फन्ट डाउनलोड
सि.आर.आइको संक्षिप्त परिचयनेपाली सेवाको संक्षिप्त परिचयसम्पर्कका लागि

अजय अलौकिक
भिडियो

#gotoChina# #साङ्ग्रिला#  ---- कछुवा थुम्को

नेपालका कानुनमन्त्री नरहरी आचार्यसंगको अन्तर्वार्ता
बाँकी>>
लेख
 • डिसम्बरको तुवाँलो----अजय अलौकिक

 • डिसम्बर सात तारिख जारी गरेको रेड अलर्ट पछि पैचिङ्गले फेरि पनि डिसम्बर उन्नाइस शनिबारदेखि बाईस मङ्गलबारसम्म रेड अलर्ट जारी गर्दै स्थानियबासीलाई घरबाट बाहिर ननिस्कन आग्रहका साथै विद्यालय, निर्माण तथा बाहिरी सम्पर्कमा रहने कार्य सबै बन्द गर्नुका साथै सवारीसाधनमा पनि जोडबेजोडको नियम लगाएको थियो।
 • #gotochina #Datong

 • चीनको वल्लो शानसी प्रान्तको प्राचीन शहर ताथोङमा अवस्थित युनकाङ ग्रोटोज जहाँ ठुल्ठूला बुद्ध मूर्ति तथा भित्ते चित्रहरू खोपिएका पहाड छन्
 • नेपाली व्यापारीको आँखामा चीन

 • चीनको ग्वान्झाउ (क्वानचौ)मा विगत ६-७ वर्षदेखि एक ट्रेडिङ कम्पनी खोलेर बस्नुभएका आशिष गौतमसँग हाम्रा सहकर्मी अजय अलौकिकले उहाँको चीन बसाइ तथा कामको अनुभव र पछिल्लो समय नेपालीहरू चीनमा रोजगारीका लागि आउने गरेको विषयमा गरिएको संक्षिप्त कुराकानीको भिडियो हेर्नुहोस्।

 • नवीन रेशममार्गमा नेपाल जोडिँदै

 • नेपालले सन् २०१४ मै यस नवीन रेशममार्ग परियोजनाको सदस्य बन्न चीनसँग प्रारम्भिक समझदारीपत्रमा हस्ताक्षर गरेको थियो। अन्ततः केही ढिलाई भए तापनि नेपाल २१औं शताब्दीको वृहत्त नवीन रेशममार्गमा अनुबन्धित् हुने पक्का भएको छ जसबाट अब उपरान्त दुई छिमेकीका साथमा नवीन रेशममार्गका माध्यमबाट अन्गिन्ती मुलुकसँग जोडिने छ।

 • चीनको दुई अधिवेशन

 • चीनको महत्वपूर्ण दुई अधिवेशन चिनियाँ जन राजनीतिक परामर्शदात्री सम्मेलन बाह्रौँ राष्ट्रिय समितिको पाँचौँ अधिवेशन र बाह्रौँ चिनियाँ राष्ट्रिय जन काँग्रेसको पाँचौँ अधिवेशन यही मार्च महिनाको पहिलो साता मार्च ३ र मार्च ५ तारिखमा हुन गइरहेको छ।
 • शनोङचिया भ्रमण र 2999 खुड्किला

 • घाम नअस्ताउँदै मध्य चीनको हपेको यिछाङका लागि हामी अर्थात् म लगायत सिआरआईका केही विदेशी पत्रकारसहितको टोली (पछि कसैको चर्चा आए त्यसै बेला जानकारी दिइनेछ) पैचिङको पश्चिम रेल स्टेशन पुगिसकेकाथ्यौं।
 • काठमाण्डु खाल्डो र पैचिङ्गको हिउँ

 • हुन त विश्वमा नेपाल अनेकन् कारणले चर्चित छ। त्यस्तै नेपाल सर्वोच्च (माउण्ट एभरेष्ट) सगरमाथाको देश र हिमालैहिमालको देशको नामले पनि सुपरिचित छ। यस्तो हिम श्रृंखलाको देश नेपाल भए तापनि सबै आमनेपालीले हिउँ नदेखेका/नछोएका पनि हुनसक्छन्। हाल आन्तरिक पर्यटनले गति लिएता पनि अझै पनि सारा नेपालीले हिउँ छोएका छैनन्, देखेका छैनन्। अनि हिउँका गोला पनि खाएका छैनन्।
 • नेपाल र चीनबीचको सम्बन्ध गाथा

 • नेपाल र चीनबीचको सम्बन्ध प्रागैतिहासिक कालदेखिको हो। यसको मुख्य आधार यी दुई मुलुक एक अर्काको छिमेकी पनि हुनु हो। त्यही छिमेकी सम्बन्धलाई मञ्जुश्री, भृकुटी, अरनिको, फा स्यान तथा स्वेन चाङलगायतका ऐतिहासिक विभूतिले असल छिमेकीको दर्जामा आजको पुस्तासम्म ल्याई पुर्‌याए।
 • चीनमा अब आकाशे रेल, नेपालमा कहिले

 • चीनमा हालसालै 'आकाशे रेल'को सफल परीक्षण चीनको छङ्गतु (चेङ्गदु)शहरमा गरिएको छ। यसका साथै जापान र जर्मनीपछि यस्तो प्रविधि भित्र्याउने चीन तेस्रो मुलुक बनेको छ।
 • चिनियाँ ब्ल्याक फ्राइडे

 • अमेरिकामा जस्तै चीनमा पनि ब्ल्याक फ्राइडे अर्थात् कालो शुक्रबार मनाउने चलन छ। अमेरिकामा नोभेम्बरको चौथो शुक्रबारलाई ब्ल्याक फ्राइडेको रुपमा मनाउने गर्छन् भने चीनमा नोभेम्बर 11 तारिखको दिनलाई मनाउने गर्छन् जसलाई चिनियाँमा क्वाङकुन च्ये अर्थात् सिङ्गल्स डे फेस्टिभल पनि भनिन्छ। यसरी एकल मानिसको दिनको रुपमा तथा अविवाहित भएकोमा गर्व गर्न यो पर्व मनाउने चलन रहँदैआएको छ। त्यसो भए ब्ल्याक फ्राइडे र सिङ्गल्स डेबीच के समानता छ त?

  बाँकी>>