फन्ट डाउनलोड
सि.आर.आइको संक्षिप्त परिचयनेपाली सेवाको संक्षिप्त परिचयसम्पर्कका लागि

अजय अलौकिक
भिडियो

कोराभाइरसः सामान्य बन्दै जनजीवन

स्वास्थ्यकर्मीलाई सलाम !
बाँकी>>
लेख
 • महत्वाकांक्षी रेलमार्ग

 • चिनियाँ भनाइ छ, 'समृद्धितर्फको यात्राको पहिलो कदम बाटो हो।' नेपालको अवस्थामा दूरदराजसम्म बाटोघाटो निर्माण भइसकेको छैन। सुखी नेपाली र समृद्ध नेपाल नारामा मात्रै सीमित छ। यसैबीच नेपाललाई साँच्चिकै समृद्धिको बाटोमा लैजाने अर्को मार्गको खोजी नभएको भने होइन।
 • लक्ष्य पछ्याउँदै चीन

 • चीनले आफ्नो विकाससँगसँगै विश्वको आर्थिक विकासका लागि पनि सकारात्मक भूमिका खेल्दै आइरहेको छ। उसले विश्व अर्थव्यवस्थाको वृद्धिमा धेरै वर्षदेखि ३० प्रतिशतभन्दा बढी योगदान दिँदै आएको छ र ऊ विश्वको आर्थिक वृद्धिको मुख्य इन्जिन पनि बन्दै आएको छ।
 • समुद्र सपना

 • भूपरिवेष्टित देशवासीको इच्छा समुद्र दर्शन हुनु स्वाभाविक हो। भौगोलिक आधारमा नेपाल ठगिएकै पनि हो। समुद्र तटवर्ती देशहरूले आर्थिक उन्नति पनि बेजोड रूपले गरेका छन्। नेपालको आफ्नै समुद्र भएको भए पानीजहाजका लागि यतिविघ्न व्याकुल पनि हुनुपर्ने थिएन।
 • बहुलवादको समर्थन

 • वर्तमान विश्व अर्थतन्त्रसामु एकपक्षीयतावाद र व्यापार संरक्षणवाद पूर्व अनुमानभन्दा गम्भीर बन्दै गएको छ। विश्वका दुई ठूला आर्थिक राष्ट्र चीन र अमेरिकाबीच एक वर्षअघिदेखि चलिरहेको व्यापार द्वन्द्वले चीन र अमेरिकाको अर्थतन्त्रमा मात्रै नकारात्मक असर पारेको छैन, यसले विश्व अर्थव्यवस्थामाथि नै धक्का पुर्‍याइरहेको स्थिति छ।
 • २१औं शताब्दीका शक्तिशाली नेताःसी चिनफिङ

 • जन गणतन्त्र चीनका राष्ट्राध्यक्ष तथा केन्द्रीय सैन्य आयोगका अध्यक्षका साथै चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी केन्द्रीय समितिका महासचिव सी चिनफिङ हाल विश्वकै एक शक्तिशाली नेता हुन्। उनी सन् २०१२ नोभेम्बरमा चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी केन्द्रीय समितिका महासचिव पद सम्हालेदेखि नै विश्वमाझ चिनिन थालेका हुन्।
 • चिनियाँ राष्‍ट्राध्यक्षको भ्रमण किन महत्त्वपूर्ण छ?

 • चिनियाँ राष्ट्राध्यक्ष सीले यही असोज २५ गते नेपालको राजकीय भ्रमण गर्ने सम्बन्धमा चिनियाँ परराष्ट्र मन्त्रालयका साथै नेपालको परराष्ट्र मन्त्रालयले विज्ञप्ति जारी गरिसकेको छ। यसै सन्दर्भमा हाल नेपाल चिनियाँ राष्ट्राध्यक्ष सीको स्वागतको तयारीमा छ। चिनियाँ राष्ट्राध्यक्ष सीको यस भ्रमण नेपाललाई के कति कारणले महत्वपूर्ण छ त?

 • पैचिङमा नेपाल प्रचार गर्दै लुम्बिनी शान्ति वाटिका

 • चीनको राजधानी पैचिङमा जारी अन्तर्राष्ट्रिय बागवानी मेलामा निर्मित लुम्बिनी शान्ति वाटिकाले चिनियाँ तथा विदेशी अवलोकनकर्तामाझ नेपालको प्रचारप्रसार गरिरहेको छ। बागवानी मेलाको भ्रमण क्रममा स्वयम्भूको झल्को दिने ४० फिट अग्लो स्तुपले आगन्तुक सबैको ध्यान खिच्न सफल भएको देखिन्छ।
 • चीनले विकासमा यसरी फट्को मार्‍यो

 • खुसीमा विद्यावारिधी -अजय अलौकिक

 • खुसी हरेक मानिसको चाहना हो। मानिसको अस्तित्वसँगै यो अमूर्त सुख र खुसीभाव जोडिएको छ। यसको धर्म गुरु, दार्शनिक, वैज्ञानिक, अर्थविद्‍ सबै खाले विद्‍वानले विभिन्न वस्तु र समयसँग जोडेर व्याख्या गर्दैआएका छन्‍। बुद्धले दु:खको मूल कारण तृष्णा भएको र तृष्णालार्इ त्यागेपछि मात्र दु:खबाट छुट्‍कारा मिल्छ र खुसी हुनसकिन्छ भन्ने उपदेश दिएका थिए।

 • सुरूङ मार्ग

 • बाटो नै विकास हो तर भौगोलिक अवस्थाका कारण कतिपय ठाउँमा बाटोको निर्माण जटिल र खर्चिलो बन्नपुग्छ। चीन सरकारले यस्ता पहाड र डाँडाबीचको भूबनोटमा पनि सुरूङ मार्गको निर्माण गरी गाउँसहरलाई जोडेको मात्रै छैन नजिक ल्याएको छ। सुरूङ मार्गको निर्माण समग्र चीनमा समृद्धिका लागि ठूलो सहयोग बनेको छ।

  बाँकी>>