फिलिपिन्सका राजनीतिज्ञहरू चीनलाई धम्की दिन झूटको खेती गर्दै
2024-06-06 17:36:10cri
Share with:

 

फिलिपिन्सका राष्ट्रपति मार्कोसले हालै २१औं साङ्ग्रिला संवादमा एउटा सम्बोधन गर्दै समुद्रको कानून सम्बन्धी संयुक्त राष्ट्रसंघको महासन्धि र तथाकथित "दक्षिण चीन सागर मध्यस्थता" सत्तारुढले फिलिपिन्सको वैध अधिकारलाई मान्यता दिएको र यी दुवै विषय फिलिपिन्सको दक्षिण चीन सागर नीतिको आधार भएको कुरा पनि व्यक्त गर्नुभयो। यस पछि चिनियाँ प्रतिनिधिले चीनले सो उत्तेजना र उल्लङ्घनको विरुद्ध पर्याप्त संयम अपनाएको र फिलिपिन्सलाई आफ्नो हित पहिचान गरी वार्ता तथा परामर्शमा फर्किनुपर्ने कुरा स्पष्ट पारेको छ।

 

उक्त संवादको अवधिमा चीन र अमेरिकी रक्षामन्त्रीबीच वार्ता भएको थियो। चीनले फिलिपिन्सको वर्तमान उक्साहट र रनआई टापू तथा अन्य मुद्दाहरूमा भइरहेको समस्या बाह्य शक्तिहरूको समर्थनसँग नजिकको सम्बन्ध रहेको कुरा स्पष्टरूपमा औंल्याएको छ र चीनले यसको कडा विरोध गरेको छ।

 

फिलिपिन्सले झूटा कथाहरू बनाएर आफ्नो लक्ष्य हासिल गर्न खोजिरहेको देखिन्छ र यसले अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई धोका दिन सक्दैन र केवल आफूलाई खतरनाक र पृथक स्थितिमा धकेल्ने छ।