फन्ट डाउनलोड
सि.आर.आइको संक्षिप्त परिचयनेपाली सेवाको संक्षिप्त परिचयसम्पर्कका लागि

चेतनाथ आचार्य

नृत्य गर्ने फोहोरा
बाँकी>>
लेख
 • चीनको अभियान

 • सांस्कृतिक क्रान्तिका नाममा सम्पदा तहसनहस बनाउने चीन यतिबेला सांस्कृतिक सम्पदालाई आफ्नो पहिचान बनाउन उद्यत छ। सन् १९६६ देखि १९७६ सम्म चीनमा सांस्कृतिक क्रान्ति चलेको थियो।
 • केरुङ–काठमाडौं रेलमार्ग 'गेमचेन्जर'

 • चार वर्षपहिले प्रधानमन्त्रीका रूपमा केपी शर्मा ओलीले पहिलोपटक चीन भ्रमण गर्दा चिनियाँ रेल नेपालसम्म लाने कुरा थालनी भएको हो। गत वर्ष प्रधानमन्त्री ओलीले दोस्रोपटक गरेको चीन भ्रमणका क्रममा हिमालयपार बहुआयामिक सम्पर्क सञ्जाल (ट्रान्स हिमालय मल्टी डाइमेन्सनल कनेक्टिभिटी नेटवर्क) का नाममा नेपाल र चीनबीच सहयोग र सहकार्य अझ घनीभूत बनाउने काम भयो।
 • चीन भ्रमणको सफलता

 • बैशाख ११ गते बुधबार सुरु भएको राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीको चीन भ्रमण बैशाख १८ गते बुधबार सम्पन्न भएको छ। नियमित कार्यतालिकामा बिहीबार मात्र नेपाल फर्कने कार्यक्रम रहे पनि स्वास्थ्यमा असहजता देखिएपछि राष्ट्रपति भण्डारीद्वारा चीन भ्रमण एक दिन छोट्याइएको हो।
 • के हो बीआरआई

 • यतिबेला चीनको राजधानी बेइजिङ दोस्रो बीआरआई अन्तर्राष्ट्रिय सहयोग शिखर मंचले झकिझकाउ छ। सन् २०१९ को मार्चसम्ममा बीआरआईमा १२६ वटा मुलुक र २९ वटा अन्तर्राष्ट्रिय संगठनहरु सहभागी भइसकेका छन्।
 • भारतबेष्टितबाट मुक्त हुँदै नेपाल

 • सम्झौतामा हस्ताक्षर भएको तीन वर्ष भइसक्ता पनि प्रोटोकलमा हस्ताक्षर हुन नसक्नुको खास कारण नेपालको राजनीतिक अस्थिरता प्रमुख थियो। चीन भ्रमणबाट फर्किएपछि ओली प्रधानमन्त्रीबाट हटे। त्यसपछि पुष्पकमल दाहाल र शेरबहादुर देउवा नौनौ महिनाका लागि मात्र प्रधानमन्त्री बने। नेपालमा तीन तहको निर्वाचन भयो। नेपाल यस्तैउस्तै आन्तरिक मामिलामा अल्झियो। अर्को कारण चाहिँ नेपालको इच्छाशक्ति पनि प्रमुख थियो। ठेस लागेपछि मात्र बाबै सम्झने नेपाली उखानलाई नेपालको सत्ताले चरितार्थ गर्दै आएको छ। भारतले नाकाबन्दी लगाएको रनाहामा ओलीले चीनसँग यातायात तथा पारवहन सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेका थिए।
 • बीआरआईः ऋणको पासो

 • आगामी बैशाख १३ र १४ गते बेइजिङमा 'बेल्ट एण्ड रोड इनिसिएटिभ' बीआरआई दोस्रो शिखर मञ्च आयोजना हुँदैछ। दुई वर्षअगाडि आयोजित बीआरआई पहिलो शिखर मञ्चमा नेपालबाट तत्कालीन उपप्रधान तथा अर्थमन्त्री कृष्णबहादुर महराको नेतृत्वको प्रतिनिधिमण्डल सहभागी थियो।
 • गरिबी निवारणमा चिनियाँ चमत्कार

 • सन् १९७८ मा आधुनिक चीनका नेता तङ स्यावोफिङले सुधार र खुलापन नीति सुरु गर्दासम्म चीन अत्यन्त गरिब राष्ट्रमा गनिन्थ्यो। सन् १९८० देखि ९० को दसकसम्म चीन विश्वबाट धेरै अनुदान सहायता लिने राष्ट्रमा थियो।
 • तिब्बतमा छ दसकको प्रगति

 • नेपालको उत्तरी सीमा चीनको स्वायत्त प्रदेश तिब्बतसँग जोडिएको छ। पूर्वश्चिम एक हजार ४ सय किलोमिटरभन्दा बढी नेपालको भूमि चिनियाँ भूमिसँग जोडिएको छ। तसर्थ हरेक चिनियाँ नेताले भन्ने गर्दछन्'चीन र नेपाल नदीनाला, हिमाल, पहाडले जोडिएका घनिष्ट मुलुक हुन्।'
 • चीनले चिनेका नेपाली वैज्ञानिकहरु

 • नेपालबाट विदेशमा उच्च शिक्षा हासिल गरेर विशेषज्ञ बनेका व्यक्तिहरु प्राय त्यतै स्थापित हुने गर्छन्। पिएचडी सकेर वैज्ञानिक बनेका व्यक्तिहरु विदेशमै काम गर्नथालेपछि उनीहरुको ज्ञानबाट नेपाल लाभान्वित बन्न सकेको छैन। अमेरिका अथवा युरोपबाट पिएचडी गरेर नेपाल फर्कनु भनेको जग हँसाउनु हो भन्ठान्छन् नेपालीहरु।
 • कठिन घडीमा चीन

 • यतिबेला चीनमा १३ औँ जनकंग्रेसको दोस्रो अधिवेशन र चिनियाँ जनराजनीतिक परामर्शदात्री सम्मेलन १३ औँ राष्ट्रिय समितिको दोस्रो अधिवेशन चालु रहेका छन्। यी दुई अधिवेशनलाई चीनमा मात्र नभई विश्वमै महत्वका साथ हेरिन्छ।
  बाँकी>>