चीनको कूटनीतिलाई अझै प्रभावकारी बनाउने महत्वपूर्ण बैठक
2023-12-30 16:27:58cri
Share with:

यस वर्षको अन्त्यतिर चीनको परराष्ट्र नीतिको विन्ड भ्यानमानिने महत्वपूर्ण बैठक पैचिङमा सम्पन्न भयो। चीनले साढे ५ वर्षपछि पुनः केन्द्रीय विदेश मामिला कार्य सम्मेलनको आयोजना गरेको छ। जटिल विश्व अवस्था र चीनको विकासको सामना गरिरहेको जटिल र गम्भीर बाह्य वातावरणको परिप्रेक्ष्यमा चिनियाँ निर्णयकर्ताहरूले कसरी विदेश नीतिको स्वर तय गर्छन्? भविष्यमा चीनको कूटनीति कसरी विकास हुनेछ? यही बैठकबाट जनताले जवाफ दिन्छ।

नयाँ युगमा विगत दश वर्षमा चीनको कूटनीतिको उपलब्धि र अनुभवको समीक्षा र संक्षेप, विश्वको सामान्य प्रवृत्तिको विश्लेषण र निर्णय गर्ने, मानव जातिको साझा भविष्यसहितको समुदाय निर्माणको प्रवर्द्धनलाई चीनको भावी कूटनीतिक काम मुख्य लाइनको रूपमा लिने आदिका बारेमा यो बैठक जानकारीले भरिपूर्ण छ।

विश्लेषकहरू सामान्यतया विश्वास गर्छन् कि चीनको कूटनीतिका लागि यो बैठकले भूत र भविष्यलाई महत्वपूर्ण रुपमा जोड्ने छ। केही टिप्पणीहरूले केही पश्चिमी शक्तिहरूले प्रभुत्व कायम राख्न द्वन्द्व र मुठभेडहरू भड्काइरहेका छन् भने चीनले विश्व शान्ति र विकासमा निरन्तर योगदान दिइरहेको छ र विश्वको "स्थिरताको रक्षाकवच" बनेको छ।

यो वर्ष मानव जातिको साझा भविष्यसहितको समुदाय निर्माण गर्ने चीनको प्रस्तावको १० औं वार्षिकोत्सव हो। यही बैठकले व्यापक र स्पष्ट व्याख्या प्रदान गर्दै चीनको भावी कूटनीतिक कार्यले मानव जातिको साझा भविष्य भएको समुदायको निर्माणलाई प्रवर्द्धन गर्न निरन्तर ध्यान दिने कुरा स्पष्ट रूपमा औंल्याएको छ।

बैठकले "दुई पहल" अगाडि राखेको छ- समान र व्यवस्थित बहुध्रुवीय विश्वको वकालत गर्दै र समावेशी आर्थिक विश्वव्यापीकरणलाई बढावा दिँदै जाने। यसले निष्पक्षता र न्यायलाई मूर्त रूप दिन्छ। अन्तर्राष्ट्रिय समुदायको विश्वव्यापी आकांक्षाको प्रतिनिधित्व गर्दछ र विश्वले सामना गरिरहेका प्रमुख समस्या र चुनौतीहरूको चिनियाँ समाधान प्रदान गर्दछ।