अमेरिकाको "एक-मत भिटो"
2024-04-21 16:16:59CRI
Share with:

"अमेरिकी राजनीतिज्ञहरूले 'दुई-देश प्रस्ताव' को समर्थन गर्छन् भनिरहेका छन् तर प्यालेस्टिनी देशको स्थापनामा समर्थन गर्न इच्छुक छैनन्," "तथाकथित 'सबैभन्दा ठूलो लोकतन्त्र' मुलुक भन्ने कस्तो झूट रहेछ," र "अमेरिका फेरि एक पटक प्यालेस्टिनी देशको स्थापनाका लागि सबैभन्दा ठूलो बाधा बनेको छ। यो सरकार एक सामान्य जानीजानी युद्ध भड्काउने र तिनीहरूबाट व्यक्तिगत लाभ लिने जस्तो हो", ...... गत २ दिनयता, 'संयुक्त राष्ट्रसंघमा प्यालेस्टाइनको प्रवेश' को विषयमा अमेरिकाले एक मतको भिटो प्रयोग गरेकाले विदेशी सामाजिक सञ्जालमा आलोचना सुनिरहेको छ। चीन, इजिप्ट, आयरल्याण्ड लगायत अन्य धेरै देशहरूले निराशा व्यक्त गरेका छन्। खाडी अरबेली मुलुकहरुको सहयोग समितिले (जीसीसी) एक वक्तव्य जारी गर्दै मध्यपूर्वमा न्यायोचित र व्यापक शान्ति हासिल गर्ने प्रयासलाई पछाडि धकेलेकामा अमेरिकाको आलोचना भएको छ। यसबाट अमेरिकाको "एकतर्फी" नीति प्यालेस्टाइन-इजरायल शान्ति प्रक्रियाका लागि सबैभन्दा ठूलो बाधा बनेको छ भन्ने कुरा स्पष्ट भएको छ।

इजरायललाई पटक पटक हतियार दिएको, संयुक्त राष्ट्रसंघमा एकपछि अर्को गरी भिटो प्रयोग गरेको शान्तिबाट विचलित भएका अमेरिकाका गतिविधिले अमेरिका अन्तर्राष्ट्रिय र क्षेत्रीय मामिलामा "विध्वंसकारी" र "विनासकारी" हो भन्ने पुष्टि गरेको छ। प्यालेस्टाइनी जनताको भविष्यसँग सम्बन्धित विषयमा अरु कसैलाई पनि भिटो लगाउने अधिकार छैन।