सी चिनफिङद्वारा रुसी विदेशमन्त्री लाभरोभसँग भेटवार्ता
2024-04-09 19:19:32cri
Share with:

अप्रिल ९ तारिख दिउँसो चिनियाँ राष्ट्राध्यक्ष सी चिन फिङले पैचिङमा रुसी विदेशमन्त्री लाभरोभसँग भेटवार्ता गर्नुभयो।

 सी चिनफिङले यो वर्ष चीन र रुसबीच दौत्य सम्बन्ध स्थापना भएको ७५औँ वार्षिकोत्सव मनाउने कुरा बताउनुभयो। उहाँले चीन र रुसले प्रमुख देशहरू र छिमेकी राष्ट्रहरू बीचको शान्तिपूर्ण सहअस्तित्व र साझा जीतयुक्त सहयोगको नयाँ मार्ग निर्माण गर्न हात मिलाएकाले दुवै देश र जनतालाई फाइदा पुर्‍याइएको, अन्तर्राष्ट्रिय निष्पक्षता र न्यायमा बल प्रदान गरेको बताउनुभयो। रुसी जनतालाई आफ्नो राष्ट्रिय अवस्था अनुरूप विकासको बाटोमा हिँड्न र आतंकवादविरुद्ध लड्न र सामाजिक सुरक्षा र स्थायित्व कायम गर्न रुसलाई सहयोग गर्नुपर्नेमा चीनले जोड दिएको छ। चीनले चीन-रूस सम्बन्धको विकासलाई सधैं ठूलो महत्व दिएको छ र रुससँग द्विपक्षीय सञ्चारलाई प्रगाढ बनाउन, ब्रिक्स, शाङ्हाई सहयोग संगठन र अन्य देशहरूमा बहुपक्षीय रणनीतिक सहयोगलाई सुदृढ गर्न, विश्वव्यापी शासन प्रणालीको सुधारलाई प्रवर्द्धन गर्न र प्रभावकारी रूपमा मानवजातिको लागि साझा भविष्य भएको समुदायको निर्माणको नेतृत्व गर्न रुससँग मिलेर काम गर्न इच्छुक रहेको पनि सीको भनाइ थियो।

भेटवार्तामा रुसी विदेशमन्त्री लाभरोभले राष्ट्राध्यक्ष सी चिन फिङको बलियो नेतृत्वमा चीनले विश्वप्रसिद्ध उपलब्धि हासिल गरेको र अन्य देशहरूलाई साझा विकासका लागि महत्वपूर्ण अवसर प्रदान गरेको बताउनुभयो। रुसको विदेश नीतिको प्राथमिकता चीनसँगको सम्बन्धलाई व्यापक रूपमा सुदृढ र सुधार गर्नु हो। रूसले दुई राष्ट्र प्रमुखले गरेको महत्वपूर्ण सहमतिलाई इमान्दारीपूर्वक कार्यान्वयन गर्न र द्विपक्षीय र बहुपक्षीय सहयोगलाई सुदृढ गर्न चीनसँग काम गर्न इच्छुक छ।