फन्ट डाउनलोड
सि.आर.आइको संक्षिप्त परिचयनेपाली सेवाको संक्षिप्त परिचयसम्पर्कका लागि

लक्ष्मी लम्साल
भिडियो

चिनियाँ विवाह समारोह

सन्2013पैइचिङ्ग अन्तर्राष्ट्रिय
थाइची बल मैत्री आदानप्रदान समारोह
बाँकी>>
लेख
 • अधिकार सम्पन्न हुँदै चिनियाँ महिला?

 • चिनियाँ राजनीतिमा महिला सहभागिता न्यून छ। अमेरिकामा पनि प्रथम महिला राष्ट्रपतिको रुपमा हिलारी क्लिन्टनलाई हेर्ने विश्वको चाहना थियो। चीनमा प्रथम महिला फङ्ग ली युआनको भूमिका बल्ल बल्ल राजनीतिक तहमा तैरिन थालेको छ। यसअघिका कुनै प्रथम महिला सार्वजनिक मामिलामा शायदै छाउँथे।
 •  दक्षिणी चिनियाँ सागरको मामिला

 • प्रारम्भदेखिकै चीनको विरोधका बाबजुद अन्तर्राष्ट्रिय मध्यस्थता अदालतले दक्षिणी चिनियाँ सागरको विषयलाई लिएर जुलाई बाह्र तारिख उसका विरुद्ध फैसला सुनाइदियो। फिलिपिन्सद्वारा एकतर्फी रुपमा उठाइएको दक्षिण चीन सागरको यो निर्णयमा विश्व समुदाय दुई भागमा विभक्त छ। विवादित फैसलालाई लिएर अदालतप्रति नै चीनसहित कैयौं देशहरुले आपत्ति र प्रश्न खडा गरेका छन्।
 • चीन घुम्न चाहने नेपालीका लागि 24 सुझाव

 • नेपालीहरूको आर्थिक हैसियत बढ्दै गएपछि उनीहरूको अन्तर्देशीय पर्यटन पनि बढ्दै गएको छ। कतिपय नेपालीहरु युरोप अमेरिका सपरिवार घुम्ने गरेका छन्। अव एक उदीयमान मुलुक र युरोपियनहरूको भाषामा भन्दा 'दोश्रो युरोप'को संज्ञा पाउन उद्दत चीन घुम्नका लागि पश्चिमा मात्रै नभएर नेपाली पर्यटकहरू पनि उत्तिकै लालायित देखिन्छन्।
 • रमझम छ हाङ्गचौमा

 • विश्वका बीस आर्थिक मुलुक समूहको एघारौ जी-20 सम्मेलन चीनको चच्याङ्ग प्रान्तस्थित हाङ्गचौ शहरमा आयोजना हुँदैछ। सेप्टेम्बर 4-5 तारिख हुने दुई दिने सम्मेलन चीनले पहिलो पटक आयोजना गर्न लागेको हो भने सी चिन फिङ्गले सन् 2012 मा राष्ट्राध्यक्षको पद सम्हालेपछिको दोश्रो ठूलो अन्तर्राष्ट्रिय सम्मेलन हो।
 • चियै चिया चीनभरि, स्वाद भने थरी थरी

 • लगभग प्रायःजसो चिनियाँको हातमा तातोपानी राख्न सकिने बोत्तल वा थर्मसजस्ता साना साना भाँडाकुटी बोकिएका हुन्छन्। त्यसभित्र तातो पानी हुन्छ र झारपातहरु तैरिरहेका देखिन्छ जुन मानसिक तनाव मेट्ने तथा शारीरिक थकान घटाउने वनस्पति हो।
 • सहयोग होस् त चीनको जस्तो

 • नेपालमा छिमेकी सम्बन्धमा एउटा उखान छ- जिउँदाको जन्ती र मर्दाको मलामी। गत वैशाख 12 गते गएको विनाशकारी भूकम्पपछि छिमेकी मित्रहरुले दिएको सहयोगी हातहरुको प्रशंसा नगरी रहन सकिँदैन। नेपालीहरु साँच्चिकै हार्दिक भएकै कारणले हो, नेपालको जनधनको क्षतिमा विश्व समुदायले हार्दिकता देखाएको र यति धेरै ढाडस दिएको। त्यसमा पनि उत्तरी छिमेकी चीनको सहयोग त अमूल्य र अतुलनीय नै हुन जान्छ।
  बाँकी>>