फन्ट डाउनलोड
सि.आर.आइको संक्षिप्त परिचयनेपाली सेवाको संक्षिप्त परिचयसम्पर्कका लागि

अजय अलौकिक
भिडियो

हिउँ पर्दाको सीआरआई

चिनियाँ खाना---कोरियन बार्बिक्यू
बाँकी>>
लेख
 • चिनियाँ विद्यार्थीको विदेश अध्ययन मोह

 • देशभन्दा बाहिर गएर उच्च शिक्षा हासिल गर्ने विषयलाई लिएर विभिन्न वर्ग तथा विद्वानबीच मत भिन्नता रहँदैआएको छ। केही विद्वान विदेशको अध्ययन स्वदेशको वस्तुगत स्थितिसँग मेल नखाने भएकाले उपलब्धिमूलक नहुने विचार राख्छन् त कोही बाह्य देशमा गरिने अध्ययन र त्यहाँका अनुभवहरू देशको उच्च विकासका लागि अत्यावश्यक तत्व रहेको जिकिर गर्छन्।
 • चीनमा एसियाली सभ्यता संवार्ता

 • भर्खरै मात्र दोस्रो बेल्ट एन्ड रोड अन्तर्राष्ट्रिय फोरमको सफल आयोजना गरेको चीनले बुधबार (जेठ १ गते) बाट साझा भाग्य समुदाय तथा एसियाली सभ्यताबीच आदानप्रदान र पारस्परिक अध्ययन विषयमा एसियाली सभ्यता संवार्ता सम्मेलन आयोजना गरेको छ।
 • चिनियाँ बन्दरगाहमा नेपाली पहुँच

 • नेपाल संघीय गणतान्त्रिक मुलुक भएपछि राष्ट्रपतिबाट चीनको पहिलो राजकीय भ्रमण भर्खरै सम्पन्न भएको छ। यो भ्रमणको यसै पनि अन्तर्राष्ट्रिय स्तरमा ठूलो महत्व थियो। साथै दुईपक्षीय वार्ता तथा प्रोटोकल हस्ताक्षरसहित सातबुँदे सम्झौता यसका अरू महत्वपूर्ण उपलब्धि रहे।
 • चिनियाँ नवीन रेशममार्गमा नेपाल

 • 'रोम वाज नट बिल्ड इन अ डे' यो भनाइ चीनका बारेमा पनि लागू हुन्छ। चीनले अघि सारेको नवीन रेशममार्ग जसलाई 'बेल्ट एन्ड रोड इनिसिएटिभ (बीआरआई) नाम दिइएको छ। पछिल्लो ६ वर्षमा चीनको अभिन्न अंगको रूपमा विकसित हुँदै विश्वका लागि उदाहरणीय परियोजना बनिसकेको छ बीआरआई।
 • वैदेशिक लगानीः चीन विकासको माध्यम

 • हाल विश्वमा वैदेशिक लगानीको तीव्रता निकै बढेको देखिन्छ। के धनी के गरिब मुलुक सबैले लगानी भित्र्याउने गरेका छन् र सँगै अरू देशमा लगानी पनि लगाउने गरेका छन्। पहिलो आर्थिक शक्ति राष्ट्र अमेरिका नै सबैभन्दा वैदेशिक लगानी भित्र्याउने राष्ट्रको रूपमा अगाडि छ भने चीनले अमेरिकालाई पछ्याइरहेको छ।
 • प्रदूषणविरुद्ध चीनको युद्ध

 • वातावरणसँग सरोकार राख्ने अन्तर्राष्ट्रिय संस्था ग्रिनपिस र आईक्यू एयर भिज्वलले काठमाडौंलाई प्रदूषित सहरको सूचीमा एक सयौं स्थानमा सूचीकृत गरेको छ। प्रदूषित राजधानी सहरमा सातौं र देशको सूचीमा नेपाल आठौं स्थानमा परेको छ।

 • चीनका दुई अधिवेशनमाथि विश्वकै नजर

 • चीनको संस्कृतिले विश्वकै ध्यान खिचेको छ। दोस्रो आर्थिक शक्ति राष्ट्र चीनका नीतिगत पहल र सामरिक तथा रणनीतिक कदमतर्फ विश्वको ध्यान खिचिनु स्वाभाविक हो।
 • अद्भुत चीनको चालीसबर्से यात्रा

 • गत डिसेम्बर १८ मा चीनले खुलापन र सुधार नीतिको चालीसौं वर्षगाँठ मनाएको छ। खुलापन र सुधार नीति लागू गरेकै कारण चीन आजको वैभवशाली स्थितिमा पुगेको हो। चीन विश्वको दोस्रो आर्थिक शक्ति, सबैभन्दा ठूलो ‌औद्योगिक र विदेशी मुद्रा सञ्चयकर्ता मुलुक बनेको छ।
 • चीनको सुधार तथा खुलापन नीति ---- चिनियाँको समृद्धिको बाटो

 • चीनले आर्थिक समृद्धिको बाटो अपनाएको चालिस वर्ष भएको छ। यस बाटोलाई चीनको सुधार तथा खुलापन नीति भन्ने गरिन्छ। यो नीति प्रतिस्थापनसँगै चीनले दिन दुई गुणा रात चार गुणाले भने झैं विकास गरेको छ जसले विश्वलाई पनि चकित तुल्याएको छ र त्यतिकै प्रभावित पनि पारेको छ।
 • चीनलाई ढाल्ने क्षमता कुनै मुलुकसँग छैन

 • चीनलाई कसैले पनि ढाल्न वा झुकाउन नसक्ने र अमेरिकी व्यापारिक दबावले दुई मुलुकबीचको द्विपक्षिय सम्बन्ध मात्रै बिग्रने नभइ यसले अमेरिकी अर्थतन्त्र र बृहत विश्वव्यापी बजारलाई पनि असर पार्ने चिनियाँबाहेक केहि अमेरिकीका साथै विश्वका अरू विज्ञहरूको भनाइ छ।
  बाँकी>>