अशान्तिपूर्ण संसारमा, चीनको पहिचान अझ मूल्यवान
2023-12-29 16:15:48cri
Share with:

चीन "अधिक अन्तर्राष्ट्रिय प्रभाव, नवीन नेतृत्व र नैतिक अपीलको साथ एक जिम्मेवार प्रमुख देश बनेको छ" - यो पैचिङमा डिसेम्बर २७ तारिखदेखि २८ तारिखसम्म आयोजित केन्द्रीय विदेश मामिला कार्य सम्मेलनको निष्कर्ष हो।

सन् २०२३ मा विश्व स्थितिलाई फर्केर हेर्दा "युद्ध" निस्सन्देह मुख्य शब्दहरू मध्ये एक हो। बेलायती अन्तर्राष्ट्रिय रणनीतिक अध्ययन संस्थाले यस महिना जारी गरेको तथ्यांकले सन् २०२३ मा विश्वभर कम्तीमा १८३ क्षेत्रीय द्वन्द्वहरू देखिएका छन्, जुन ३० वर्षयताकै उच्च तहमा पुगेको छ। उथलपुथल र संकटका बेला चीनले युद्धविराम र युद्ध अन्त्यका लागि सक्रिय रूपमा मध्यस्थता गर्दै आएको छ। युद्धको समयमा, मेलमिलाप विशेष गरी मूल्यवान छ। चीन सधैं शान्ति, वार्ता र इतिहासको सही पक्षमा उभिएको आफ्नो व्यावहारिक कार्यबाट प्रमाणित गरेको छ।

यो वर्ष विश्व अर्थतन्त्र कमजोर पुनर्उत्थानमा क्रियाशील छ। यस्तो बाह्य वातावरणको सामना गर्दै, चीनको अर्थतन्त्र पुनरुत्थान र सुधार जारी छ। यो वर्ष चीनको सुधार र खुलापनको ४५ औं वार्षिकोत्सव हो। धेरै अन्तर्राष्ट्रिय संस्थाहरूले यस वर्ष विश्वव्यापी वृद्धिमा चीनको योगदान एक तिहाइ पुग्ने अनुमान गरेका छन्। यस वर्ष "बेल्ट एण्ड रोड" पहलको संयुक्त निर्माणको १० औं वार्षिकोत्सव मनाइएको छ। विगत १० वर्षमा चीनले विभिन्न पक्षहरूसँग ३,००० भन्दा बढी व्यावहारिक परियोजनाहरू सम्पन्न गर्न सहयोग गरेको छ, जसमा करिब १० खर्ब अमेरिकी डलरको लगानी भएको छ।

यस वर्ष, "ग्लोबल साउथ" बढ्दो प्रभावशाली भएको छ। जसले विश्वलाई बहुध्रुवीतर्फ धकेलिरहेको छ। सन् २०२३ को अन्त्यमा विश्वको सबैभन्दा महत्वपूर्ण द्विपक्षीय सम्बन्ध चीन-अमेरिका सम्बन्धमा देखिएको गिर्दा अवस्थामा गिरावट रोकियो र स्थिर भयो।

सन् २०२३ मा चीनले ठूलो शक्तिको रूपमा आफ्नो जिम्मेवारी प्रदर्शन गर्न आफ्नो कार्यहरू प्रयोग गरेको छ। सन् २०२४ मा चीनले विश्वसँग अझ राम्रोसँग अन्तरक्रिया गर्नेछ र मानवजातिको साझा भविष्यको साथ समुदाय निर्माण गर्ने लक्ष्यमा सँगै अघि बढ्नेछ!