फन्ट डाउनलोड
सि.आर.आइको संक्षिप्त परिचयनेपाली सेवाको संक्षिप्त परिचयसम्पर्कका लागि

चेतनाथ आचार्य

अध्यक्ष माओप्रति हार्दिक श्रद्धान्जली
बाँकी>>
लेख
 • कहिले आउँछ चिनियाँ रेल?

 • गत पुस ४ गते एमाले अध्यक्ष केपी ओली आफ्ना केही सहयोगी सहित रसुवाको केरुङ पुगे। चुनावी परिणामले बाम गठबन्धनलाई बहुमत प्राप्त भइसकेको अवस्थामा भावी प्रधानमन्त्रीका रुपमा रहेका ओलीको केरुङ भ्रमणले महत्वपूर्ण संकेत गरेको छ।

 • विचार निर्यातमा चीन

 • विश्वले चीनलाई अरुका कुरामा वास्ता नगरीकन सुमुसुमु आफ्नो मात्र विकास गरिरहने राष्ट्रको रुपमा चिन्दै आएको थियो। विभिन्न देशहरुमा आन्तरिक र बाह्य द्वन्द्व मच्चिदा चीन सधैँ अलग्ग बसेर नियाल्थ्यो र प्रतिक्रिया बिहिन आफ्नो विकासमा केन्द्रित हुन्थ्यो।
 • भ्यागुता पछ्याउँदै

 • पूर्वी चितवनमा जन्मिएका जनकराज खतिवटालाई भ्यागुताको कर्कस आवाज पटक्कै मन पर्दैनथियो। चितवन जिल्ला यसै पनि सिमसारका लागि प्रख्यात छ। सिमसार क्षेत्रमा भ्यागुताहरु प्रसस्त पाइन्छन्। हरेक साँझ भ्यागुताको ट्वार्रट्वार्र आवाज सुन्दा उनलाई झिँझो लाग्थ्यो।
 • बुढी गण्डकी खोसिएपछिको चिनियाँ रोष

 • नेपाल सरकारले बुढी गण्डकी जलविद्युत आयोजना चिनियाँ कम्पनीबाट खोसेपछि चिनियाँहरुमा व्यापक असन्तोष देखिएको छ। औपचारिक रुपमा सरकारी निकायबाट प्रतिक्रिया नआए पनि चिनियाँ थिङ्कट्याङ्क र नेपालमा लगानी गरिरहेका कम्पनीहरुमा निराशा छाएको छ।

 • आसन्न निर्वाचन र चिनियाँ चाहना

 • आसन्न निर्वाचनले नेपालमा राजनीतिक स्थायित्व हुने र आर्थिक विकासको यात्रा सुरु हुने चीनले अपेक्षा राखेको छ। नेपाल सधैँ राजनीतिक मुद्दामै अल्झिरहेको कुरा चीनलाई पटक्कै मन परेको छैन।
 • नेपालमा सी विचारधाराको प्रभाव

 • चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी (सीपीसी) को १९ औँ महाधिवेशनले वर्तमान चिनियाँ राष्ट्रपति सी चिन फिङको विचारधारालाई पारित गर्दै पार्टीको विधानमा लेख्ने निर्णय गरेपछि यसको चर्चा नेपाली सामाजिक संजाल प्रयोगकर्ताहरुले अनौठो ढङ्गले गरे।
 • चीनको नयाँ युग सपना

 • गत बुधबार चीनको राजधानी बेइजिङमा चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको १९ औँ महाधिवेशन सुरु भएको छ। एक साता चल्ने यो महाधिवेशनले मुख्य नेतृत्व परिवर्तन नगरे पनि चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको शक्तिशाली पोलेटब्युरो स्थायी समितिमा पाँचजना नयाँ अनुहार भित्र्याउँदैछ।
 • माओ सुतिरहेको घर

 • बेइजिङको केन्द्रमा रहेकाले चीन भ्रमणमा आउने शतप्रतिशत विदेशी पर्यटक थिआन आनमन स्क्वायर पुग्छन्। चीनको मात्र होइन, यो विश्वकै सबैभन्दा ठूलो चोक मानिन्छ। थिआन आनमन चोक उत्तरपट्टि चीनको पुरानो दरबार छ- निषेधित सहर अर्थात् 'फर्बिडन सिटी'। यो विश्वकै सबैभन्दा ठूलो दरबार हो। दरबारको मुख्य प्रवेशद्वारमाथि राखिएको चिनियाँ नेता माओको तैल चित्र हरेक वर्ष परिवर्तन हुने बताइन्छ।
 • चिनियाँ केटीको धुस्नु कुटाइ

 • २०१५ जुन १२ देखि १६ सम्म चीनको युन्नान प्रान्तको सदरमुकाम खुन्मिङमा 'तेस्रो चीन दक्षिण एसिया एक्स्पो' आयोजना गरिएको थियो। एक्स्पोको विशेष रिपोर्टिङ गर्न सीआरआई नेपाली सेवाकी सहकर्मी मुनासँग म पनि खुन्मिङ गएँ। सीआरआईबाट दक्षिण एसियाली केन्द्रका बङ्गाली, सिँहाली, तमिल, उर्दू लगायत सेवाबाट चिनियाँ र मजस्तै विदेशी विशेषज्ञ सहभागी थिए।
 • रक्सी संस्कृति

 • चीनमा रक्सीलाई उच्च प्राथमिकतामा राखिन्छ। चिनियाँ संस्कृति अनुसार पाहुनाको स्वागतका लागि रक्सी नभइ हुँदैन। नोबेल पुरस्कार विजेता विश्वप्रशिद्ध चिनियाँ लेखक मो यानले उपन्यास नै लेखेका छन् रिपब्लिक अफ वाइन अर्थात् रक्सीको गणतन्त्र। यो उपन्यासबाट थाहा पाइन्छ चीनमा रक्सीको महत्व र महिमा।
  बाँकी>>