फन्ट डाउनलोड
सि.आर.आइको संक्षिप्त परिचयनेपाली सेवाको संक्षिप्त परिचयसम्पर्कका लागि

अजय अलौकिक
भिडियो

हिउँ पर्दाको सीआरआई

चिनियाँ खाना---कोरियन बार्बिक्यू
बाँकी>>
लेख
 • अद्भुत चीनको चालीसबर्से यात्रा

 • गत डिसेम्बर १८ मा चीनले खुलापन र सुधार नीतिको चालीसौं वर्षगाँठ मनाएको छ। खुलापन र सुधार नीति लागू गरेकै कारण चीन आजको वैभवशाली स्थितिमा पुगेको हो। चीन विश्वको दोस्रो आर्थिक शक्ति, सबैभन्दा ठूलो ‌औद्योगिक र विदेशी मुद्रा सञ्चयकर्ता मुलुक बनेको छ।
 • चीनको सुधार तथा खुलापन नीति ---- चिनियाँको समृद्धिको बाटो

 • चीनले आर्थिक समृद्धिको बाटो अपनाएको चालिस वर्ष भएको छ। यस बाटोलाई चीनको सुधार तथा खुलापन नीति भन्ने गरिन्छ। यो नीति प्रतिस्थापनसँगै चीनले दिन दुई गुणा रात चार गुणाले भने झैं विकास गरेको छ जसले विश्वलाई पनि चकित तुल्याएको छ र त्यतिकै प्रभावित पनि पारेको छ।
 • चीनलाई ढाल्ने क्षमता कुनै मुलुकसँग छैन

 • चीनलाई कसैले पनि ढाल्न वा झुकाउन नसक्ने र अमेरिकी व्यापारिक दबावले दुई मुलुकबीचको द्विपक्षिय सम्बन्ध मात्रै बिग्रने नभइ यसले अमेरिकी अर्थतन्त्र र बृहत विश्वव्यापी बजारलाई पनि असर पार्ने चिनियाँबाहेक केहि अमेरिकीका साथै विश्वका अरू विज्ञहरूको भनाइ छ।
 • रेल कूटनीति र समृद्धि

 • प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको हालैको चीन भ्रमणको मुख्य उपलब्धि भनेको चीनको विश्वास जित्न सक्नु हो भन्दा अन्यथा नहोला। प्रधानमन्त्रीलाई यहाँ पैचिङमा जुन हार्दिकता देखाइयो त्यो नै यस भ्रमणको सफलताको मानक हो।
 • पैचिङका पोथी रुखहरू

 • पैचिङको वसन्त याम निकै नै छोटो हुन्छ। करिब छ महिनाको चिसोपछि वसन्त लाग्यो कि जस्तो हुन्छ र वसन्तको आभाससँगै आगमनको प्रतीक्षा गरिन्छ र त्यो अनुभव गर्न नपाउँदै केही दिन र हप्तादिन बितेलगत्तै केटीहरूको पहिरनबाटै गर्मीको आभास भइसक्छ। केटीहरूले जाडोमा लगाउने, ओढ्‍ने गर्दै आएका कुनै ब्ल्याङ्केट झैं लाग्ने लामा-लामा बाक्ला-बाक्ला ज्याकेटबाट एक्कासी छोटो माइक्रो टाइपका
 • चीनको गरिबी निवारण

 • चीनले समग्र विश्वलाई अनेकन् कुरामा अचम्भित् तुल्याएको छ। यस्ता अनेकन् कुरामध्ये गरिबी निवारण पनि एक हो। चीनले करिब चार दशकको अवधिमा सन् १९७८ देखि २०१६ सम्ममा गरिबी रेखामुनिका ७३ करोड जनसंख्याको उत्थान् गरिसकेको छ।
 • डिसम्बरको तुवाँलो----अजय अलौकिक

 • डिसम्बर सात तारिख जारी गरेको रेड अलर्ट पछि पैचिङ्गले फेरि पनि डिसम्बर उन्नाइस शनिबारदेखि बाईस मङ्गलबारसम्म रेड अलर्ट जारी गर्दै स्थानियबासीलाई घरबाट बाहिर ननिस्कन आग्रहका साथै विद्यालय, निर्माण तथा बाहिरी सम्पर्कमा रहने कार्य सबै बन्द गर्नुका साथै सवारीसाधनमा पनि जोडबेजोडको नियम लगाएको थियो।
 • #gotochina #Datong

 • चीनको वल्लो शानसी प्रान्तको प्राचीन शहर ताथोङमा अवस्थित युनकाङ ग्रोटोज जहाँ ठुल्ठूला बुद्ध मूर्ति तथा भित्ते चित्रहरू खोपिएका पहाड छन्
 • नेपाली व्यापारीको आँखामा चीन

 • चीनको ग्वान्झाउ (क्वानचौ)मा विगत ६-७ वर्षदेखि एक ट्रेडिङ कम्पनी खोलेर बस्नुभएका आशिष गौतमसँग हाम्रा सहकर्मी अजय अलौकिकले उहाँको चीन बसाइ तथा कामको अनुभव र पछिल्लो समय नेपालीहरू चीनमा रोजगारीका लागि आउने गरेको विषयमा गरिएको संक्षिप्त कुराकानीको भिडियो हेर्नुहोस्।

 • नवीन रेशममार्गमा नेपाल जोडिँदै

 • नेपालले सन् २०१४ मै यस नवीन रेशममार्ग परियोजनाको सदस्य बन्न चीनसँग प्रारम्भिक समझदारीपत्रमा हस्ताक्षर गरेको थियो। अन्ततः केही ढिलाई भए तापनि नेपाल २१औं शताब्दीको वृहत्त नवीन रेशममार्गमा अनुबन्धित् हुने पक्का भएको छ जसबाट अब उपरान्त दुई छिमेकीका साथमा नवीन रेशममार्गका माध्यमबाट अन्गिन्ती मुलुकसँग जोडिने छ।

  बाँकी>>