• सि.आर.आइको संक्षिप्त परिचय• नेपाली सेवाको संक्षिप्त परिचय• सम्पर्कका लागि
China Radio International
चिनियाँ समाचार
अन्तर्राष्ट्रिय समाचार
  समसामयीक समाचार
  आर्थिक समाचार
  अन्य विविध क्षेत्रका समाचार

मितेरी-पुल6

अफ्रिकी विकास बैंक परिषदको
वार्षिक सम्मेलन,2007

चीन-आशियान सहयोग यात्रा
• परराष्ट्र मन्त्रालयको पत्रकार सम्मेलन
• मितेरी-पुल5
• चीनका राष्ट्राध्यक्ष हु चिन थाउको अफ्रिका आठ वटा मुलुकहरुको भ्रमण
• छिंगहाई-तिब्बत रेलमार्ग सन्चालनमा
• पन्ध्रौं एशियाली खेलेकूद
बाँकी>>
• नेपाली कार्यक्रमको प्रसारण समय र फ्रिक्वेन्सी
• यस साताका कार्यक्रमहरु 7.30-8.4
बाँकी>>
  समाचार सन्दर्भ
  चीन सम्बन्धी
• निरक्षरता उन्मूलन गर्न चीन सक्रिय
बाँकी>>
  समाचार सन्दर्भ
  विदेश सम्बन्धी
• प्यालेष्टिनी राष्ट्रिय परिषद्का अध्यक्ष रुसको भ्रमणमा
बाँकी>>
  नेपाल सम्बन्धी
• सहकारी अभियान
बाँकी>>
  हाम्रा संवाददाताबाट
v काठमाडौंस्थित चेतनाथ आचार्यबाट
v काठमाडौंस्थित रमेश कुमार भट्टराईबाट
(GMT+08:00) 2007-07-31 10:32:28    
पैचिंगको न्यू चे नामक समुदायमा उ सु सिक्ने अत्यधिक उत्साहपूर्ण र फूर्तिला व्ही जातिका जवानहरुको जानकारीको पहिलो भाग

cri Author: लिउ

      चीनका अल्पसंख्यक जातिहरुमध्ये व्ही जाति उ सु अर्थात् चिनियां कुंग फू सिक्न मन पराउने जाति हो । प्राचीनकालदेखिनै व्ही जाति केन्द्रित रुपमा बसोबास गर्ने ठाउंमा उ सु सिक्ने रितिरिवाज खूब चल्दै आएको छ। पैचिंगमा पनि उ सु सिक्ने व्ही जातिका धेरै मानिसहरु रहेका छन्।

      पैचिंगको दक्षिण भागमा अवस्थित न्यू चे नामक व्ही जातिको समुदायमा यौटा जातिय उ सू संस्था रहेको छ । त्यस संस्थाका धेरै सदस्यहरु उही समुदायका वासिन्दाहरु हुन् । साधारण समयमा उनीहरु आ-आफ्नो कार्य गर्दछन् । कामबाहिरको समय वा छुट्टिको बेला उनीहरु जातिय उ सू संस्थामा भेला भएर हात-खुट्टा चलाएर उफ्रंदै उ सूबारे छलफल गर्दछन् वा उ सू खेल्छन् ।

      व्ही जातिले किन उ सू खेल्न मन पराउंछन् ? उक्त जातिय उ सू संस्थाका एकजना सदस्य श्रीमान चांग पिंगले हामीहरुलाई त्यसको कारणबारे वयान गरेका छन् । प्राचीनकालमा व्ही जातिले युद्धका अवसरमा आवश्यक पर्ने युद्धकौशल जस्तै घोडा चढ्ने, तार हान्ने र लठ्ठी तथा बल्लम खेल्न अभ्यास गर्दथ्यो । व्ही जातिले उ सू खेल्ने भनेको आफ्नो आत्मा रक्षाका लागि महत्वपूर्ण माध्यमका रुपमा बनाउँथ्ये । श्री चांग पिंगले भनेः

      इतिहासको पाना पल्टाएर हेर्दा त्यस बेलाको परिस्थिति के थियो भने आफु बस्ने क्षेत्रको संरक्षण गर्नका लागि केही मानिसहरुले उ सू खेल्दथे।

      आफ्नो बुवाले उ सूको विषयमा कुरा गरेको र खेलेको सधैं सुन्ने अनि देखेका कारण चांग पिंग बालककालदेखि नै आफ्नो बुवाबाट प्रभावित हुँदै आएका हुन् । उनकै शव्दव्दारा भन्ने हो भने सिक्दै नसिकिकन उ सूका केही चाल र ढंग स्वतः जानिसके थिएं । त्यस पछि चांग पिंगले सत्र अठार वर्षको उमेरमा मात्र सांच्चै नै उ सू खेल सिक्न शुरु गरेका थिए । तर त्यसबेला उनी त्यति मेहनत र परिश्रम गर्दैनथे । बीस वर्षको उमेर पछि चांग पिंगले सांच्चै नै उ सू मन पराउन थालेका थिए तसर्थ उनले दत्तचित्त भएर उ सू खेल्न सुरु गरे । पछि पैचिंग शहरमा आयोजित धेरै उ सू प्रतियोगितामा चांग पिंगले उत्कृष्ठ स्थान पाएका थिए । यसैकारण उ सूप्रति उनको रुचि निकै बढ्दै गएको थियो ।

      हाल चांग पिंगले आफ्नो यौटा कम्पनीको संचालन गरिरहेका छन्‌। उनी निकै व्यस्त छन् । तर पनि आफूले मन पराउने खेल उ सू उनले छोडेका छैनन् । उनी सधैं नै कामबाहिरको समयमा उ सू खेल्ने गर्दछन्।