चीनलाई छान्नु नै अवसर चिन्नु हो
2024-01-18 16:18:47cri
Share with:

"चीनको अर्थतन्त्रले करिब ५ प्रतिशतको वृद्धिदर कायम राखेको छ र अझै पनि विश्व अर्थतन्त्रको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण इन्जिन हो। यो निश्चित रूपमा ठूलो फाइदा हो," बेलायती विद्वान मार्टिन ज्याकले भर्खरै चाइना मिडिया ग्रुपलाई यसरी भन्नुभयो। १७ तारिख चिनियाँ सरकारी पक्षले जारी गरेको २०२३ राष्ट्रिय आर्थिक तथ्याङ्कले अन्तर्राष्ट्रिय समुदायको अपेक्षालाई पुष्टि गरेको छ।

 प्रारम्भिक गणना अनुसार, गत वर्ष चीनको जीडीपी १२६०५८.२ बिलियन युआन रह्यो। स्थिर मूल्यहरूमा अघिल्लो वर्षको तुलनामा ५.२ प्रतिशतले वृद्धि भएको छ, र वृद्धि दर २०२२ को तुलनामा २.२ प्रतिशतले तीव्र भएको छ। आर्थिक मापन त्रैमासिकमा विस्तार भएको छ, औसत प्रतिव्यक्ति जीडीपी वार्षिक रूपमा ५.४ प्रतिशतले बढेको छ; रोजगारीको स्थितिमा सामान्य सुधार भएको छ, र शहरी सर्वेक्षणमा बेरोजगारी दर अघिल्लो वर्षको तुलनामा ०.४ प्रतिशतले घटेको छ; स्थिर सम्पत्ति लगानी वर्ष-दर-वर्ष ३.०% ले वृद्धि भएको छ; प्रमुख औद्योगिक उत्पादनहरूको उत्पादन, लगानी, आयात र निर्यात आदी अधिकांश भौतिक परिमाण सूचकहरूले सन् २०१९ को स्तरलाई धेरै पार गरिसकेका छन्... तथ्याङ्कको शृङ्खलाले चीनको अर्थतन्त्र सुदृढ हुँदै गइरहेको देखाउँछ।

गत वर्ष विश्व अर्थतन्त्र सुस्त थियो। अन्तर्राष्ट्रिय परिदृश्य जटिल रूपमा विकसित भएर भू-राजनीतिक द्वन्द्वहरू बारम्बार भएका छन्। अन्तर्राष्ट्रिय मुद्रा कोषले २०२३ मा विश्वव्यापी आर्थिक वृद्धि ३.०% हुने अनुमान गरेको छ र युरोपेली आयोगले २०२३ मा यूरोजोनको वृद्धि दरको लागि आफ्नो प्रक्षेपणलाई ०.६% मा घटाएको छ। यसको विपरीत, चीनको आर्थिक वृद्धि दर विश्वका प्रमुख अर्थतन्त्रहरूमध्ये सबैभन्दा उच्च छ।

अझ महत्त्वपूर्ण कुरा, चीन अब "विश्वको कारखाना" मात्र होइन, विश्वव्यापी नवप्रवर्तनको उच्च भूमि पनि हो। २०२३ मा, उच्च प्रविधि उद्योगहरूको लगानी सबै स्थिर सम्पत्ति लगानीभन्दा छिटो बढेको छ वा नवीकरणीय ऊर्जा उत्पादनको स्थापित क्षमता ऐतिहासिक रूपमा थर्मल पावर भन्दा बढी भएको छ, यसले चीनको उच्च गुणस्तरको विकास ठोस रूपमा अगाडि बढिरहेको देखाउँछ।

गत वर्षको जनवरीदेखि नोभेम्बरसम्म विश्वव्यापी प्रत्यक्ष वैदेशिक लगानीमा आएको गिरावटको परिप्रेक्ष्यमा चीनका नयाँ स्थापना भएका विदेशी लगानीका उद्यमहरू वार्षिक रूपमा ३६.२ प्रतिशतले बढेका छन्। विगत पाँच वर्षमा चीनमा प्रत्यक्ष वैदेशिक लगानीको प्रतिफलको दर करिब ९ प्रतिशत रहेको छ, जुन अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा तुलनात्मक रूपमा उच्च छ। यसले चिनियाँ बजार छनोट गर्नु जोखिम होइन, अवसर हो भन्ने पूर्ण रूपमा देखाउँछ।