फन्ट डाउनलोड
सि.आर.आइको संक्षिप्त परिचयनेपाली सेवाको संक्षिप्त परिचयसम्पर्कका लागि

अजय अलौकिक
भिडियो

हिउँ पर्दाको सीआरआई

चिनियाँ खाना---कोरियन बार्बिक्यू
बाँकी>>
लेख
 • खाद्य सुरक्षा आमनागरिकको अधिकार

 • नेपालको संविधानमा उपभोक्ताको खाद्य अधिकार मौलिक अधिकारका रूपमा स्थापित भए पनि नेपाली जनता गुणस्तरीय खाद्यवस्तु उपभोग गर्नबाट वञ्चित छन्। स्वच्छ, पोषणयुक्त, विषादीरहित र पर्याप्त खाद्यन्न उपलब्ध गराउन सरकारलाई संविधानले निर्देशित गरे पनि कृषिजन्य उत्पादनमा मुनाफाको हेतु विषादीको प्रयोग बढ्दो छ।
 • व्यापार युद्ध र पिङपङ डिप्लोमेसी

 • विश्वका दुर्इ शक्तिशाली राष्ट्रहरू चीन र अमेरिकाबीच जारी व्यापार युद्धले चीन र अमेरिकालार्इ मात्रै होइन, यसले विश्वलार्इ नै असमञ्जस स्थितिमा पुर्‍याएको छ। चीन र अमेरिकाको अर्थव्यवस्थामा नकारात्मक असर पर्नु स्वाभाविकै हो तर यसबाट विश्व अर्थव्यवस्था पनि नराम्रोसँग प्रभावित भएको छ। यी दुर्इ देशबीच चर्केको व्यापार युद्धले १ वर्ष नाघिसकेको छ। हालैको जी-२० सम्मेलनमा भएको चिनियाँ राष्ट्राध्यक्षा सी चिनफिङ र अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पको दि्‍वपक्षीय वार्तापछि युद्धले नयाँ मोड लिने आशा गरिएको छ। तापनि शंका, उपशंका अझै कायमै छन्‍।
 • अमूर्त सम्पदा संरक्षणमा चीन

 • पुस्तौंपुस्तामा हस्तान्तरण हुँदै जाने रीतिरिवाज, चालचलन तथा कलात्मक वस्तुशैलीका भौतिक संरचनाहरू नै सांस्कृतिक सम्पदा हुन्। मानिस तथा समुदायको दैनिक गतिविधि या व्यवहार नै कालान्तरमा गएर चालचलन बन्न जान्छ र यसैले एउटा पैतृक सम्पदाको रूप लिन पुग्छ।
 • चिनियाँ विद्यार्थीको विदेश अध्ययन मोह

 • देशभन्दा बाहिर गएर उच्च शिक्षा हासिल गर्ने विषयलाई लिएर विभिन्न वर्ग तथा विद्वानबीच मत भिन्नता रहँदैआएको छ। केही विद्वान विदेशको अध्ययन स्वदेशको वस्तुगत स्थितिसँग मेल नखाने भएकाले उपलब्धिमूलक नहुने विचार राख्छन् त कोही बाह्य देशमा गरिने अध्ययन र त्यहाँका अनुभवहरू देशको उच्च विकासका लागि अत्यावश्यक तत्व रहेको जिकिर गर्छन्।
 • चीनमा एसियाली सभ्यता संवार्ता

 • भर्खरै मात्र दोस्रो बेल्ट एन्ड रोड अन्तर्राष्ट्रिय फोरमको सफल आयोजना गरेको चीनले बुधबार (जेठ १ गते) बाट साझा भाग्य समुदाय तथा एसियाली सभ्यताबीच आदानप्रदान र पारस्परिक अध्ययन विषयमा एसियाली सभ्यता संवार्ता सम्मेलन आयोजना गरेको छ।
 • चिनियाँ बन्दरगाहमा नेपाली पहुँच

 • नेपाल संघीय गणतान्त्रिक मुलुक भएपछि राष्ट्रपतिबाट चीनको पहिलो राजकीय भ्रमण भर्खरै सम्पन्न भएको छ। यो भ्रमणको यसै पनि अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा ठूलो महत्व थियो। साथै दुईपक्षीय वार्ता तथा प्रोटोकल हस्ताक्षरसहित सातबुँदे सम्झौता यसका अरू महत्वपूर्ण उपलब्धि रहे।
 • चिनियाँ नवीन रेशममार्गमा नेपाल

 • 'रोम वाज नट बिल्ड इन अ डे' यो भनाइ चीनका बारेमा पनि लागू हुन्छ। चीनले अघि सारेको नवीन रेशममार्ग जसलाई 'बेल्ट एन्ड रोड इनिसिएटिभ (बीआरआई) नाम दिइएको छ। पछिल्लो ६ वर्षमा चीनको अभिन्न अंगको रूपमा विकसित हुँदै विश्वका लागि उदाहरणीय परियोजना बनिसकेको छ बीआरआई।
 • वैदेशिक लगानीः चीन विकासको माध्यम

 • हाल विश्वमा वैदेशिक लगानीको तीव्रता निकै बढेको देखिन्छ। के धनी के गरिब मुलुक सबैले लगानी भित्र्याउने गरेका छन् र सँगै अरू देशमा लगानी पनि लगाउने गरेका छन्। पहिलो आर्थिक शक्ति राष्ट्र अमेरिका नै सबैभन्दा वैदेशिक लगानी भित्र्याउने राष्ट्रको रूपमा अगाडि छ भने चीनले अमेरिकालाई पछ्याइरहेको छ।
 • प्रदूषणविरुद्ध चीनको युद्ध

 • वातावरणसँग सरोकार राख्ने अन्तर्राष्ट्रिय संस्था ग्रिनपिस र आईक्यू एयर भिज्वलले काठमाडौंलाई प्रदूषित सहरको सूचीमा एक सयौं स्थानमा सूचीकृत गरेको छ। प्रदूषित राजधानी सहरमा सातौं र देशको सूचीमा नेपाल आठौं स्थानमा परेको छ।

 • चीनका दुई अधिवेशनमाथि विश्वकै नजर

 • चीनको संस्कृतिले विश्वकै ध्यान खिचेको छ। दोस्रो आर्थिक शक्ति राष्ट्र चीनका नीतिगत पहल र सामरिक तथा रणनीतिक कदमतर्फ विश्वको ध्यान खिचिनु स्वाभाविक हो।
  बाँकी>>