फन्ट डाउनलोड
सि.आर.आइको संक्षिप्त परिचयनेपाली सेवाको संक्षिप्त परिचयसम्पर्कका लागि

अजय अलौकिक
भिडियो

हिउँ पर्दाको सीआरआई

चिनियाँ खाना---कोरियन बार्बिक्यू
बाँकी>>
लेख
 • वैदेशिक लगानीः चीन विकासको माध्यम

 • हाल विश्वमा वैदेशिक लगानीको तीव्रता निकै बढेको देखिन्छ। के धनी के गरिब मुलुक सबैले लगानी भित्र्याउने गरेका छन् र सँगै अरू देशमा लगानी पनि लगाउने गरेका छन्। पहिलो आर्थिक शक्ति राष्ट्र अमेरिका नै सबैभन्दा वैदेशिक लगानी भित्र्याउने राष्ट्रको रूपमा अगाडि छ भने चीनले अमेरिकालाई पछ्याइरहेको छ।
 • प्रदूषणविरुद्ध चीनको युद्ध

 • वातावरणसँग सरोकार राख्ने अन्तर्राष्ट्रिय संस्था ग्रिनपिस र आईक्यू एयर भिज्वलले काठमाडौंलाई प्रदूषित सहरको सूचीमा एक सयौं स्थानमा सूचीकृत गरेको छ। प्रदूषित राजधानी सहरमा सातौं र देशको सूचीमा नेपाल आठौं स्थानमा परेको छ।

 • चीनका दुई अधिवेशनमाथि विश्वकै नजर

 • चीनको संस्कृतिले विश्वकै ध्यान खिचेको छ। दोस्रो आर्थिक शक्ति राष्ट्र चीनका नीतिगत पहल र सामरिक तथा रणनीतिक कदमतर्फ विश्वको ध्यान खिचिनु स्वाभाविक हो।
 • अद्भुत चीनको चालीसबर्से यात्रा

 • गत डिसेम्बर १८ मा चीनले खुलापन र सुधार नीतिको चालीसौं वर्षगाँठ मनाएको छ। खुलापन र सुधार नीति लागू गरेकै कारण चीन आजको वैभवशाली स्थितिमा पुगेको हो। चीन विश्वको दोस्रो आर्थिक शक्ति, सबैभन्दा ठूलो ‌औद्योगिक र विदेशी मुद्रा सञ्चयकर्ता मुलुक बनेको छ।
 • चीनको सुधार तथा खुलापन नीति ---- चिनियाँको समृद्धिको बाटो

 • चीनले आर्थिक समृद्धिको बाटो अपनाएको चालिस वर्ष भएको छ। यस बाटोलाई चीनको सुधार तथा खुलापन नीति भन्ने गरिन्छ। यो नीति प्रतिस्थापनसँगै चीनले दिन दुई गुणा रात चार गुणाले भने झैं विकास गरेको छ जसले विश्वलाई पनि चकित तुल्याएको छ र त्यतिकै प्रभावित पनि पारेको छ।
 • चीनलाई ढाल्ने क्षमता कुनै मुलुकसँग छैन

 • चीनलाई कसैले पनि ढाल्न वा झुकाउन नसक्ने र अमेरिकी व्यापारिक दबावले दुई मुलुकबीचको द्विपक्षिय सम्बन्ध मात्रै बिग्रने नभइ यसले अमेरिकी अर्थतन्त्र र बृहत विश्वव्यापी बजारलाई पनि असर पार्ने चिनियाँबाहेक केहि अमेरिकीका साथै विश्वका अरू विज्ञहरूको भनाइ छ।
 • रेल कूटनीति र समृद्धि

 • प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको हालैको चीन भ्रमणको मुख्य उपलब्धि भनेको चीनको विश्वास जित्न सक्नु हो भन्दा अन्यथा नहोला। प्रधानमन्त्रीलाई यहाँ पैचिङमा जुन हार्दिकता देखाइयो त्यो नै यस भ्रमणको सफलताको मानक हो।
 • पैचिङका पोथी रुखहरू

 • पैचिङको वसन्त याम निकै नै छोटो हुन्छ। करिब छ महिनाको चिसोपछि वसन्त लाग्यो कि जस्तो हुन्छ र वसन्तको आभाससँगै आगमनको प्रतीक्षा गरिन्छ र त्यो अनुभव गर्न नपाउँदै केही दिन र हप्तादिन बितेलगत्तै केटीहरूको पहिरनबाटै गर्मीको आभास भइसक्छ। केटीहरूले जाडोमा लगाउने, ओढ्‍ने गर्दै आएका कुनै ब्ल्याङ्केट झैं लाग्ने लामा-लामा बाक्ला-बाक्ला ज्याकेटबाट एक्कासी छोटो माइक्रो टाइपका
 • चीनको गरिबी निवारण

 • चीनले समग्र विश्वलाई अनेकन् कुरामा अचम्भित् तुल्याएको छ। यस्ता अनेकन् कुरामध्ये गरिबी निवारण पनि एक हो। चीनले करिब चार दशकको अवधिमा सन् १९७८ देखि २०१६ सम्ममा गरिबी रेखामुनिका ७३ करोड जनसंख्याको उत्थान् गरिसकेको छ।
 • डिसम्बरको तुवाँलो----अजय अलौकिक

 • डिसम्बर सात तारिख जारी गरेको रेड अलर्ट पछि पैचिङ्गले फेरि पनि डिसम्बर उन्नाइस शनिबारदेखि बाईस मङ्गलबारसम्म रेड अलर्ट जारी गर्दै स्थानियबासीलाई घरबाट बाहिर ननिस्कन आग्रहका साथै विद्यालय, निर्माण तथा बाहिरी सम्पर्कमा रहने कार्य सबै बन्द गर्नुका साथै सवारीसाधनमा पनि जोडबेजोडको नियम लगाएको थियो।
  बाँकी>>