फन्ट डाउनलोड
सि.आर.आइको संक्षिप्त परिचयनेपाली सेवाको संक्षिप्त परिचयसम्पर्कका लागि

लक्ष्मी लम्साल
भिडियो

हिमपात हुँदाको बेइजिङको दृश्य

भाँडाकुँडामा कुँदिने पियोनी फूलको सौन्दर्य
बाँकी>>
लेख
 • सुँगुर वर्षको आगमनसँगै झिलिमिली बन्दै चिनियाँ बजार

 • धेरै चिनियाँहरूलाई नै थाहा छैन कि, परम्परागत पात्रो अनुसार यस वर्षदेखि ४ हजार ७१७ साल शुरू हुँदैछ। अङ्ग्रेजी पात्रो अनुसार सन् २०१९ को फेब्रुअरी ५ तारिखदेखि चिनियाँ नयाँ वर्ष सुरू हुँदैछ।

 • खुलापन र सुधारमा चीनको ४० वर्षको चमत्कार सम्बन्धी प्रदर्शनी

 • संसारको सबैभन्दा ठूलो चीनको 'राष्ट्रिय संग्रहालय'मा खुलापन तथा सुधारको ४०औं वर्षगाँठको उपलब्धी देखाइएको छ। चिनियाँ खुलापनको उपलब्धी देखाइँदै गरेको नोभेम्बर १९ तारिखको त्यो बिहानीमा चीनले सफलताका साथ बयालीसौं र त्रिचालीसौं पै तौ नेभिगेसन उपग्रहको प्रक्षेपण गरेको थियो। सी छाङ उपग्रह प्रक्षेपण केन्द्रबाट झिस्मिसेमै छाङ चङ तीन नम्बर पारवहन रकेटबाट एकै पटक दुईवटा नेभिगेसन उपग्रहको सफल प्रक्षेपण भएको त्यो क्षण चिनियाँ वैज्ञानिक उपलब्धीको एउटा सिलसिला मात्रै थियो।
 • अलिबाबा र थाउपाउ अनलाइन सपिङ प्रणालीले फेरिएको चिनियाँ जीवनशैली

 • कुनै बेला बीईईआर बियर टाइप गर्दा स्वदेशी लोकप्रिय मदिराको नामोनिसान नदेखेका एक युवाले याहुमा चीनको बारेमा थोरै मात्रै जानकारी भेटे। तिनै युवा मा युन् अर्थात् ज्याक मा अहिले अलिबाबा र थाउपाउलाई १०२ वर्षको उमेर दिने लोकप्रिय अनलाइन सपिङ प्रणालीका अगुवा बनेका छन्।
 • पैचिङका पहेंला पातहरू

 • शरद ऋतु लागेपछि चीनमा पर्यटनको अर्को बहार शुरू हुन्छ। पैचिङजस्ता शहरका सडक गल्लीहरू पनि वृक्षारोपणका कारण घना छन्। जब शरद ऋतु लाग्छ तब पातहरू पहेंलिन थाल्छन् र पैचिङ सुनजस्तै रसिलो देखिन्छ।
 • चिनियाँ पर्यटक

 • चिनियाँ पर्यटकलाई नेपाल भित्र्याउन सजिलो होस् भन्नका लागि नेपालले निःशूल्क भिसाको व्यवस्था गरेको छ। यस्तो सुविधा चीनका लागि बढी प्राथमिकता दिने हेतुले दिइएको हो। चिनियाँहरूले विमानस्थलमै अनअराइभल भिसा पाउन सक्नेछन्।
 • चिनियाँ खुलापनको ४० वर्ष

 • सन् २०१८ चीनले प्रारम्भ गरेको सुधार तथा खुलापनको ४० वर्ष पुगेको एउटा महत्वपूर्ण अवधि हो। जसरी वार्षिकोत्सवको समय प्रारम्भ भएको छ, त्यसैगरी चीन पनि दिनप्रतिदिन खुल्दै खुल्दै गइरहेको छ। सर्वविदितै छ, चीन विश्वको स्थिरता र सन्तुलनका लागि योगदान गर्न उन्मुख छ। धर्ती नै चलायमान हुने गरी आर्थिक विकास गरेर समाजका लागि अवसरहरू सिर्जना गर्दै गइरहेको छ।
  बाँकी>>