किन अमेरिकाले फिलिपिन्सको लागि सपना बनाएको छ?
2024-03-14 17:17:05cri
Share with:

 

अमेरिकी वाणिज्य मन्त्री रायमन्डोले मार्च १२ तारिख फिलिपिन्सको राजधानी मनिलामा अमेरिकाले फिलिपिन्समा अर्धचालक कारखानाहरू दोब्बर बनाउन मद्दत गर्ने धारणा राख्नुभएको छ। त्यसअघि उहाँले अमेरिकी कम्पनीहरूले फिलिपिन्समा १ अर्ब डलरभन्दा बढी लगानी गर्ने बताउनुभएको थियो। यो ईमानदार सहयोग हो कि केही अन्य एजेन्डा छ?

 

विश्लेषकहरूका अनुसार अमेरिकाले प्रचार गरेको तथाकथित "इन्डो-प्यासिफिक रणनीति" सुरक्षा र सैन्य क्षेत्रमा केन्द्रित छ। जसको आर्थिक सामग्रीको अभाव भएको कारण सहयोगीहरूका लागि पर्याप्त आकर्षक छैन। यस पटक फिलिपिन्समा लगानी गर्ने रायमन्डोको प्रतिबद्धता भनेको "इन्डो-प्यासिफिक रणनीति"को लागि आर्थिक सहयोग दिने साथै अमेरिका-फिलिपिन्स सैन्य गठबन्धनमा आर्थिक प्रोत्साहन प्रदान गर्नु हो।

 

फिलिपिन्समा अमेरिकी आधिपत्यको प्रयोगमा उसले आफ्नै दुष्ट आकांक्षाहरू पूरा गर्नेछ। यसरी फिलिपिन्सले चीनको रेनाई रीफ र स्कारबोरो शोलमा आक्रमण गर्ने योजना बनाएको छ। जे होस्, फिलिपिन्सले अझ बढी सोच्नुपर्छ र अमेरिकी सपनाबाट धोकामा पर्नुहुँदैन!