फन्ट डाउनलोड
सि.आर.आइको संक्षिप्त परिचयनेपाली सेवाको संक्षिप्त परिचयसम्पर्कका लागि

अजय अलौकिक
भिडियो

नेपालका कानुनमन्त्री नरहरी आचार्यसंगको अन्तर्वार्ता

काउन्सलर रामप्रसाद सुवेदीको राष्ट्राध्यक्ष सी चिन फिङ्गको दक्षिण एशियाली मुलुक भ्रमणसम्बन्धमा अभिव्यक्ति
बाँकी>>
लेख
 • नेपाली व्यापारीको आँखामा चीन

 • चीनको ग्वान्झाउ (क्वानचौ)मा विगत ६-७ वर्षदेखि एक ट्रेडिङ कम्पनी खोलेर बस्नुभएका आशिष गौतमसँग हाम्रा सहकर्मी अजय अलौकिकले उहाँको चीन बसाइ तथा कामको अनुभव र पछिल्लो समय नेपालीहरू चीनमा रोजगारीका लागि आउने गरेको विषयमा गरिएको संक्षिप्त कुराकानीको भिडियो हेर्नुहोस्।

 • नवीन रेशममार्गमा नेपाल जोडिँदै

 • नेपालले सन् २०१४ मै यस नवीन रेशममार्ग परियोजनाको सदस्य बन्न चीनसँग प्रारम्भिक समझदारीपत्रमा हस्ताक्षर गरेको थियो। अन्ततः केही ढिलाई भए तापनि नेपाल २१औं शताब्दीको वृहत्त नवीन रेशममार्गमा अनुबन्धित् हुने पक्का भएको छ जसबाट अब उपरान्त दुई छिमेकीका साथमा नवीन रेशममार्गका माध्यमबाट अन्गिन्ती मुलुकसँग जोडिने छ।

 • चीनको दुई अधिवेशन

 • चीनको महत्वपूर्ण दुई अधिवेशन चिनियाँ जन राजनीतिक परामर्शदात्री सम्मेलन बाह्रौँ राष्ट्रिय समितिको पाँचौँ अधिवेशन र बाह्रौँ चिनियाँ राष्ट्रिय जन काँग्रेसको पाँचौँ अधिवेशन यही मार्च महिनाको पहिलो साता मार्च ३ र मार्च ५ तारिखमा हुन गइरहेको छ।
 • शनोङचिया भ्रमण र 2999 खुड्किला

 • घाम नअस्ताउँदै मध्य चीनको हपेको यिछाङका लागि हामी अर्थात् म लगायत सिआरआईका केही विदेशी पत्रकारसहितको टोली (पछि कसैको चर्चा आए त्यसै बेला जानकारी दिइनेछ) पैचिङको पश्चिम रेल स्टेशन पुगिसकेकाथ्यौं।
 • काठमाण्डु खाल्डो र पैचिङ्गको हिउँ

 • हुन त विश्वमा नेपाल अनेकन् कारणले चर्चित छ। त्यस्तै नेपाल सर्वोच्च (माउण्ट एभरेष्ट) सगरमाथाको देश र हिमालैहिमालको देशको नामले पनि सुपरिचित छ। यस्तो हिम श्रृंखलाको देश नेपाल भए तापनि सबै आमनेपालीले हिउँ नदेखेका/नछोएका पनि हुनसक्छन्। हाल आन्तरिक पर्यटनले गति लिएता पनि अझै पनि सारा नेपालीले हिउँ छोएका छैनन्, देखेका छैनन्। अनि हिउँका गोला पनि खाएका छैनन्।
 • नेपाल र चीनबीचको सम्बन्ध गाथा

 • नेपाल र चीनबीचको सम्बन्ध प्रागैतिहासिक कालदेखिको हो। यसको मुख्य आधार यी दुई मुलुक एक अर्काको छिमेकी पनि हुनु हो। त्यही छिमेकी सम्बन्धलाई मञ्जुश्री, भृकुटी, अरनिको, फा स्यान तथा स्वेन चाङलगायतका ऐतिहासिक विभूतिले असल छिमेकीको दर्जामा आजको पुस्तासम्म ल्याई पुर्‌याए।
 • चीनमा अब आकाशे रेल, नेपालमा कहिले

 • चीनमा हालसालै 'आकाशे रेल'को सफल परीक्षण चीनको छङ्गतु (चेङ्गदु)शहरमा गरिएको छ। यसका साथै जापान र जर्मनीपछि यस्तो प्रविधि भित्र्याउने चीन तेस्रो मुलुक बनेको छ।
 • चिनियाँ ब्ल्याक फ्राइडे

 • अमेरिकामा जस्तै चीनमा पनि ब्ल्याक फ्राइडे अर्थात् कालो शुक्रबार मनाउने चलन छ। अमेरिकामा नोभेम्बरको चौथो शुक्रबारलाई ब्ल्याक फ्राइडेको रुपमा मनाउने गर्छन् भने चीनमा नोभेम्बर 11 तारिखको दिनलाई मनाउने गर्छन् जसलाई चिनियाँमा क्वाङकुन च्ये अर्थात् सिङ्गल्स डे फेस्टिभल पनि भनिन्छ। यसरी एकल मानिसको दिनको रुपमा तथा अविवाहित भएकोमा गर्व गर्न यो पर्व मनाउने चलन रहँदैआएको छ। त्यसो भए ब्ल्याक फ्राइडे र सिङ्गल्स डेबीच के समानता छ त?

 • चङ्गा-चीनको एक अनुपम उपहार (भाग-2)

 • तीन हजार वर्षभन्दा धेरै अघिदेखिको इतिहास बोकेको चीनको एउटा कलाको नामलाई हामी चङ्गा भन्ने गर्छौं। चिनियाँहरू यसलाई फङछङ भन्छन्। फङछङको नाम राख्नुअघिसम्म यसले विभिन्न आकार धारण गर्नुका साथै विभिन्न सामग्रीको प्रयोग हुँदैआएको थियो।
 • चङ्गा-चीनको एक अनुपम उपहार (भाग-1)

 • बसन्त ऋतुको आगमनसँगै पैचिङ केहि तातिन थाल्छ। करिब पाँच महिनाजसो जाडो र चिसो हुने पैचिङले बसन्त चाड मनाउँदा पनि तालतलैयाको पानी चलायमान भइसकेको हुँदैन। तर ग्रिगेरियन पात्रोनुसार, अप्रिल महिनामा आएर पैचिङ तङ्ग्रिन थाल्छ। ता पनि चिसो स्याँठले मनुवालाई अझै कक्रन बाध्य बनाउँछ।
  बाँकी>>