर्माण गर्ने योजनाहरू छोडेका वा स्थगित गरेका छन्। अमेरिकी सरकारले कम्पनीहरूलाई लगानी गर्न र कारखानाहरू निर्माण गर्न आकर्षित गर्न प्रोत्साहनजनक उपायहरू र अनुदान नीतिहरूको शृङ्खला प्रस्तुत गरेको सन्दर्भमा, तिनीहरूले किन उल्टो "बजार जवाफ" दिन्छन्?

उद्यमहरूका लागि लगानी र एक ठाउँमा कारखाना निर्माण गर्दा, तिनीहरूले लागत प्रभावकारिता, स्थानीय बजार र म्याक्रो वातावरण, साथै स्थानीय औद्योगिक समर्थन सुविधाहरू, कारक विनियोजन आदि विचार गर्नुपर्छ। यो व्यापक अनुसन्धान र निर्णयपछि विवेकपूर्ण निर्णय हो।

अमेरिकाको लागत नोक्सानी, औद्योगिक नीतिहरूमा सुसंगतको कमी र वित्तीय उद्योगतर्फ आर्थिक संरचनाको अत्यधिक झुकावले उत्पादन उद्योगलाई पुनरुत्थान गर्न अझ कठिन बनाएको छ। अमेरिकी ऋणको बोझ रेकर्ड उच्चस्थानमा पुगेको छ, मुद्रास्फीति उच्च रहन्छ, उत्पादन उद्योगमा बारम्बार अवरोधहरूले सबै कम्पनीहरूलाई अमेरिकी व्यापार वातावरणको बारेमा चिन्तित बनाएको छ। अमेरिकी मौद्रिक नीतिमा तीव्र परिवर्तन र अप्रत्याशित राजनीतिक घटनाहरू जस्ता अनिश्चितताहरूले पनि कम्पनीहरूलाई निरुत्साहित बनाएको छ। त्यति मात्र होइन अमेरिकाले आर्थिक मुद्दाहरूलाई पनि राजनीतिकरण गरेको छ र सान्दर्भिक नीतिहरूमा विभिन्न "गार्डरेल" खण्डहरू थपेको छ, जसले कम्पनीहरूको विश्वास र उत्साहलाई घटाएको छ।

आम अमेरिकीहरूलाई अझ बढी चिन्ताको कुरा के छ भने उद्योगहरूलाई जबरजस्ती अमेरिकामा फिर्ता लैजाँदा उपभोक्ता लागत मात्रै बढ्दैन, अझ ठूलो खर्चका कारण मुद्रास्फीति पनि बढ्न सक्छ।